محیط زیست قربانی فقدان شفافیت: قابل توجه مردم مازندران

محیط زیست قربانی فقدان شفافیت: قابل توجه مردم مازندران – یادداشت دکتر محمد فاضلی

مدیر کل محیط زیست استان مازندران در خبری که روز ۲۶ مردادماه ۱۳۹۶ منتشر شد اعلام می‌کند که سازندگان سد هراز به وعده خود برای پاکسازی مخزن سد از زباله‌هایی که نزدیک به دو دهه در منطقه مخزن سد دپو شده‌اند عمل نکرده‌اند و آبگیری سد باعث آلوده شدن آب مخزن خواهد شد. وی می‌گوید «سد نمی‌خواهیم، شکایت می‌کنیم.»

فرماندار آمل در اظهارنظری که امروز در خبرها منتشر شده است گفته‌اند «مدیرکل محیط زیست مازندران مگر قیم مردم آمل است که می‌گوید سد نمی‌خواهیم؟»

درک معنای این دو اظهارنظر متناقض نیازمند توجه به چند نکته است:

اگر قوانین کشور الزام می‌کرد که گزارش ارزیابی تأثیر محیط‌ زیستی همه پروژه‌های عمرانی – از جمله سدها – قبل از تصویب ساخت و آغاز عملیات، منتشر شود، مردم و فعالان محیط زیست امروز با فهمیدن این نکته که پسماندگاه و محل دفن زباله شهر آمل در مخزن سد هراز قرار دارد، غافلگیر نمی‌شدند. نظر اداره محیط‌ زیست آمل قربانی زور سیاسی فرماندار می‌شود زیرا روز اول شفافیت درباره ابعاد محیط‌ زیستی ساخت سد وجود نداشته است. امروز معلوم می‌شود که پسماندگاه از ابتدا در مخزن بوده و فقط یک وعده برای پاکسازی محل باعث صدور مجوز شده است و تازه امروز معلوم می‌شود به فرض پاکسازی، آلودگی ناشی از دو دهه دفن زباله در محل، دست از سر آب مخزن بر نخواهد داشت.

نوع مواجهه قدرت سیاسی با مسأله محیط زیست در ایران از کلام فرماندار آمل – تازه فرماندار آمل نه بالاتر – کاملاً آشکار می‌شود. قدرت تصور می‌کند مسئولان محیط زیست چه حقی دارند که درباره مسائل عمرانی اظهار نظر کنند و بیان یک نکته کارشناسی، همانا قیّم شدن برای مردم است. امر کارشناسی و تخصصی به راحتی قربانی قدرت سیاسی می‌شود و این کار به نام مردم صورت می‌گیرد.

جامعه و فعالان محیط زیست و پشتوانه‌های حقوقی آنقدر قدرتمند نیستند که از فرماندار بپرسند مگر شما متخصص محیط زیست هستید، و آن روز که آب سد قربانی شیرابه‌های زباله شد و برای مثال بیماری فراگیر شد، شما مسئولیت می‌پذیرید؟ آیا اگر امروز اداره محیط زیست مسئول نباشد، شما آن‌ روز مسئول خواهید بود؟

این اولین بار نیست که ساخت و آبگیری سدها – علی‌رغم هشدارهای محیط ‌زیستی – خطرآفرین می‌شود. شاید در مهم‌ترین این گونه اقدامات، هشدار سازمان حفاظت محیط زیست برای آبگیری نکردن سد گتوند در سال ۱۳۹۰ توسط رئیس‌جمهور وقت نادیده گرفته شد و گذشت آنچه در شش سال گذشته شاهد آن بوده‌ایم. این بار نیز ممکن است فاجعه‌ای در راه باشد.

من نمی‌توانم درباره درستی یا نادرستی آنچه درباره قرار گرفتن پسماندگاه زباله شهر آمل در مخزن سد هراز اظهار نظر کنم زیرا گزارش ارزیابی محیط‌ زیستی سد منتشر نشده و در دسترس نیست؛ اما می‌شود توصیه کرد دست از منافع کوتاه‌مدت بکشید و اگر چنین است، و هشدارهای محیط‌ زیستی درست هستند؛ منبع آبی مهمی‌در شمال ایران را نابود نکنید، سلامت مردم را بازیچه قرار ندهید؛ و اگر دیگران را قیم مردم نمی‌دانید، خود هم قیم مردم نشوید.

با مردم شفاف باشید، ما حق تکرار خطاهای گذشته را نداریم. یک گتوند برای عبرت گرفتن کافیست. شفافیت درمان دردهای بسیار جامعه ماست، حتی سرطان‌هایی که این روزها از هر خانواده‌ای قربانی می‌گیرد.

دکتر محمد فاضلی -دکترای جامعه شناسی

دیگر یادداشتها را می‌توانید در لینک زیر بخوانید ( اینجا کلیک کنید )

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید