نگاهی به سومین دوره لیگ پرشین؛ جایی که برد و باخت معنا ندارد-بخش اول

نکات برگزیده مطلب
  • هرچه فرزند گمنام تر و بی نام و نشان تر باشد راحت تر می توانند از آن بهره کشی کنند.پدر و مادری که در ذهن ماست با پدر و مادری که در فقر فرهنگی مشاهده می شود تفاوت بسیار دارد . اصولا در خیلی از موارد این والدین کودک را برای استفاده و سواستفاده کردن به دنیا می آورند.در این خانواده ها بچه ها از دو سالگی کار می کنند و در ۱۶ تا ۲۰ سالگی بازنشسته میشوند.

سرویس اجتماعی پایگاه خبری صدای معتمد – بطور اتفاقی در یکی از گروههای تلگرامی‌پوستر لیگ پرشین توجهم را بخود جلب کرد.

دو نکته باعث شد گذرا به این پوستر نگاه نکنم و برای حضور در چمن زمین دانشگاه شهید بهشتی مصمم شوم.اولی آزادی ورود بانوان برای دیدن مسابقه­ ی فوتبال (حتی اگر این مسابقه رسمی‌نباشد).

حقی که این روزها زنان سرزمینم به شدت پیگیر آن هستند و امید آن دارند که به زودی درب ورزشگاههای کشور به روی آنان باز شود.

نکته بعدی بازی کودکان مناطق حاشیه سراسر کشور بود، کودکانی که بسیاری از آنان نان آوران خانه خود هستند.این نکته ای مهم و آرامش بخش بود و با حضوری ساده می­ شد به این کودکان انگیزه داد.

همین دو عامل کافی بود تا عصر جمعه راهی زمین چمن دانشگاه شهید بهشتی شده و علاوه بر تشویق کودکان، لحظاتی با مسئولین  جمعیت امام علی به گفتگو بپردازم.

پیش از این نام جمعیت امام علی ( ع ) را بارها شنیده بودم اما اطلاعاتم محدود به فعالیت این جمعیت در کارهای خیرخواهانه و فرهنگی بود.

بعد از حضور در زمین چمن دانشگاه شهید بهشتی با مرتضی کی منش که مسئولیت امور رسانه ای جمعیت امام علی ( ع ) به گفتگو نشستم و از وی خواستم اطلاعات بیشتری در مورد جمعیت امام علی (ع)، اهداف و برنامه‌‌‌های آن و لیگ پرشین در اختیارم قرار دهد.
گزارش این گفتگو و آن­چه در لیگ پرشین گذشت طی سه بخش تقدیم شما مخاطبین پایگاه خبری صدای معتمد خواهد شد.

+ آقای کی منش جمعیت امام علی (ع) چگونه شکل گرفت؟

_ جمعیت امام علی ( ع ) بطور رسمی‌از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را آغاز نمود. البته پیش از شروع فعالیت رسمی‌حدود دو سال بطور غیر رسمی‌فعالیتهایی صورت می‌گرفت اما آنچه رسما و پس از اخذ مجوزهای مربوطه صورت گرفت از سال ۱۳۷۹ بود.پایه گذار این جمعیت آقای شارمین میمندی نژاد نویسنده و کارگردان تئاتر است که به همراه  ۵-۶ نفر از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف این جمعیت را بنا نهادند و بدون هیچ حمایت مالی از فرد متمول یا خاصی و با کمک دوستان خود این جمعیت را پایه گذاری کردند. در ابتدای کار و در خوشبینانه ترین حالت میتوان  این نفرات را حدود ۲۰ نفر دانست.

+اعضای این جمعیت در بدو فعالیت چه کارهایی انجام می‌دادند؟

_ اولین حرکت جمعیت سرکشی به بیمارستان علی اصغر و اجرای برنامه‌‌‌های متنوع برای کودکان مبتلا به سرطان بود که روزهای دوشنبه برگزار می­ شد.در همین رفت و آمدها اعضای جمعیت با خانواده هایی آشنا می‌شوند که بر اثر نداشتن پول دارو ( ۲۰ هزار تومان آن زمان ) بیماری فرزندانشان عود می‌کرد و شدیدتر میشد و این فاجعه با مرگ عزیزانشان همراه می‌شد.

این مساله برای دانشجویانی  که تا ۲۰-۱۹ سالگی فقط درس خوانده اند عجیب و غیر قابل باور بودعلی الخصوص در شرایطی که جامعه،خانواده،تلویزیون و… همه چیز را مثبت نشان می‌دهند و به نوعی از درد مردم غافلند.

شنیدن خبر فوت کودکان مبتلا به سرطان برای دانشجویان و اعضای این جمعیت تکان دهنده بود و این غم و ناراحتی وقتی با شناخت و دوستی دانشجویان با بچه‌ها همراه بود چندین برابر می‌شد.برای مثال وقتی اعضای این جمعیت برای اجرای برنامه به بیمارستان می‌رفتند و با ۱۰ نفر کودک آشنا می‌شدند و ارتباط برقرار می‌کردند و پس از حدود ۶ ماه نیمی‌از این کودکان بر اثر پیشرفت بیماری فوت می‌کردند غمی‌چند برابر اعضای این جمعیت را فرا می‌گرفت.

 اعضای این جمعیت به تدریج به سمت شناسایی خانواده‌ها رفتند و در همین حین با خانواده هایی آشنا شدند که فرزندشان بیماری نداشت اما به شدت تحت فشار و مشکلات متعددی از جمله مشکلات فرهنگی، فقر، فساد، اعتیاد و… بودند.

+ چه کمکی به این خانواده‌ها صورت می‌گرفت؟

_ مبنای فعالیت جمعیت امام علی ( ع ) فرهنگی و آموزشی بود و با توجه به عدم وجود منابع مالی، آشنایی با این خانواده‌ها سبب شد این جمعیت کار آموزشی را در مورد این افراد آغاز نماید.برای مثال اعضای این جمعیت به کودکانی که به هر دلیلی امکان رفتن به مدرسه نداشتند را تحت آموزش قرار می‌دادند.

007

+علت به مدرسه نرفتن کودکان چه بود؟

_ بعضی از این افراد تبعه ایران نبودند و امکان تحصیل در مدارس برایشان فراهم نبود و برخی دیگر کودکان هموطنی بودند که شناسنامه نداشتند.

+ چگونه بود که تبعه ی کشور خودمان شناسنامه نداشته باشد؟

_ خیلی از کودکان وجود دارند که شناسنامه ای ندارند و این به چند صورت ممکن است. مرسوم ترین حالت این است که پدر و مادر هم شناسنامه ندارند یا ازدواج آنها ثبت نشده ولی همه در جریان ازدواج آنان هستند و به یکدیگر نیز پایبند می‌باشند.احتمال دیگر اعتیاد پدر و گرو گذاشته شدن شناسنامه جهت دریافت مواد و … می‌باشد.در ضمن  خیلی از اوقات والدین اصلا تمایلی به دریافت شناسنامه ندارند زیرا هرچه فرزند گمنام تر و بی نام و نشان تر باشد راحت تر می‌توانند از آن بهره کشی کنند.پدر و مادری که در ذهن ماست با پدر و مادری که در فقر فرهنگی مشاهده می‌شود تفاوت بسیار دارد. اصولا در خیلی از موارد این والدین کودک را برای استفاده و سواستفاده کردن به دنیا می‌آورند.در این خانواده‌ها بچه‌ها از دو سالگی کار می‌کنند و در ۱۶ تا ۲۰ سالگی بازنشسته میشوند.

+ منظور از بازنشستگی در سن ۱۶-۲۰ سال چیست؟

_ سوال خوبی است مورد عجیبی که با آن مواجه بودیم در مورد پسری بود که درسش را نمی­خواند و وقتی مشاوران با این پسر  صحبت می‌کردند که چرا درست را  نمیخوانی جواب داده بود: برای چه در س بخوانم؟ من یک سال دیگرازدواج می‌کنم. وقتی به او گفته بودیم در ۱۲ سالگی که کسی ازدواج نمی­کند و بر فرض بعد از ازدواج چگونه میخواهی خرج بچه هایت رو بدهی جواب داده بود: من که خرج نمی­دهم بچه باید خرج مرا بدهد.یعنی چنین چیزی باور او را ساخته و ضبط والدش معنای کودک را برای او مترادف با کسب درآمد و بهره کشی قرار داده است.

+ با این بچه‌ها کجا کار می‌کردید؟

 اولین مرکز ما که نام آن را خانه ایرانی گذاشتیم در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد. قبل از آن سرگردان بودیم و در مدرسه، حسینیه، مسجد و در واقع هرکجا که میشد با بچه‌ها کار می‌کردیم. از ۷۹ تا ۸۵ دفتر کار ما و محل جلسات ما منزل پدری موسس جمعیت بود و تمامی‌جلسات در منزل پدری ایشان انجام میشد اما اجرای عملی کارها و پروژه‌ها در مراکزی که قبلا اشاره کردم انجام می‌شد.

+ در خانه ایرانی چه فعالیتهایی انجام می­ شود؟

_ اولین خانه ایرانی در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد ودر آنجا به کودکان تدریس می­شد، درس، ورزش، هنر، موسیقی، تئاتر، نقاشی و… خانه ایرانی شامل تیمهای ورزشی نیز هست، هر خانه ایرانی برای خودش تیمهای ورزشی دارد. نه فقط فوتبال بلکه در ۱۰ رشته فعالیت داریم ورزش­هایی مثل والیبال، کاراته و…و این رضایتبخش است کودکانی که در شهر و درون زباله‌ها بودند الان رتبه‌‌‌های کشوری دارند.الان تعداد خانه‌‌‌های ایرانی بیشتر شده اند و ۳۲ مرکز در ۱۰ استان کشور فعال هستند. به آنها خانه علم هم می‌گوییم.هر مرکز بین ۲۰۰ تا ۱۰۰ کودک را مورد حمایت قرار می­دهد.

+ فعالیت اعضای جمعیت امام علی به چه صورت است؟

_ تمامی‌اعضا داوطلب می­باشند و حقوق­ بگیر نیستند.تئوری جمعیت امام علی (ع) این است که  واکسن جامعه خودپرست جمعی دگرخواه است.

قسمت دوم گفتگو با مرتضی کی منش مسئول امور رسانه ای جمعیت امام علی (ع) تا لحظاتی دیگر در پایگاه خبری صدای معتمد منتشر خواهد شد.

قسمت دوم  گفتگو با مرتضی کی منش مسئول امور رسانه ای جمعیت امام علی ( ع ) را می­توانید در لینک روبرو مشاهده نمایید (اینجا کلیک کنید )

قسمت سوم و پایانی گفتگو با مرتضی کی منش مسئول امور رسانه ای جمعیت امام علی ( ع ) را می­توانید در لینک روبرو مشاهده نمایید ( اینجا کلیک کنید )

گزارش روز پایانی لیگ پرشین را می‌توانید در لینک روبرو پیگیری نمایید ( اینجا کلیک کنید )

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید