مشکل اصلی میزبانی تیم ملی ایران چیست؟

این روزها این سوال در محافل فوتبالی پرسیده می‌شود که میزبانی تیم ملی در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی در چه وضعیتی قرار دارد؟

 مصاحبه مسئولان فدراسیون در چند وقت اخیر نشان می‌دهد که هنوز میزبانی ایران از حریفانش قطعی نیست آنها تمام تلاششان را می‌کنند که بازیهای خانگی تیم ملی در ورزشگاه آزادی برگزار شود.

فدراسیون فوتبال در شرایطی روی این مساله مانور زیادی کرده که به نظر می‌رسید میزبانی تیم ملی در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی قطعی شده و بی جهت نبود که در سایت فیفا و حتی سایت ای اف سی، نام ورزشگاه آزادی به عنوان میزبان بازیهای خانگی تیم ملی دیده می‌شود. هر چند مدیران فدراسیون این ماجرا را بای دیفالت سایت ای اف سی می‌دانستند اما همواره در مصاحبه هایشان تاکید دارند که میزبانی ایران قطعی نیست.

تا قبل از این اتفاق، به نظر می‌رسید همانطور که در مرحله قبلی انتخابی جام جهانی، به دلایل مختلفی میزبانی بازیها به ایران داده نشد و تیم ملی مجبور شد به بحرین برود، این بار هم بازیها در کشور دیگری برگزار شود منتهی ظاهرا هیچ نامه‌ای مبنی بر اینکه فیفا با انجام بازیهای تیم ملی در ورزشگاه آزادی مخالفت کرده، وجود ندارد و قطعا اگر چنین نامه‌ای وجود داشت، تا امروز چنین نامه‌ای رسانه‌ای شده بود.

برای مثال دیروز بود که فیفا به فدراسیون فوتبال عراق اعلام کرد که بازیهای این کشور در زمین بیطرف برگزار خواهد شد و اگر قرار بود ایران هم امکان میزبانی نداشته باشد، بدون شک فیفا این موضوع را به اطلاع فدراسیون می‌رساند.

وی ای آر الزامی‌نیست

اطلاعات خبرنگار فوتبالی حاکی از آن است که ماجرای الزام کشورهای میزبان به داشتن سیستم کمک داور ویدیویی، چندان جدی نیست و فیفا تاکید ویژه‌ای روی این ماجرا ندارد. این صحبتها را هم حسن کامرانی فر سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال تایید کرده و دو روز پیش اعلام کرد که ممکن است در برخی کشورها نشود تجهیزات وی ای آر وارد شود و فیفا و ای اف سی هم این ماجرا را تایید کرده‌اند.

نمایندگان فیفا و ای اف سی اصلا به ایران نیامده بودند!

نکته قابل توجه اینکه چند وقت پیش خبری منتشر شد مبنی بر آنکه نمایندگان ویژه کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا به تهران سفر کرده تا شرایط ورزشگاه آزادی برای استفاده از سیتم VAR را بررسی کند منتهی استعلام  “فوتبالی” از این دو نهاد بین‌المللی فوتبال نشان می‌دهد که هیچ خبری از حضور نماینده ویژه آنها در تهران نبوده و تنها کسی که در چند وقت اخیر از طرف AFC به ایران آمده،  هندریک مولر، نماینده شرکت FMA مخفف Football Marketing Asia رایت هولدر مسابقات مقدماتی جام جهانی بوده که برای بازدید از تجهیزات ورزشگاه آزادی و محل استقرار دوربین‌ها و نور و تبلیغات و دیگر موارد به تهران آمده بود. این شرکت امتیاز انحصاری حق پخش تلویزیونی و تبلیغات محیطی در مسابقات مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 2022 در قاره آسیا را دارد و مولر به منظور بررسی شرایط و امکانات وضعیت سخت افزاری پخش تلویزیونی که شامل نور ورزشگاه، ال ای دی و تبلیغات محیطی است، 12 مرداد به تهران آمده بود و اصلا نماینده فیفا و ای اف سی نبود.

موانعی که حل شد، موانعی که وجود دارد

جدا از بحث سیستم کمک داور ویدیویی، مساله دیگری که برای دادن میزبانی به کشورها اهمیت زیادی دارد، بحث کروناست. درست است که ایران به لحاظ کرونا اصلا شرایط خوبی ندارد و دیروز ۶۲۰ کشته داشته اما کلا هیچ کشوری – حداقل در آسیا – وجود ندارد که بگوییم به طور کامل از شر کرونا خلاص شده است. چین و استرالیا هم به خاطر قوانین قرنطینه کلا نمی‌توانند در کشورشان میزبان باشند و قرار است به قطر بروند.

نکته دیگر به حضور بانوان طرفدار تیم ملی در ورزشگاه آزادی و حساسیت‌های موجود در این زمینه برمی‌گردد که با توجه به برگزاری بازی‌ها بدون تماشاگر، این مساله هم خود به خود حل شده است!

صدا و سیما حق پخش می‌دهد؟

ماجرای حق پخش تلویزیونی جدی ترین چالش برای میزبانی به نظر می‌رسد هر چند همیشه به شیوه‌‌‌های ویژه قابل حل بوده و تا جایی که به خاطر می‌آوریم، هیچوقت این اتفاق باعث نشده که یک مسابقه مهم روی آنتن شبکه سه یا شبکه ورزش نرود اما این بار مشکل این است که سیگنال دو طرفه است و ای اف سی و فیفا فشار زیادی برای پرداخت حق پخش گذاشته اند. ۵ بازی اول تیم ملی حدود ۲ میلیون یورو حق پخش دارد و به نظر ۵ بازی دوم هم حول و حوش همین عدد و رقم حق پخش داشته باشد و به این ترتیب رسانه ملی باید ۴ میلیون یورو به شرکت FMA بدهد تا بتواند مسابقات تیم ملی را پخش کند. عزیزی خادم هفته پیش در برنامه فوتبال برتر از علی عسگری رییس رسانه ملی خواست تا برای حل مشکل وارد شود.

البته صدا و سیما از کنار بازیهای تیم ملی همیشه از راه تبلیغات پیش از بازی و وسط بازی و پایان بازی درآمد خوبی کسب کرده است.

یک مطلب دیگر، بحث تبلیغات دور زمین است که تحریم‌ها می‌تواند روی آن اثرگذار باشد و باید دید فدراسیون فوتبال راهی برای حل این مشکل احتمالی خواهد داشت یا نه اما این بار ماجرای حق پخش جدی تر به نظر می‌رسد.

در هر صورت امروز جلسه ای بین سرپرست دبیرکلی فدراسیون و وینزور جان دبیرکل ای اف سی به صورت اسکایپی برگزار می‌شود که در آن قرار است تصمیمات نهایی برای میزبانی اتخاذ شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید