مضرات تماشای تلویزیون برای کودکان چیست ؟ + صوت

کودکان از چه سنی می توانند تلویزیون ببینند و مضرات تماشای تلویزیون برای کودکان چیست ؟

اخبار سلامت پایگاه خبری صدای معتمد -دکتر فرهنگ هلاکویی در فایل صوتی زیر به این سوال پاسخ می دهد :

مادری ضمن تماس با دکتر هلاکویی از علاقه فرزند هفت ماهه اش به تلویزیون سخن می گوید و عنوان می کند این کودک غرق در تماشای تلویزیون می شود وی از دلیل مضرات تماشای تلویزیون برای کودکان از دکتر هلاکویی پرسش می کند.

دکتر هلاکویی روانشناس برجسته در مورد مضرات تماشای تلویزیون برای کودکان می گوید: دیدن تلویزیون قبل از بیست ماهگی عوارض متعددی برای کودکان خواهد داشت زیرا قبل از این سن با دیدن خط های تلویزیون ارتباطات مغزی کودک دچار اختلال می شود و ذهن کودک را دچار مشکل می کند.

دکتر هلاکویی در مورد ادامه می دهد : تلویزیون دارای خط و نقطه است و این حرکت مغز و چشم کودک را دچار خطا و اختلال می کند.مطالعات نشان می دهد روزی که سلول های مغزی بوجود می آیند و در جای خود مستقر می شوند با پانزده هزار سلول دیگر ارتباط برقرار می کنند.

مغز یک و نیم تریلیون ارتباط مغزی دارد و از بین نرفتن این ارتباطات مغزی بسیار مهم است.طبق مطالعات علمی از بدو تولد در هر ثانیه در روز سی تا چهل ارتباط  مغزی از بین می رود و نصف ظرفیت مغز تا نوزده سالگی از بین می رود با توجه به این دلایل به هیچ عنوان قبل از بیست ماهگی دیدن بیشتر از پنج  دقیقه تلویزیون برای کودک را توصیه نمی کنم.

دکتر هلاکویی دیدن تلویزیون قبل از بیست ماهگی را به مخلوط کردن تمام مواد غذایی دارای  طعم های مختلف با یکدیگر تشبیه کرد و گفت: مخلوط کردن و بهم ریختن ذهن کودک باعث می شود در آینده فرد دچار اختلال در استدلال ها و ترکیبات ذهنی خواهد شد و این از دیگر مضرات تماشای تلویزیون برای کودکان بشمار می رود.

دکتر هلاکویی در مورد استفاده از اسباب بازیهایی که سخنگو و آموزشی هستند گفت : استفاده از این اسباب بازیها نه تنها هیچ منعی ندارد بلکه با توجه به وادار کردن کودک به واکنش و انگیزه بخشی به شدت توصیه می شود.در واقع اسباب بازی نقش مهمی در رشد ذهنی کودک دارد و آنها را وادار به واکنش و پاسخ می کند و می تواند زمینه سازی مناسبی به آموزش کودک داشته باشد.

دکتر فرهنگ هلاکویی در مورد خستگی کودکان از اسباب بازیها که توسط والدین برداشت به تنوع طلبی می شود گفت :اوج نهایت توجه یک کودک هفت ماهه به یک موضوع نهایتا پنج الی ده ثانیه  بوده و این ارتباطی به تنوع طلبی ندارد.

جهت تهیه کتب و آثار صوتی دکتر فرهنگ هلاکویی می توانید به سایت انتشارات ما و شما  مراجعه نموده و بر حسب مباحث موجود نسبت به تهیه مباحث مورد علاقه خود اقدام نمایید. (  سایت انتشارات ما و شما  )

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید