«ویروس‌‌‌های خبری» یا «پیام‌‌‌های دل خنک کن»

«ویروس‌‌‌های خبری» یا «پیام‌‌‌های دل خنک کن»

«پیام‌‌‌های دل‌خنک‌کن»، یکی از ابزارهای شلوغ‌کاری‌اند. یک پیام دل‌خنک‌کن، نه برای شناختِ بهتر وضعیت فرستاده می‌شود و نه حتا برای بهبود وضعیت، بلکه فقط به کار خنک شدن دلِ مخاطب می‌آید.

چنین پیام هایی فقط ظاهرِ خبری یا تحلیلی دارند اما اصولاً نه از جنس خبر یا تحلیل که از جنس ناسزا هستند. خبر، مخاطب را آگاه‌تر می‌کند؛ تحلیل، مخاطب را به فکر وامی‌دارد ولی ناسزا حس کینه‌توزی و انتقام‌جویی را ارضا می‌کند؛ بیش‌تر دل را خنک می‌کند و کم‌تر اندیشه را برمی‌انگیزد. تحلیل‌های دل‌خنک‌کن بیش‌از آن که به بحث گذاشته شوند «فوروارد» می‌شوند. بیش از آن که گفتگویی برانگیزند، فضا را شلوغ می‌کنند.

ارزش تحلیلی و خبری این نوع پیام ها، اطلاع‌رسانی یا کمک به روشن شدن بیشتر یک وضعیت یا شناخت علت یک مشکل نیست، ارزش خبریِ آن‌ها به جذاب بودن، جلب توجه کننده بودن، توانایی موج ساختن و فضا را در اختیار گرفتن است. روی چیزهایی انگشت گذاشته می‌شود که وسوسه‌ی فوروارد شدن داشته باشند. پیام‌های دل‌خنک‌کن، باید آسان‌خوان و زودفهم باشند. نباید چندان به تمرکز و فکر نیاز داشته باشند. باید راحت‌الحلقوم و سریع‌الهضم باشند تا بتوانند مخاطب عام را به سرعت برانگیزند و سریع منتشر شوند. این‌ها «ویروس‌های خبری» هستند. موجوداتی که با ظاهرِ موجه، در لباس یک خبرِ واقعی، به راحتی در اجزاء گیرنده نفوذ می‌کنند و ذهن و فکر او را در اختیار می‌گیرند. موجوداتی که پنهانی به سرعت تکثیر می‌شوند و تا به خود بیایی فضا را آلوده کرده‌اند.

پیام‌‌‌های دل‌خنک‌کن به جای «علت» مشکلات، دنبال «مقصر» می‌گردند. پیدا کردن علت، به داده‌های چندجانبه و تحلیل‌های پیچیده نیاز دارد اما پیدا کردن مقصر ساده است. علت را نمی‌توان به راحتی «محکوم» کرد،‌ علت را باید «برطرف» کرد؛ ولی مقصر را به راحتی می‌توان محکوم کرد. به علت نمی‌توان ناسزا گفت ولی مقصر، پتانسیل قوی برای ناسزا خوردن دارد. آگاه شدن از علت، دل را خنک نمی‌کند ولی افشا کردن مقصر، دل‌خنک‌کن است. افشا کردن مقصر به درد تسویه‌حساب‌های سیاسی می‌خورد. اما تحلیلِ علت، فقط به کار رفع مشکل می‌آید. پیام‌‌‌های دل‌خنک‌کن، مهم‌ترین ابزارهای شلوغ‌کاری‌اند.

دکتر محمدرضا کلاهی -دکترای جامعه شناسی فرهنگی

دیگر یادداشتها را می‌توانید در لینک زیر بخوانید ( اینجا کلیک کنید )

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید