صادرات قطعات گروه سایپا به بازارهای اروپایی افزایش یافت

سرویس اقتصادی و صنعتی پایگاه خبری صدای معتمدگروه سایپا سیاستهای جدیدی را جهت تمرکز بر صادرات قطعات OEM و OES با تاکید بر حوزه‌‌‌های مزیت دار کشور ایران در زمینه تولید قطعات خودرو طی سال‌‌‌های اخیر به مرحله اجرا در آورده است.

اجرای این سیاست‌ها سبب شده صادرات قطعات خودرو ازمجموعه  شرکت های گروه سایپا به بازارهای اروپایی به طور میانگین سالانه ۱۴ درصد افزایش داشته باشد.

بر اساس گزارش منتشر شده  سایت گمرک، گروه خودرو سازی سایپا در ۶ ماه اول سال۹۶ توانسته سهم ۶۹ درصدی صادرات خودرو و قطعات یدکی از ایران به خارج از کشور را به خود اختصاص دهد و سایر شرکت‌‌‌های خودروساز در این مدت مشابه، تنها ۳۱ درصد صادرات قطعات خودرو به خارج از کشور را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس این گزارش بازارهای هدف قطعات صادراتی گروه سایپا شامل ایتالیا، اسپانیا، ترکیه، آلمان، روسیه، اوکراین، آذربایجان، یونان و … است. که در این میان سهم دو کشور ایتالیا و روسیه بیشتر از سایر کشورهاست.

در حال حاضر و پس از ۳ سال روند افزایشی قطعات و مجموعه‌‌‌های سایپا به بازارهای اروپایی، سهم این بازارها از کل صادرات قطعه گروه سایپا به ۵۰ درصد رسیده است و ۵۰ درصد دیگر به بازارهای آسیایی و آفریقایی از جمله مصر، عراق، سوریه، الجزایر، افغانستان و … صادر می‌شوند.

صادرات قطعات گروه سایپا به بازارهای اروپایی افزایش یافت
صادرات قطعات گروه سایپا به بازارهای اروپایی افزایش یافت

شایان ذکر است است گروه خودروسازی سایپا همانند سال‌‌‌های گذشته که ۸ دوره به عنوان صادر کننده نمونه و ۲ دوره صادرکننده ممتاز معرفی شده بود، در ۶  ماه نخست سال جاری نیز پیشتازی خود را در عرصه صادرات خودرو و قطعات یدکی به خارج از کشور با سهم ۶۹ درصدی حفظ کرده است.

گفتنی است  در سبد قطعات و مجموعه‌‌‌های صادراتی گروه سایپا علاوه بر قطعات یدکی مربوط به خودروهای تحت برند سایپا در بازارهای هدف، سایر قطعات OEM و OES از جمله رادیاتور، رینگ، فنر، قطعات ریخته گری، شیشه، قطعات بدنه و … قرار دارند که عمده این قطعات حوزه‌‌‌های مزیت دار صنعت خودرو و قطعه جمهوری اسلامی‌ایران را شامل می‌شوند.

با توجه به پتانسیل‌‌‌های بسیار بالای صنعت قطعه ایران به طور عام و به خصوص قطعه سازان همکار با گروه سایپا و نیز با عنایت به قراردادهای جدید خودرویی با کشورهای خارجی، مذاکرات جدی با زنجیره تامین خودروسازان جهانی در گروه سایپا در حال انجام است که نوید روزهای بسیار خوب را برای صادرات قطعات گروه سایپا می‌دهد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید