چه جام جهانی کوچکی شده این پلی اف اروپا

پلی اف جام جهانی هیجان انگیز قاره اروپا  از دو شب پیش،یکشنبه شب، آغاز شد. جایی که شاهد شروع یک داستان هیجان انگیز بودیم؛ داستانی که به اندازه معرفی تیم‌‌‌های صعود کننده از گروه‌‌‌های ده گانه جذابیت داشت. در این شب، تیم ملی پرتغال با نتیجه دو بر یک مغلوب صربستان شد تا با قرار گرفتن در رتبه دوم، شانس صعود مستقیم را از دست داده و راهی پلی آف شود. در این شب، تیم‌‌‌های سوئد، اسکاتلند، روسیه و اتریش هم به جمع پلی آفی‌ها اضافه شدند؛ مسابقاتی که امشب یک عضو مخوف دیگر هم به آن اضافه شد!

 

01664873

شب دوم هفته پایانی مسابقات دور گروهی در حالی برگزار شد که احتمال عدم صعود مستقیم انگلیس و ایتالیا به عنوان فینالیست‌‌‌های یورو 2021 وجود داشت. سه شیرها در گروه I با 10 گل سن مارینو را درهم کوبیدند تا در شب شکست 2-1 لهستان مقابل مجارستان، به عنوان تیم اول گروه راهی جام جهانی شوند. به این ترتیب لهستان با لواندوفسکی راهی پلی آف شد تا به جمع بزرگان این مرحله اضافه شود. البته لهستان تنها عضو مخوف اضافه شده به پلی آف در شب دوم هفته پایانی نبود و ایتالیا به عنوان قهرمان یورو، امشب با توقف مقابل ایرلند شمالی، صدر جدول گروه C را تقدیم سوئیس کرده و خود راهی پلی آف شد!

 

01664875

 

به این ترتیب تا این لحظه ترکیب وحشتناکی را در پلی آف جام جهانی 2022 در قاره اروپا شاهد هستیم؛ جایی که علاوه بر قهرمان جام ملت‌‌‌های اروپا 2021، پرتغال به عنوان قهرمان جام ملت‌‌‌های اروپا 2016 هم حضور دارد. این تیم با حضور کریستیانو رونالدو نتوانست به صورت مستقیم به جام جهانی صعود کند و اینک باید در پلی آف شانس خود را امتحان کند. البته این مرحله قطعا سخت تر از دور گروهی خواهد بود چرا که تیم‌‌‌های بزرگ همین طور در حال اضافه شدن به آن هستند. سوئد، اسکاتلند، روسیه و اتریش به همراه ۲ تیم برتر لیگ ملت‌های اروپا و البته یکی از سه تیم هلند، ترکیه و نروژ از گروه G و ولز از گروه E دیگر تیم‌‌‌های پلی آف خواهند بود؛ جایی که تنها 3 سهمیه در خود جای داده و از بین این همه تیم مدعی و پرستاره قطعا 9 تیم در پایان، طعم حسرت حضور در قطر را خواهند چشید.

این در حالی است که تا کنون تکلیف حضور 11 تیم در جام جهانی 2022 مشخص شده که از بین این تیم‌ها 9 تیم اروپایی هستند و فردا یک تیم دیگر به جمع آنها اضافه خواهد شد (از گروه G که هنوز تکلیف تیم اول آن مشخص نیست). آلمان، دانمارک، بلژیک، فرانسه، کرواسی، اسپانیا، صربستان، انگلستان و سوئیس تیم‌‌‌های اروپایی هستند که به همراه قطر (میزبان) و برزیل تا این لحظه جواز حضور در جام جهانی را کسب کرده اند.

بدون ورود به فاز مقایسه تیم‌‌‌های صعود کننده با تیم‌‌‌های حاضر در پلی آف اروپا، می‌خواهیم از جام جهانی کوچکی در اروپا صحبت کنیم که ناخواسته ایجاد شده تا راهی برای صعود 3 تیم از بین 12 تیم سرشناس اروپایی به جام جهانی اصلی باشد. پرتغال با کریستیانو رونالدو یک یورو فتح کرده و در سال‌‌‌های پایانی فوتبال این فوق ستاره دوست ندارد که بیننده جام جهانی از پای تلویزیون باشد. رونالدو که در یونایتد، فشار زیادی را روی دوش خود احساس می‌کند، در شرایط کنونی باید بار صعود سخت از پلی اف به جام جهانی را هم به دوش بکشد.

 

01664874

 

علاوه بر پرتغال شاهد حضور تیم ملی ایتالیا در پلی آف خواهیم بود؛ تیمی‌که با ستاره‌‌‌های نوظهور خود همین چند ماه پیش یورو را مقتدرانه فتح کرد؛ شاگردان مانچینی ناباورانه از صعود مستقیم بازماندند و اینک هیچ راهی جز صعود از پلی آف ندارند اگر می‌خواهند به نسل سوخته، تغییر نام ندهند. لهستان و لواندوفسکی از دیگر تیم‌‌‌های مخوف پلی آف هستند که در کنار سوئد و اتریش که تیم‌‌‌های جذابی در یورو بودند، حریفان آسانی برای بزرگان این مرحله به شمار نمی‌روند؛ به این تیم‌ها باید گزینه‌‌‌های احتمالی امشب را هم اضافه کنیم؛ یکی از تیم‌‌‌های نروژ (با هالند)، ترکیه (تیم خطرناک در چنین مراحلی) و هلند (با ستاره هایی که در اوج هستند) در پایان بازی‌‌‌های شب پایانی به جمع پلی آفی‌‌‌های مخوف اروپا اضافه خواهد شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید