گفته‌‌‌های مالک باشگاه ماشین سازی از خصوصی سازی در فوتبال ایران

مالک ماشین سازی، یونس قربانی، در گفت‌وگویی در مورد بحث خصوصی سازی در فوتبال اظهار داشت: ساختار غلط در ورزش کشور باعث می‌شود از بخش خصوصی نه تنها حمایت نشود بلکه به شدت مشکل تراشی هم می‌شود. فقدان قوانین شفاف از عوامل  مهم این معضل است.

وی افزود: از وزارت ورزش و حمید سجادی که از دوستان و همکاران بنده و یکی از متخصص ترین افراد دستگاه ورزش است انتظار می‌رود طرح یا لایحه باشگاه داری حرفه ای را با کمک مجلس به صورت فوری مصوب کنند. بزرگترین باشگاه‌های کشور هم با  مشکلات فراوانی دست پنجه نرم می‌کنند.

مالک ماشین سازی با اشاره به مشکلات مالکیتی در فوتبال کشور عنوان کرد: مالکیت و مدیریت بخش خصوصی که در دنیا دارای نقش اصلی و محوری در باشگاه‌های ورزشی است، در ایران نهادینه و تعریف نشده، به جرات می‌گویم که بخش خصوصی می‌تواند موثرتر و با صرفه تر از بخش دولتی در راستای منافع ملی، توسعه ورزش و فوتبال عمل کند.

وی افزود: طبق اصل 44 قانون اساسی و توصیه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر خصوصی سازی، ما تجارب گرانبهایی داریم و می‌توانیم از اشتباهات  گذشته درس بگیریم. امیدوارم دولت جدید که در صدد حل مشکلات مردم است با نظرخواهی از کارشناسان و با دیدگاه علمی‌قدمی‌در این راه بردارد. قطعا ما هم استقبال می‌کنیم که همه گونه همکاری و همراهی را داشته باشیم. ضمن اینکه تا قانونی شفاف، مشخص و قوی در حمایت از بخش خصوصی وجود نداشته باشد، مشکلات و هزینه ‌ای جبران ناپذیر آن همچنان پابرجاست.

قربانی با اشاره به حذف شوکه کننده استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا گفت: این یک شوک و تلنگری به ورزش ما بود. نباید باری به هر جهت باشیم و فقط صورت مساله را پاک کنیم. در این قضیه نباید به دنبال مقصر بود. مطمئنا با تعامل بین وزارت ورش، مجلس شورای اسلامی‌و بخش خصوص  قطعا این مشکلات حل می‌شوند  و آرامش دوباره به فوتبال کشور برمی‌گردد.

وی تصریح کرد: حتی تیم‌های کوچک هم می‌توانند در آینده رشد و توسعه پیدا کنند. البته در این موضوع  ایرادات ساختاری در ورزش و  فوتبال داریم. وقتی از ابتدا قوانین حمایتی و شفاف وجود نداشته و مدیریت اکثر باشگاه‌های ورزشی دارای شبهه و مشکل است، نمی‌توان اقدام درستی انجام داد. بهترین و منطقی ترین اقدام، تصویب قانون باشگاه‌داری حرفه‌ای، به رسمیت شناختن و قانونی کردن حق مالکیت معنوی، کپی رایت، رفع مشکل پخش تلویزیونی، تدوین قانون معافیت خدمات ورزشی از مالیات و ترغیب بنگاه‌ها، کارخانه‌ها و شرکت‌ها برای کمک به باشگاه‌ها، شفافیت درحمایت از بخش خصوصی با نظارت دقیق نهادهای قانونی و از همه مهمتر به کار گرفتن افراد متخصص و متعهد به ورزش است تا ان‌شاالله این مشکل بسیار ساده ولی چندین ساله برای همیشه حل و فصل شود.

مالک باشگاه ماشین سازی تبریز د رمورد وضعیت این تیم و بقا در لیگ یک گفت: تمام مجموعه باشگاه، مسئولان استانی و هواداران دلسوز در تلاشند که تیم در لیگ یک باقی بماند. از نیم فصل دوم بعد به دنبال صعود به رتبه‌های میانی جدول هستیم. باتوجه به شرایط فعلی، زمان بسیار کم نقل و انتقالات و به ویژه  بلاتکلیفی در بحث واگذاری و تغییر مالکیت که متاسفانه مبهم است، مشکلات را دو چندان می‌کند. ولی مجموعه امیدوار است که تیم در لیگ یک بماند.

وی افزود: باتوجه به اینکه من مالک باشگاه هستم و انتقال  قطعی در خرداد انجام شده، برنامه‌ها و طرح‌هایی برای ارتقا وضعیت باشگاه در دست اجرا داشتیم که بعد از چند ماه به دلیل بدقولی اسپانسرها، ایجاد جو روانی منفی و شک و تردید در مالکیت، اشکال تراشی در ثبت شرکت‌ها وهمچنین عدم امکان افتتاح حساب بانکی، با برخی مشکلات دیگر مواجه شدیم.

قربانی با اشاره به تعیین مدیرعامل برای ماشین سازی تصریح کرد: به همین خاطر در دو ماه گذشته مدیریت باشگاه را با تصمیم مسئولان استانی به صورت امانت و موقت واگذار کردیم. بنده هیچ شناختی از این فرد (میثم مصائبی) ندارم وفقط با تعهدی که در قبال تامین هزینه‌های تیم و حفظ ماشین سازی در لیگ یک گرفته شده به صورت موقت حکم سرپرست مدیرعاملی‌اش ابلاغ شد. در این دوماه  قرار بر این بود که تمام کارهای انجام شده را با من هماهنگ کند اما متاسفانه چنینی اتفاقی رخ نداد اما چون به توصیه و معرفی مسئولان استانی بود، هیچ دخالتی در کارهایش نداشتم ولی گزارشات مربوطه را به خود او ابلاغ کردیم و به مسئولان استانی اطلاع دادیم.

مالک ماشین سازی در خصوص برنامه‌اش برای نیم‌فصل دوم اظهار داشت: به عنوان مالک باشگاه به دنبال منابع پایدار برای تیم هستم. خوشبختانه اتفاقات مثبت و خوبی افتاده که در بحث واگذاری به مس مقداری تاخیر ایجاد کرده است. از طرف دیگر نمایندگان و مسئولان استانی که قرار است تیم را به مس سونگون  واگذار کنند از نظر قانونی و حتی اخلاقی باید نظر ما را هم جویا می‌شدند. به هر حال باید منتظر بمانیم و ببینیم به چه صورت می‌توانند به ما کمک کنند. باید دید که مس در خواست مالکیت می‌کند یا به دنبال ایجاد مسئولیت اجتماعی است. تا الان مسئولان استانی و هیچ فرد دیگری در این خصوص تماسی با من نداشته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید