سخنرانی دکتر محسن رنانی ؛جوک بسازیم تا توسعه نیابیم + فیلم

اخبار اجتماعی پایگاه خبری صدای معتمد –سخنرانی دکتر محسن رنانی در رویداد تد ایکس نقش جهان با عنوان جوک بسازیم تا توسعه نیابیم به بررسی تاثیر جوک های سیاه در جامعه پرداخته است.

ویدیو سخنرانی دکتر رنانی را در همایش تد ایکس نقش جهان می توانید در زیر مشاهده نمایید

 

در این برنامه دکتر محسن رنانی طیفی از جوک ها که از لطیفه شروع می شود و در نهایت به شایعه و برچسب زنی ختم می شود را به دو دسته جوک های سفید و سیاه دسته بندی  کرده است.

دکتر محسن رنانی در این باره  در سایت شخصی خود می نویسد: جوک های قومیتی ، نژادی ، مذهبی و جوک هایی که شخصیت افراد را نشانه می گیرد در دسته جوک های سیاه قرار دارد.: هدف من این بود که نشان دهم جامعه ای که به سوی جوک های سیاه می رود در حال تخریب فرآیند توسعه و نابودی سرمایه های خود است.

دکتر رنانی معتقد است جامعه ای که دست به تولید انبوه جوک می زند به مثابه جامعه ای است که دست به تولید و مصرف انبوه افیون می زند. همه از مصرف آن لذت می برند ولی نهایتا هویت و عقلانیت و خلاقیت آن جامعه در اثر مصرف افیون نابود می شود. تولید انبوه جوک سیاه به مثابه سم به تدریج در بدن جامعه رسوب می کند تا آن که آن را از پای درآورد.

دکتر رنانی می گوید : جوک‌های سیاه شخصیت‌ها را ترور می کنند برای مثال در کشور ما محبوبترین شخصیت فوتبالی کشور یعنی علی دایی ترور شخصیتی می‌شود، اما در انگلستان دیوید بکام به عنوان محبوب‌ترین بازیکن فوتبال آن کشور تکریم می‌شود و از او پول‌های هنگفتی به جیب می‌زنند.

سخنرانی دکتر محسن رنانی در رویداد تد ایکس نقش جهان با عنوان جوک بسازیم تا توسعه نیابیم به بررسی تاثیر جوک های سیاه در جامعه پرداخته است.دکتر رنانی در ای...
سخنرانی دکتر محسن رنانی در رویداد تد ایکس نقش جهان با عنوان جوک بسازیم تا توسعه نیابیم به بررسی تاثیر جوک های سیاه در جامعه پرداخته است.دکتر رنانی در ای…

این استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان ادامه می دهد : اگر جامعه متخصص ساخت جوک‌های سیاه شد باید نگران این جامعه بود زیرا به دست خود مردمانش از توسعه یافتگی باز می‌ماند. جوک سیاه اعتماد به نفس، اتحاد و همبستگی ملی را از بین می‌برد.

همایش‌های رویداد تد  با هدف ارایه ایده‌های جدید به شیوه ای جذاب در زمانی حدود ۲۰ دقیقه در کشورهای مختلف جهان برگزار می شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید