نگاهی به سومین دوره لیگ پرشین ؛ جایی که برد و باخت معنا ندارد-بخش دوم

نکات برگزیده مطلب
  • یکی از بزرگترین امتیازات واکسینه شدن بچه ­ها در این جو و جمع در مقابل اعتیاد و انواع بزه ­ها است. دور بودن از محیطی که خطر زاست و حضور در جمعی که احساس مفید بودن در آن وجود دارد.

سرویس اجتماعی پایگاه خبری صدای معتمد -گفتگو با مرتضی کی منش و آن­چه در لیگ پرشین گذشت طی سه بخش تقدیم شما مخاطبین پایگاه خبری صدای معتمد خواهد شد.

نگاهی به سومین دوره لیگ پرشین ؛ جایی که برد و باخت معنا ندارد-بخش دوم

قسمت اول این گزارش لحظاتی قبل در پایگاه خبری صدای معتمد تقدیم شما عزیزان شد.
بخش اول این گزارش را می‌توانید در لینک روبرو مطالعه نمایید ( اینجا کلیک کنید )
در اینجا بخش دوم گزارش و ادامه گفتگو با مرتضی کی منش تقدیم مخاطبین عزیز پایگاه خبری صدای معتمد خواهد شد.

+ در حال حاضر جمعیت امام علی (ع) چه طرح‌‌‌های اجتماعی را در برنامه‌‌‌های خود دارد؟

_ از طرح‌‌‌های اجتماعی می‌توانم به طرح  طفلان مسلم اشاره کنم در این طرح هدف کمک به کودکانی که تحت فشار، خشونت و زجر زیاد مرتکب جرم شده اند. کودکانی که در یک لحظه و نزاع مرتکب جرم قتل شده اند و در آستانه اعدام قرار دارند.در واقع هدف آزاد سازی افرادی است که در سن زیر ۱۸ سالگی مرتکب قتل شده اند.تا کنون بیش از ۳۰ نفر با جمع آوری وجه المصالحه  نجات پیدا کرده اند و البته پیش از این با اولیای دم و… صحبت و مذاکره­هایی انجام می­شود.

از جمله دیگر اقدامات فرهنگی اعضا جشن سال تحویل برای کودکان کار است. اعضای جمعیت حدود ۸-۷ سال است که هنگام سال تحویل را در خانه‌‌‌های خود نمی‌­گذرانند و در لحظه تحویل سال برای کودکان کار جشن می‌گیرند.

اقدام دیگر فرهنگی­مان طرح صفای سعی میباشد که در این طرح زنان سرپرست خانوار که برای فرزندشان تلاش می‌کنند را مانند حضرت هاجر می­دانیم که برای اسماعیل تلاش کرد.در این طرح از حجاج عزیز می­خواهیم بخشی از خرج ولیمه خود را به اشتغالزایی برای ۷ زن سرپرست خانوار اختصاص دهند.
همچنین در سال حداقل یک سمینار کشوری با موضوعات اجتماعی برگزار می‌­کنیم. همچنین دهها نشست تخصصی با موضوع اعتیاد، کار کودک، ازدواج کودک و… در این سمینارها از نمایندگان مجلس، اساتید دانشگاه، کارشناسان، فعالان حقوق کودک …. دعوت به عمل می‌آوریم.

+ لیگ پرشین چندمین دوره ی خود را پشت سر می­ گذارد؟ دوره‌‌‌های قبل به چه صورت بود؟ و بازیکنان به چه صورت انتخاب و به تیمها اضافه می‌شوند؟

_ این سومین دوره لیگ پرشین است که بازیهای فینال آن­را شاهدیم. دوره اول سال ۹۴ و با حضور ۱۸ تیم برگزار شد. دوره دوم در سال ۹۵ و با ۳۴ تیم لیگ را برگزار کردیم و امسال مسابقات در دو مرحله برگزار شد. در دوره اول ۵۰ تیم آغازگر مسابقات بودند و در نهایت ۲۲ تیم در سه رده نونهالان، نوجوانان و جوانان به مرحله پایانی رسیدند. نفراتی که در این تیمها بازی می­ کنند بچه هایی هستند که در معرض مسائلی که قبلا به آن اشاره کرده بودم قرار دارند یا کودکان کار هستند.

+ طی این سالها بازیکنی از بین این بازیکنان موفق به  پیشرفت و راهیابی به تیمهای مطرح شده؟

بله بازیکنی داشتیم که به آکادمی‌کیا معرفی شده و الان از اعضای تیم آکادمی‌کیاست.

+ کارکرد و فایده لیگ پرشین  در زندگی این کودکان چیست؟

فایده این بازیها برای بچه­‌ها به یک یا دو مورد خلاصه نمی­شود. یکی از بزرگترین امتیازات واکسینه شدن بچه ­ها در این جو و جمع در مقابل اعتیاد و انواع بزه ­ها است. دور بودن از محیطی که خطر زاست و حضور در جمعی که احساس مفید بودن در آن وجود دارد.

در اینجا هدف مددکاری است و برد و باخت اهمیتی ندارد.

گفتگو با مسئولین لیگ پرشین

استفاده از ابزار تشویقی برای بچه ها،مثلا یکی از تیمها برای بچه‌ها شرط گذاشته بود که تنها در صورتی که معدل آنها بالا شود آن تیم در مسابقات شرکت خواهد کرد و جالب اینجاست که تمام اعضای تیم با معدل نمرات خوب امتحانات را پشت سر گذاشتند.

یکی دیگر از فواید برگزاری لیگ پرشین ایجاد حس هویت در بچه هاست.متاسفانه کودک کار در جامعه بسیار تحقیر می‌شود و حس می‌کند شخصیتی ندارد یا کسی نیست، اما حضور در یک تیم ورزشی به آنها حس ارزشمندی و هویت می‌دهد. برای مثال موردی داشتیم که بعد از حضور در تمرینات تیم و بازیها اگر از طرف کسی حمله ای می‌دید واکنشش این بود: حق نداری با من اینطور برخورد کنی من دروازه بان تیم پرشین هستم.

+ آیا نهادهای مسئول در این زمینه همکاری لازم برای برگزاری مسابقات را با شما داشته اند؟

_ متاسفانه باید به این سوال پاسخ منفی بدهم. از ابتدای فروردین شروع به نامه نگاری کردیم. وزارت ورزش و جوانان، شهرداری، وزارت آموزش و پرورش، بهزیستی و… ارگانهایی  بودند که طی این نامه نگاریها از آنها درخواست زمین بازی برای مدت ۷ روز را مطرح کردیم و متاسفانه کوچکترین همکاری در این زمینه شاهد نبودیم.اگر در هر استان مسابقات مشابهی برگزار می‌شد و کودکانی که بیش از سایرین در معرض آسیب‌‌‌های اجتماعی هستند دراین مسابقات به میدان می‌رفتند و بازی می‌کردند دغدغه کمتری داشتیم ولی وقتی مسابقاتی از این دست برای مناطق محروم، بسیار بسیار اندک  است و نهادی مردمی‌پیش قدم شده، قاعدتا انتظار مساعدت و همکاری بیشتری از ارگانها داریم.

این زمین را دانشگاه در اختیار ما قرار داده اما به دلیل سخت بودن دسترسی استقبال طی روزهای هفته طبیعتا کمتر بود.

قسمت سوم و پایانی  گفتگو با مرتضی کی منش مسئول امور رسانه ای جمعیت امام علی ( ع ) تا لحظاتی دیگر در پایگاه خبری صدای معتمد منتشر خواهد شد

قسمت اول گفتگو با مرتضی کی منش مسئول امور رسانه ای جمعیت امام علی ( ع ) را می­توانید در لینک روبرو مشاهده نمایید ( اینجا کلیک کنید )

قسمت سوم و پایانی گفتگو با مرتضی کی منش مسئول امور رسانه ای جمعیت امام علی ( ع ) را می­توانید در لینک روبرو مشاهده نمایید ( اینجا کلیک کنید )

گزارش روز پایانی لیگ پرشین را می‌توانید در لینک روبرو پیگیری نمایید (اینجا کلیک کنید )

 

نمایش بیشتر

‫4 دیدگاه ها

  1. میخام واسه روستا خودمون یه تیم داشته باشم باید چیکار کنم ارزوی بزرگمه لطفا به روستای کبیر اباد بیاینو نگاه کنید ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید