مسابقات تیم ملی فوتبال ایران با لبنان در ترازوی تاریخ

دو روز دیگر (پنج شنبه 20 آبان) تیم ملی فوتبال ایران در هفته پنجم مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 قطر، مهمان لبنان خواهد بود. آخرین دیدار ایران در دور رفت مرحله گروهی که به میزبانی بیروت برگزار می‌شود، تا یازدهمین تقابل دو تیم رقم بخورد.

در 10 تقابل قبلی، 8 دیدار با برتری تیم ملی فوتبال ایران رقم خورده، یک دیدار به تساوی انجامیده و تیم ملی فقط یک بار نتیجه را به لبنان واگذار کرده است.

دو تیم ایران و لبنان اولین دیدار خود را 23 آبان 1375 در بیروت برگزار کردند. دیداری دوستانه که با تساوی بدون گل خاتمه یافت و پس از آن 5 دیدار پیاپی تیم ملی فوتبال ایران موفق شد پیروز شود. در تمام این دیدارها لبنان یک بار هم نتوانست دروازه ایران را باز کند و تیم ملی فوتبال کشورمان در دیدارهایی یک طرفه، به پیروزی رسید.

دومین دیدار 21 مهرماه 1379 بود و تیم ملی فوتبال ایران با نتیجه 4 بر صفر لبنانی را در جام ملت‌های 2000 شکست داد که میزبان بود. 12 شهریور 1383 دو تیم در چارچوب مسابقات قهرمانی غرب آسیا 2002 سوریه به مصاف هم رفتند که تیم کشورمان 2 بر صفر به برتری رسید.

برتری 3 بر صفر تیم ملی فوتبال ایران مقابل لبنان در دیدار رفت مقدماتی جام ملت‌های 2004 چین در بیروت و برتری یک بر صفر در بازی برگشت در تهران که 28 آبان و 7 آذر 1382 برگزار شده، حاصل کار در تقابل چهارم و پنجم دو تیم بود. تیم ملی ایران 28 خردادماه 1383 بار دیگر با لبنان در مسابقات قهرمانی غرب آسیا 2004 به میزبانی ایران روبه‌رو شد و پیروزی قاطع 4 بر صفر در بازی ششم رقم خورد.

هفتمین دیدار تیم ملی فوتبال ایران و لبنان اما با یک طلسم شکنی همراه بود. تیم ملی در شرایطی که با هدایت کارلوس کی‌روش برای صعود به جام جهانی 2014 برزیل تلاش می‌کرد، برای اولین بار در تاریخ از لبنان یک گل دریافت کرد و شکست خورد. دیداری که 21 شهریور 1391 در بیروت برگزار شد تا خاطره‌ای تلخ برای فوتبال ایران به جا بماند. ایران 5 ماه بعد، 18 بهمن‌ماه 1391 در تهران با لبنان در مسابقات انتخابی جام ملت‌های 2015 استرالیا روبه‌رو شد و با نتیجه پرگل 5 بر صفر به برتری رسید.

چهار ماه بعد، یعنی 21 خردادماه 1392 نیز دیدار برگشت انتخابی جام جهانی 2014 برزیل در تهران برگزار شد که ملی‌پوشان کشورمان با نتیجه 4 بر صفر به برتری رسیدند. 28 آبان 1392 نیز دیدار برگشت انتخابی جام ملت‌های 2015 استرالیا به میزبانی بیروت برگزار شد که برتری 4 بر یک ایران، نتیجه دهمین تقابل دو تیم بود.

به این ترتیب در تقابل دو تیم در 10 مسابقه تیم ملی ایران 27 بار موفق شده دروازه لبنان را باز کند و فقط دو بار دروازه‌اش باز شده است. با این حال دو تیم در شرایطی متفاوت پس از 8 سال از آخرین تقابل خود بار دیگر در بیروت به مصاف هم خواهند رفت. لبنان برای حفظ شانس خود جهت صعود به جام جهانی 2022 یا پلی‌آف آن، باید مقابل ایران به پیروزی برسد تا ضمن کم کردن فاصله‌اش با ایران، خود را به یکی از شانس‌ها تبدیل کند، از طرفی ایران نیز برای اینکه صعود خود را پیش بیاندازد، چاره‌ای جز پیروزی در یازدهمین تقابلش با لبنان ندارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید