سفر مایک پنس به شیلی دردسرساز شد

اخبار بین الملل پایگاه خبری صدای معتمد -معاون اول رییس جمهور آمریکا تحت مراقبت‌‌‌های شدید امنیتی وارد شیلی شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای معتمد، مایک پنس معاون اول دونالد ترامپ برای ملاقات با میچل باچله (رییس جمهور شیلی) در حالی با همسرش وارد این کشور شد که شماری از شهروندان در اعتراض به سفر وی در خیابانهای سانتیاگو تجمع کردند.

این تجمع با شعارهایی علیه ترامپ و پنس همراه بود.معترضان در اعتراض به سفر مایک پنس پرچم آمریکا را به آتش کشیدند.

منتقدان سفر مایک پنس به شیلی اعتقاد دارند آمریکا حامی‌کودتای هزار و نهصد و هفتاد و سه نظامیان علیه سالوادور آلنده بوده است. معترضان،گسترش روابط واشنگتن و سانتیاگو را خیانت به کشور خود می‌دانند.

رییس جمهور شیلی فرزند یکی از سیاستمداران چپ گرایی می‌باشد که در دوران دیکتاتوری آگوستو پینوشه در زندان بشدت شکنجه شده است.

دلیل نفرت مردم شیلی از آمریکا چیست؟

در انتخابات هزار و نهصد و هفتاد  ریاست جمهوری شیلی سالوادور آلنده با تفاوت آرای کمی‌بیشترین مقدار آرا را به دست آورد و به همین دلیل برای انتخاب شدنش به این سمت نیازمند یک رای اضافی از طرف مجلس ملی شیلی داشت. وی با به دست آوردن این رای به سمت ریاست جمهوری شیلی منصوب شد.

بخشی از جامعه شیلی و ایالات متحده آمریکا مخالف به قدرت رسیدن آلنده بودند.آمریکا به همین دلیل فشار دیپلماتیک و اقتصادی زیادی به دولت آلنده وارد کرد.

تلاش‌‌‌های آلنده جهت مقابله با فشارهای آمریکا کارساز نشد و وجود تورم،کمبود مواد غذایی و اعتصاب  در بخش‌‌‌های مختلف این کشور را فلج کرد.

در اوت هزار و نهصد و هفتاد و سه آلنده از افسران ارتش در دولتش استفاده کرد. در همان زمان آگوستو پینوشه به عنوان فرمانده ارتش انتخاب شد.
همزمان دو حزب فعال و اصلی در این کشور خواستار استعفای آلنده شدند اما وقتی  آلنده به درخواست آنان کم توجهی کرد، نیروی هوایی به کاخ ریاست جمهوری یورش برد و تانک‌ها به سوی مقر ریاست جمهوری حمله ور شدند.
کودتای هزار و نهصد و هفتاد و سه شیلی روز یازده سپتامبر اتفاق افتاد و ارتش  با همراهی سازمان سیا سالوادور آلنده را برکنار کرد.در این کودتا آلنده به همراه سه هزار نفر از یارانش کشته شدند و همزمان آگوستو پینوشه صاحب قدرت شد.
طبق گفته منابع آگاه، آلنده خواستار آتش بس پنج دقیقه ای شده بود تا بتواند استعفا بدهد، اما نیروهای ارتش با درخواست وی مخالفت کردند.
گفته می‌شود دست کم هفده بمب بر کاخ ریاست جمهوری ریخته شد و سالوادور آلنده به هنگام یورش نیروهای نظامی‌به کاخ ریاست جمهوری با اسلحه خودکشی کرد.
پس از این کودتا  آگوستو پینوشه، فرمانده ارتش خود را به عنوان رئیس جمهور جدید معرفی کرد.گزارش‌ها از کشته شدن هزاران نفر و مفقود شدن دهها نفر در جریان این کودتا که از حمایت و پشتیبانی سیا برخوردار بود، حکایت دارد.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید