کاتالونیا و رای ۹۰ درصدی برای استقلال

سرویس بین المللی پایگاه خبری صدای معتمد – مقامات کاتالونیا اعلام کردند در همه پرسی دیروز، ۹۰ درصد شرکت کنندگان به استقلال این منطقه رای مثبت داده اند.

بارسلونا شب گذشته شاهد جشن و پایکوبی مردم بود.

روز یکشنبه پلیس اسپانیا با خشونت سعی داشت مانع از شرکت مردم در پای صندوق‌‌‌های رای شود اما با این حال مردم شمال بارسونا دیشب با جشن و پایکوبی رای دادن خود را جشن گرفتند.

طبق آمار منتشر شده میزان مشارکت در همه پرسی استقلال کاتالونیا ۴۲٫۳ درصد بوده و این بدین معناست که علیرغم سرکوب پلیس خدود ۲٫۲۶ میلیون نفر رای خود را به صندوق انداخته اند.در این منطقه بیش از ۵ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بوده اند.

رهبر منطقه کاتالونیا بعد از اعلام تنایج  اعلام کرد: این منطقه حق استقلال را کسب کرده است.

کارلوس پوجدمان به مردم کاتالونیا گفت: در روز رنج و امید، شهروندان کاتالونیا از حق خود برای داشتن یک دولت مستقل در قالب یک جمهوری استفاده کردند.دولت من در چند روز آینده نتیجه رای گیری امروز را به پارلمان کاتالونیا می‌فرستد، جایی که محل تبلور حق حاکمیت مردم است تا بر اساس قانون همه پرسی اقدام شود.

قانون همه پرسی توسط دولت مرکزی اسپانیا خلاف قانون اساسی شناخته شده و تنش بین دولت مرکزی اسپانیا و این منطقه خودمختار را باعث شده است.

طبق قانون این همه پرسی این منطقه  می‌تواند ۴۸ ساعت پس از رای گیری بطور یک جانبه استقلال کاتالونیا را اعلام کند. در این قانون مشخص نشده است حداقل تعداد شرکت کنندگان در همه پرسی باید چه تعداد باشد تا نتیجه همه پرسی معتبر بشمار آید.

حضور یکی از بهترین باشگاههای فوتبال جهان در این منطقه باعث شده است این موضوع علاوه بر حساسیت‌‌‌های سیاسی، اجتماعی دارای حساسیت ورزشی نیز باشد.زیرا هنوز به روشنی مشخص نیست که در صورت استقلال این منطقه چه بر سر باشگاه بارسلونا خواهد آمد و آیا با تنش‌‌‌های موجود می‌توان به بقای این تیم در لالیگا امیدوار بود یا خیر؟

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید