مروری بر انبوهه اخبار و حواشی باشگاه تراکتور سازی

 بعد از شکست مقابل النصر عربستان و حذف از بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا، تیم فوتبال تراکتور تبریز دیروز جمعه پس از استراحتی چهار روزه، تمرینات آماده سازی اش را زیر نظر فیروز کریمی‌از سر گرفت.

تراکتورسازان که در طول سه فصل گذشته در بدترین شرایط روحی و روانی قرار داشتند و هر روز سهم زیادی از حواشی فوتبال مربوط به این تیم تبریزی بود، بعد از جابجایی‌‌‌های بی‌شمار در کادرفنی و مدیریت و همچنین از دست دادن بازیکنان کلیدی و اصلی خود از جمله مسعود شجاعی، اشکان دژاگه، مهدی تیکدری، میلاد فخرالدینی، محمدرضا خانزاده، میثم تیموری، حبیب فرعباسی، بار دیگر تحت هدایت فیروز کریمی‌مربی کارکشته و باتجربه فوتبال ایران قرار گرفتند تا با فراموشی همه‌ی اتفاقات اخیر، برای لیگ بیست و یکم آماده شوند.

ولی در حالیکه تیم تراکتور بعد از انجام بازی قابل قبول در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در مقابل النصر و شکست با یک گل، در آرامش نسبی بعد از بازگشت کریمی‌در حال آماده سازی برای حضور در لیگ بیست و یکم بود، صحبتهای محمدرضا پورابراهیمی‌نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی‌در خصوص مخالفت او با واگذاری مالکیت تراکتور به شرکت ملی مس ایران در خروجی سایتهای خبری قرار گرفت.

پورابراهیمی‌طی سخنانی درآمد شرکت ملی مس را از آن کرمان دانست و گفت: «از نظر ما قابل قبول نیست که شرکت ملی مس ۴۰۰ میلیارد تومان از استان کرمان برای یک تیم فوتبال ورشکسته (تراکتور) در استان دیگر هزینه کند و این مسئله هیچ توجیهی ندارد؛ لازم است دستگاه‌های نظارتی اطلاعات و سازمان بازرسی ورود و تعهد شرکت‌های بزرگ اقتصادی مبنی بر انتقال حساب‌ها و ایجاد گردش مالی به بانک‌های استان را بررسی و رصد کنند.»

این صحبتهای نماینده کرمان واکنش‌‌‌های زیادی در بین هواداران تیم تراکتور و حتی نمایندگان آذربایجان‌شرقی در مجلس شورای اسلامی‌در پی داشت.

رییس مجمع نمایندگان مجلس در آذربایجان‌شرقی در واکنش به این اظهارات پورابراهیمی‌گفت: این صحبت‌ها ۲ محور داشت؛ یکی در مورد بدهی‌های باشگاه که شرکت مس زیر بار تعهدات قبلی و بدهی‌های باشگاه نخواهد رفت و قبلا هم اعلام کرده‌ایم و محور بعدی در مورد مخالفت با اصل حمایت شرکت صنایع ملی مس از تیم تراکتور بود که به طور قطع قابل قبول نیست.

وی با تاکید بر لزوم نقش‌آفرینی بیشتر شرکت ملی مس در بخش‌های سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های صنایع مس و حوزه‌های فرهنگی و ورزشی، بیان کرد: استان کرمان بسیار بیشتر از این ارقامی‌که قرار است شرکت ملی مس از تیم تراکتور حمایت کند، از منابع این شرکت در ورزش بهره برده است.

فرهنگی با اشاره به اینکه وقایع یاد شده مربوط به تراکتور پس‌لرزه یک قرارداد است، ادامه داد: این تحرک‌ها از پس‌لرزه‌های انعقاد قرارداد ذوب است که اخیراً منعقد شد؛ هر چند این قرارداد هم به تنهایی کافی نیست چون کمبود کنسانتره داریم و کارخانه فاز سه تغلیظ که با شرکت کیسون قرارداد بسته، هنوز عملا شروع نشده است.

وی در عین حال تاکید کرد: اگر مالک فعلی به فعالیت خود بدون مشکلاتی که اخیرا باشگاه دچار شده است، ادامه دهد و بر تعهدات خود پایبند بوده و مدیریت درستی در باشگاه داشته باشد، اصراری بر سلب مسئولیت از وی نیست.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی ابراز امیدواری کرد با پیگیری نمایندگان استان در مجلس موانع پیش روی باشگاه برداشته خواهد شد و هواداران تیم نگران نباشند.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نیز در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص اقدامات انجام شده برای حل مشکلات تیم تراکتور اظهار کرد: در جلسه‌ای که با وزیر ورزش و همچنین مسئولین باشگاه تراکتور داشتیم، وعده‌ی حل بخشی از مشکلات این تیم داده شد که فراهم نمودن تمهیدات سفر این تیم به قطر برای انجام بازی مقابل النصر یکی از این اقدامات بود.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شده است با پرداخت بخش دیگری از بدهی‌های باشگاه، پنجره نقل‌وانتقالاتی  باز شود.

وی در خصوص واگذاری باشگاه نیز گفت: با توجه به این‌که تراکتور یک مجموعه‌ی خصوصی است، بحث واگذاری این تیم نیز مربوط به خود مالک باشگاه است و به هر مجموعه‌ی دیگری می‌توانند واگذار کنند اما موضوع حائز اهمیت برای ما، مسئولین استانی و نهادهای نظارتی این است که تیم ضربه نخورد و دغدغه‌های هواداران رفع شود و جوانان غیرتمند آذربایجان هیچ نگرانی بابت باشگاه نداشته باشند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی‌با تاکید بر تداوم حمایت‌ها از تیم تراکتور، خاطرنشان کرد: مجموعه مس آذربایجان باید تا حد توان حمایت خود را از باشگاه‌های ورزشی استان انجام دهد و ما برهمین اساس مذاکراتی را با رییس شرکت ملی مس ایران انجام داده‌ایم و آن‌ها نیز قول مساعدت را داده‌اند اما نحوه این کمک‌ها باید در جلسات آتی بررسی شود.

وی متذکر شد: ما باید به مسیری حرکت کنیم که مجموعه مس به وظایف فرهنگی و اجتماعی خود در داخل استان نیز عمل کند.

وی در واکنش به صحبت‌های برخی از نمایندگان در خصوص قطعیت واگذاری تراکتور به مجموعه مس گفت: بهتر است قبل از انتقال یک مطلب به جامعه، تمامی‌جوانب را در نظر بگیریم و سپس آن مطلب را در جامعه مطرح کنیم؛ سیاست کلان این است که تیم‌های حرفه‌ای توسط بخش خصوصی اداره شوند و در اکثر نقاط دنیا نیز برهمین قرار است  و ما باید از بخش خصوصی حمایت کنیم تا بخش خصوصی نیز بتواند به تعهدات خود عمل کند.

میرتاج الدینی بیان کرد: اگر بخش خصوصی توانایی مدیریت مجموعه را نداشت، در خصوص بحث انتقال مالکیت باید حساب‌شده عمل کنیم که تیم آسیب نبیند و عواطف هواداران نیز جریحه‌دار نشود.

وی در بخش دیگری از این گفت‌گو تاکید کرد: مشکلات تراکتور باید در یک فضای منطقی حل شود و با ارسال پیام‌های رسانه‌ای نمی‌توان این‌موضوع را حل کرد و آنچه که برای ما اهمیت دارد، تقویت باشگاه تراکتور و حل مشکلات این تیم است و بحث انتقال مالکیت موضوع ثانویه و دارای یک فرایند طولانی است.

وی تاکید کرد:ما نیز موافق انتقال مالکیت تراکتور به شرکت ملی مس هستیم اما به دلیل اینکه به نظر می‌رسد توافق بین مالک تراکتور و مجموعه مس به راحتی صورت نمی‌گیرد، بعید است این انتقال انجام شود.

مسعود پزشکیان دیگر نماینده مردم تبریز در مجلس نیز در واکنش به سخنان نماینده کرمان گفت: برخی افراد در حد و اندازه‌ای نیستند که در خصوص باشگاه تراکتور که نماد ورزش شمالغرب کشور به شمار می‌آید اظهار نظر نمایند. شرکت ملی مس، درآمدهای معدن سونگون را در استان کرمان خرج می‌کند. در سایه قصور ما تاکنون این مساله به طور جدی پیگیری نشده و باعث ایجاد حق و انتظارات بیجا برای برخی افراد شده است.

وی ادامه داد: استان کرمان با دو تیم فوتبال، بخش عمده درآمدهای شرکت مس را هزینه می‌کند. مس متعلق به استان کرمان نیست و این اقدامات از نظر قانونی هم مشکل دارد. و اگر قرار است دولت به فوتبال حرفه‌ای کمک کند باید ملاک‌هایی مانند سوابق، شهرت، افتخارات و تماشاگران باشگاه‌های فوتبال مد نظر قرار گیرد که با این حساب، تراکتور از خیلی تیم‌های دیگر بالاتر است.

پزشکیان اظهار کرد: مجمع نمایندگان استان و حتی نمایندگان شمالغرب نسبت به این مساله پیگیر هستند. مس سونگون ربطی به نماینده کرمان ندارد که در مورد کمک به تراکتور اظهار نظر کنند.

وی افزود: باید حساب‌های شرکت مس سونگون به آذربایجان‌شرقی منتقل شود و در خصوص انتقال پول‌های شرکت مس سونگون به استان قصور کرده‌ایم اما این موضوع را با جدیت دنبال خواهیم کرد. انگار معادن کشور ارث پدری برخی افراد است که برای استان خود هزینه می‌کنند اما نوبت به ما که می‌رسد زبان اعتراض باز می‌کنند!

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو درمجلس شورای اسلامی‌تاکید کرد: باید بخشی از درآمدهای مس سونگون در داخل استان هزینه شود و اگر لازم باشد، از این منبع برای کمک به ورزش استان کمک خواهیم گرفت.

61974108

فیروز کریمی‌که گویا او نیز امید چندانی به واگذاری تراکتور به مجموعه مس را ندارد، در این خصوص گفت:اگر هواداران ما فکر می‌کنند صنایع مس ضمن سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیاردی در تراکتور قصد حفظ تیم در تبریز را نیز دارد، سخت در اشتباه هستند؛ هواداران یا باید از وجود تراکتور چشم پوشی و خداحافظی کنند که این امکان وجود ندارد و مردم ما هم این اجازه را نمی‌دهند و یا پای تیم بمانند و حمایت کنند.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین دغدغه‌های هواداران، بسته بودن پنجره نقل و انتقالات است که به خاطر شکایت تعدادی از بازیکنان‌ که نتوانستند کمکی به تراکتور کنند، پنجره نقل و انتقالات‌ بسته شده است و به دلیل اینکه هیچ کار موثری از این بازیکنان ندیده بودیم، موضوع را پیگیری کردیم و  مسئولان حقوقی باشگاه با تمام توان‌ به دنبال احقاق حق باشگاه بودند که متاسفانه کار به جایی نرسید و در این بین، پنجره نقل و انتقالات ما بسته شد و متاسفانه این اتفاق در بدترین زمان ممکن رخ افتاد.

وی خاطرنشان کرد: با تلاشی که مالک و هیأت مدیره‌ی باشگاه انجام دادند، بخشی از مشکلات باشگاه رفع شد و قرار است پنجره نقل و انتقالات تراکتور در طول هفته جاری باز شود.

کریمی‌در خصوص فعالیت باشگاه در فصل نقل و انتقالات نیز گفت: ما به صورت قاطع و کامل نتوانستیم در نقل و انتقالات شرکت کنیم، اما با نفراتی که در بازار نقل و انتقالات به عنوان بازیکن آزاد حضور داشتند،  صحبت کردیم آنها نیز به دلیل احترامی‌که به تراکتور و هواداران داشتند، پیشنهاد ما را قبول کرده و در تمرینات حاضر شدند.

وی اضافه کرد: سعی کردیم از بین نفراتی که می‌توانستیم جذب کنیم، بهترین‌ها را به تراکتور بیاوریم و با همین نفرات، تمرینات را آغاز کنیم و امیدواریم با باز شدن پنجره نقل و انتقالات، قرارداد این بازیکنان را هم ثبت کرده و بازیکنان تاثیرگذار جدید به خدمت بگیریم.

وی تاکید کرد: هیچ اداره، سازمان و نهادی توان هزینه‌ی آنچنانی برای تراکتور را ندارد کند  و اگر سازمانی بیرون از استان به دنبال خرید امتیاز باشگاه است، به دلیل عشق و علاقه به تراکتور نیست و اگر صنایع مس بخواهد اقدامی‌برای خرید امتیاز باشگاه تراکتور بکند، به دلیل نوع سرمایه گذاری این مجموعه، به دنبال چنین مسائلی است.

سرمربی تراکتور تاکید کرد: هیچ نهادی برای تراکتور ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه نمی‌کند و اگر هرکس اسپانسری پیدا کند که نه تنها ۳۰۰ میلیارد نه، بلکه ۱۰۰ میلیارد تومان برای تراکتور هزینه کند، من در بین دو نیمه دیدار مقابل پرسپولیس دست او را می‌بوسم. هر کس با هر جایگاهی چنین وعده‌ای می‌دهد، به دنبال عوام فریبی است و چنین موضوعی امکان پذیر نیست.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید