نحوه همکاری خیریه‌ها با کمیته امداد اعلام شد

سرویس اجتماعی پایگاه خبری صدای معتمد -بهمن دستاری با اشاره به ماده۶ اساسنامه این نهاد در مورد همکاری و تعامل با موسسه‌های خیریه گفت: ارتباط و هماهنگی با این موسسه‌ها و تشکل‌های نیکوکاری مردمی‌داخل و خارج از کشور و تعامل و تبادل تجربه و بهره‌گیری از ظرفیت‌های آنها با هدف حمایت‌های مادی و معنوی از محرومان و تقویت و گسترش مشارکت مردمی‌انجام می‌شود.

وی به اشاره به اینکه یکی از وظایف کمیته امداد در برنامه ششم، شناسایی موسسه‌های خیریه از طریق بسترهای الکترونیکی است درباره چهارچوب اولیه تعامل با موسسه‌های خیریه توضیح داد: این خیریه‌ها باید دارای مجوز  فعالیت رسمی‌از مراجع قانونی بوده و از حسن شهرت، سابقه اجرایی موفق اعضای قانونی هیئت امنای موسسه خیریه و بهره‌مندی از ساختارهای اجرایی کارآمد و موثر برخوردار باشند.

دستاری حجم فعالیت یا گردش مالی، فعالیت تخصصی در یکی از زمینه‌‌‌های ازدواج، اشتغال، مسکن، بهداشت، درمان یا معیشت و گستره جغرافیایی فعالیت موسسه خیریه را سه شاخص مهم در اولویت‌بندی این نوع موسسه‌ها برای همکاری با کمیته امداد برشمرد.

مدیرکل هماهنگی شبکه‌های مردمی‌و موسسه‌های عام المنفعه کمیته امداد درباره نحوه تبادل تفاهم نامه با موسسه‌های خیریه شناسایی شده گفت: دفاتر کمیته امداد در شهرستان مسئول انعقاد تفاهمنامه با موسسه خیریه مستقر در آن شهر یا منطقه است.

وی همچنین اضافه کرد: جلوگیری از آسیب‌‌‌های اجتماعی، تقویت روحیه کمک به مردم، گسترش ارتباط خیران و مردم محله از کارکردهای اجتماعی مساجد است.

دستاری با تاکید بر اینکه هیچ موسسه خیریه‌ای به مرکز نیکوکاری تبدیل نخواهد شد گفت: فعالیت در قالب مراکز نیکوکاری فقط برای مساجد فعال شناسایی شده در محدوده محلات قابلیت اجرایی دارد. همچنین هیچ صندوق صدقه‌ای با نام مرکز نیکوکاری تولید و توزیع نمی‌شود بلکه در صورت نیاز، کمیته امداد صندوق‌های صدقه را در اختیار مراکز نیکوکاری قرار می‌دهد.

وی با اشاره به تفاهم نامه همکاری میان کمیته امداد با مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: در مرحله نخست، شناسایی مساجد فعال و تبدیل آنها به مراکز نیکوکاری مورد نظر است. پس از آن کمیته امداد در چارچوب قوانین مراکز نیکوکاری با این مساجد همکاری می‌کند. البته هم اکنون شناسایی، تقویت، انتقال تجربه و اجرای طرح هر مسجد حداقل یک جهیزیه در دستور کار کمیته امداد قرار دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید