گام‌های کوچک به سوی تغییرات بزرگ – یادداشت دکتر محمد فاضلی

گام‌های کوچک به سوی تغییرات بزرگ – یادداشت دکتر محمد فاضلی

من نمی‌دانم چند بار دیگر این اتفاق در ایران رخ داده و شاید برای اولین بار است؛ نوآورانه و حداقل برای من آرزو بود: آرزوی این‌که فرد شایسته برای یک سمت را با فراخوان و فراهم کردن شرایط برابر برای همه شایستگان انتخاب کنند.

رضا اردکانیانوزیر نیرو – ابتدا در برنامه‌ ارائه‌شده به مجلس خود را متعهد به شایسته‌گزینی کرده از طریق انتشار شرایط احراز شغل کرد، و سپس در اولین سخنرانی‌اش در ساختمان وزارت نیرو و دیدار با کارکنان ستاد این وزارتخانه، به صراحت اعلام کرد تلاش می‌کند مدیران را با فراخوان و انتشار شرایط احراز شغل انتخاب کند.

رضا اردکانیان امروز اولین گام در این مسیر را برداشت. سایت وزارت نیرو «شرح وظایف و شرایط احراز سمت مدیرکل روابط عمومی‌و اطلاع رسانی وزارت نیرو» را اعلام عمومی‌کرد. ۲۲ وظیفه مدیر کل روابط عمومی‌و اطلاع‌رسانی به همراه ۱۱ شرط احراز این سمت فراخوان عمومی‌شده است.
( https://goo.gl/QUMGqM )

فرم ورود اطلاعات نیز در سایت وزارت نیرو قرار گرفته است. ( https://goo.gl/i6Sisp )

وزیر نیرو اکنون تعهد خود به یک بند از برنامه‌اش را نشان داده است. این می‌تواند گام کوچکی باشد به سوی تغییرات بزرگی که او قصد دارد در نظام حکمرانی و مدیریت و منابع آب و انرژی کشور پدید آورد.

گام‌های کوچک به سوی تغییرات بزرگ - یادداشت دکتر محمد فاضلی در مورد عملکرد رضا اردکانیان وزیر نیرو
گام‌های کوچک به سوی تغییرات بزرگ – یادداشت دکتر محمد فاضلی در مورد عملکرد رضا اردکانیان وزیر نیرو

وزیر نیرو با فراخوان برای انتخاب مدیر کل روابط عمومی‌و اطلاع‌رسانی، نشان داد تا چه اندازه مسأله ارتباط‌گیری با همه ذینفعان حوزه آب و انرژی را جدی گرفته است. او بی‌گمان می‌داند در دورانی که هیچ مسأله پیچیده‌ای را نمی‌تواند بدون مشارکت همه ذینفعان و اطلاع‌رسانی دقیق به آن‌ها تعدیل و حل کرد، داشتن مدیر روابط عمومی‌و اطلاع‌رسانی شایسته و متخصص تا چه میزان ضروری است.

گزینش نیرو از طریق فراخوان، پیام مهم رضا اردکانیان است: او برای تغییر آمده است. تغییر را باید از تغییر قواعد شروع کرد؛ تغییر قاعده انتخاب مدیران اولین گام است. راه طولانی و دشواری پیش روی اوست، اما همان گونه که یک مقاله و مصاحبه وزیر نیرو پیش از کسب رأی اعتماد، و برنامه پیشنهادی او به مجلس پیش از این نشان داده بود، رضا اردکانیان نشان داده رو به سوی تغییرات بزرگ دارد.

دکتر محمد فاضلی – دکترای جامعه شناسی

دیگر یادداشتها را می‌توانید از لینک مقابل مشاهده نمایید ( یادداشت ها )

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید