گرمای غیر عادی آب و هوا طی چند سال آینده

اخبار سلامت پایگاه خبری صدای معتمد – تحقیقات تازه حاکی از آن است که طی چند سال آینده ممکن است زمین گرمای غیر طبیعی را پیش رو داشته باشد.

این یافته ها  در نشریه “ارتباطات نیچر” چاپ شده است.

بر اساس این تحقیقات محققان برای پیش بینی تغییرات دمای میانگین هوای سطحی زمین در چند سال آینده، یک مدل ریاضی ایجاد کرده اند.

نتایج این تحقیقات حاکیست که زمین در دوره میان سالهای  دو هزار و هجده تا ۲دو هزار و بیست و دو ممکن است شاهد افزایش احتمال وقوع رویدادهای شدیدا گرم آب و هوایی باشد.

روند افزایش دما در اثر تصاعد گازهای گلخانه ای مثل دی اکسید کربن کاملا یکنواخت نیست.

گرمای غیر عادی آب و هوا طی چند سال آینده
گرمای غیر عادی آب و هوا طی چند سال آینده

در سال های ابتدایی  قرن بیست و یکم دانشمندان به توقفی در روند گرمایش اشاره کردند. اما چندین تحلیل نشان می دهد که پنج سالی که از نظر شدت گرما در صدر جدول قرار می گیرند جملگی از سال دو هزار و ده به این سو اتفاق افتاده اند.

اکنون یک شیوه تازه برای پیش بینی دمای هوا در اطراف جهان حکایت از آن دارد که چند سال آینده داغ تر از حد انتظار خواهد بود.

گرمای غیرعادی که براساس این مطالعه پیش بینی می شود در چند سال آینده رخ دهد، به خصوص به دلیل احتمال کم وقوع رویدادهای آب و هوایی سرد خواهد بود.

در حال حاضر این شیوه فقط احتمال میانگین کلی را به دست می دهد، اما دانشمندان مایلند آن را برای پیش بینی آب و هوا در سطح منطقه ای تطبیق دهند و علاوه بر دما، روند بارندگی و خشکسالی را هم تخمین بزنند.

این مطالعه را فلوریان سه‌ولک از موسسه “سی ان آر اس” در شهر برست فرانسه و سیبرن دریفوت از دانشگاه ساتهمپتون انجام دادند. آنها به جای استفاده از تکنیک های متعارف شبیه سازی آب و هوا یک شیوه آماری ایجاد کردند که در میان شبیه سازی های اقلیمی قرون بیست و بیست و یک به جستجو می پردازد و دنبال شرایطی می گردد که قابل مقایسه با امروز است.
این تیم سپس با استفاده از این “وضعیت های مشابه” به پیش بینی احتمالات آینده پرداختند.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید