پروژه سوپر لیگ اروپا در کش و قوس بود یا نبود.

ماجرای سوپر لیگ اروپا بار دیگر زنده شد. ادآوری می‌کند یوونتوس به همراه دو تیم دیگر سری‌آ، سه باشگاه اسپانیایی و ۶ باشگاه انگلیسی، در ماه آوریل از راه‌اندازی تورنمنتی موسوم به سوپرلیگ اروپایی خبر دادند.  واکنش شدید هواداران به این تورنمنت تازه تاسیس، بلافاصله به انصراف باشگاه‌های چلسی، منچسترسیتی، منچستریونایتد، لیورپول، تاتنهام و آرسنال و سپس سه باشگاه اینترمیلان، اتلتیکومادرید و آث‌میلان از این رقابت‌ها منجر شد و البته یوفا هم اقدامات تنبیهی برای باشگاه‌‌‌های باقیمانده در سوپر لیگ در نظر گرفت و یوفا در ماه مه اعلام کرد که سه باشگاه موسس که این پروژه را رها نکرده‌اند، باید با جریمه روبرو شوند.

بر این اساس غیر از یوونتوس، بارسا و رئال، ۹ باشگاه باقیمانده در مجموع به پرداخت ۱۵ میلیون یورو جریمه به عنوان نشانه حسن نیت و اهدای آن در راستای توسعه فوتبال کودکان و پایه و همچنین به کسر پنج درصد از درآمدهایشان از قِبل تورنمنت‌های یوفا برای یک فصل محکوم شده‌ بودند؛ علاوه بر این، باشگاه‌های مذکور تعهد داده‌اند تا در صورتی که دوباره به تورنمنتی غیرقانونی ملحق شوند، ۱۰۰ میلیون یورو جریمه بدهند.

متقابلا یک قاضی اسپانیایی از اتحادیه فوتبال اروپا(یوفا) خواست تا از حکم صادر شده مبنی بر تعلیق اقدامات تنبیهی علیه سه باشگاه رئال مادرید،بارسلونا و یوونتوس در رابطه با پرونده پروژه سوپرلیگ اروپایی تبعیت کرده یا با عواقب عدم تمکین از حکم دادگاه روبرو شود. شایان ذکر است شرکت سوپرلیگ در ماه آوریل و همزمان با اعلام خبر راه‌اندازی تورنمنتی تازه‌ تاسیس به همین نام، پرونده‌ شکایتی را در دادگاهی در مادرید تشکیل داد و در آن استدلال کرد که براساس قوانین تجارت آزاد اروپا، یوفا باید از هرگونه اقدام تنبیهی علیه باشگاه‌های درگیر در این تورنمنت منع شود.

بر این اساس «مانوئل روئیز دو لارا» قاضی مادریدی با صدور حکمی‌موقت دستور داد تا زمانی‌که دیوان عالی اروپا حکم خود را در این خصوص صادر نکرده است، از باشگاه‌های مذکور محافظت شود.

لیکن به دنبال ابلاغ حکم دادگاه مادرید از طریق وزیر دادگستری سوئیس به یوفا در ماه ژوئن، این اقدامات تنبیهی متوقف شد. این در حالی است که قاضی مذکور با صدور حکمی‌از یوفا خواست تا ظرف مدت پنج روز از ابلاغ، ثابت کند که به حکم موقت اعلام شده در 20 آوریل، ترتیب اثر داده و در غیر اینصورت با جریمه مالی مقتضی روبرو شود.

در همین رابطه باشگاه یوونتوس بدنبال اعلام ضرر ۲۱۰ میلیون یورویی سالانه، به تازگی بار دیگر بر «مشروعیت» سوپرلیگ اروپایی تاکید کرده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید