فوتبال ایران و بازی های لیگ از نگاه عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال، اسماعیل صفیری، در گفت‌وگویی،‌ در مورد اشتباهات تأثیرگذار و زیاد داوران در هفته‌های اخیر مسابقات لیگ برتر عنوان کرد: ما به این اشتباهات سهوی ولی تأثیرگذار واقف هستیم و قطعاً فکری عاجل برای کم شدن اشتباهات خواهیم کرد. البته باید تعامل بهتر و بیشتری با باشگاه‌ها داشته باشیم تا داوران بتوانند با آرامش بیشتری در میدان حضور داشته باشند. یکی از دلایل اشتباهات تأثیرگذار به خاطر عدم تمرکز داوران است. وقتی داور آرامش کمتری دارد تمرکزش را از دست می‌دهد و  با وجودن دیدن صحنه به دلیل عدم تمرکز نمی‌تواند خوب قضاوت کند.  باید میزان هجمه‌ها از سوی باشگاه‌ها به داوران را کاهش بدهیم تا داوران بتوانند با آرامش بیشتری کار خودشان را  انجام بدهند. به هر حال سبد داوران لیگ یک و لیگ برتر ما همین نفرات هستند و باید این داوران را به درجه‌ای از کارایی برسانیم که عملکرد بهتری را ارائه بدهند.

14000916000814 Test NewPhotoFree

وی در  مورد اینکه اکنون ورزشگاه‌ها خالی از تماشاگر است و داوران تمرکز لازم را ندارند با بازگشت تماشاگران چه اتفاقی رخ خواهد داد، تأکید کرد: باید بگویم با حضور تماشاگران داوران می‌توانند با تمرکز بیشتری قضات کنند زیرا در حال حاضر تنش از نیمکت‌نشینان به داوری مسابقه منتقل می‌شود اما وقتی تماشاگران در ورزشگاه حضور دارند صدای تماشاگران هست و داوران کمتر تحت تأثیر اعتراض‌های نیمکت‌نشینان قرار می‌گیرند. متأسفانه در حال حاضر منطقه فنی برخی تیم‌ها شرایط جالبی ندارد و نیمکت‌نشینان تیم‌ها نقش تماشاگران را برای داوران ایفا می‌کنند و به شدت به داوران اعتراض می‌کنند. شاید با حضور تماشاگران نیمکت‌نشینان تیم‌ها نیز خویشتن داری بیشتری داشته باشند. اکنون وظایف برخی اعضای کادر فنی و نیمکت‌نشینان تیم‌ها علاوه بر مدیریت فنی و کارهای تاکتیکی ایفای وظایف تماشاگران شده است.

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال در مورد احتمال استفاده از VAR در لیگ برتر عنوان کرد: فدراسیون فوتبال تلاش‌هایی در این زمینه انجام داده و مذاکرات خوبی داشته‌اند و مذاکرات خوبی هم با فیفا انجام شده تا داوران ما آموزش‌های لازم را در زمینه VAR ببینند اما با توجه به سختی‌ها و محدودیت‌هایی که وجود دارد بعید است که در این فصل لیگ برتر بتوانیم از VAR استفاده کنیم.

صفیری در مورد اینکه گفته می‌شود در صورت نداشتن VAR داوران ما از حضور در عرصه‌های بین‌المللی حذف خواهند شد، بیان داشت: داوران ما حذف نمی‌شوند اما در مسابقات مرحله سوم جام جهانی که VAR در آنها استفاده می‌شود فیفا و AFC از داورانی استفاده می‌کنند که لیسانس VAR را  از فیفا و AFC گرفته باشند. البته از بین داوران ما علیرضا فغانی این گواهی و لیسانس را دارد.

وی در مورد پرداخت دستمزد به داوران گفت: مطالبات داوران در لیگ برتر و جام حذفی در فصل گذشته به طور کامل پرداخت شده است اما داوران در لیگ یک و لیگ‌های پایین‌تر هنوز از فصل گذشته طلبکارند. در فصل جدید هم دستمزد داوران براساس مصوبه هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال رشد 400 درصدی داشته است که جناب عزیزی خادم ریاست فدراسیون فوتبال تأکید کردند که دستمزد داوران در فصل جدید با اشل جدید پرداخت شود. عزیزی خادم تأکید کرد که داوران نباید دغدغه‌ای برای دستمزد و حقوق  خود داشته باشند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید