سالمندی در کشور به سمت زنانه شدن در حال پیشروی است

سرویس سلامت پایگاه خبری صدای معتمد -دکتر فرحناز محمدی دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی در یک برنامه رادیویی هشدار داد: جمعیت سالمندی کشور به سمت زنانه شدن در حال پیشروی است.

دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی اضافه کرد: زنانه شدن سالمندی یعنی تعداد بیشتر بیماری پوکی استخوان، افسردگی، تنها زندگی کردن و نیاز به مراکز مراقبتی بیشتر و همه اینها یک زنگ خطر است و باید به فکر باشیم.

 وی ضمن اعلام این مطلب که جنسیت یکی از فاکتورهای مهم در حوزه سلامت است، گفت: از سال ۱۹۹۵ بررسی هایی که در جهان صورت گرفت، نشان داد که خیلی از مشکلات سلامت مردان وابسته به میکروب و ویروس و عوامل شناخته شده نیست بلکه عواملی است که ما به آن می‌گوییم تعیین کننده‌‌‌های اجتماعی که تاثیر بیشتر برسلامت دارند.

دکتر فرحناز محمدی جنسیت را یکی از این عوامل مطرح کرد و بیان داشت: وقتی از جنسیت صحبت می‌کنیم فقط زن و مرد بودن مطرح نیست بلکه تبعاتی است که زن یا مرد بودن به همراه دارد برای همین وقتی می‌گوییم پدیده سالمندی در کشور به سمت زنانه شدن پیش می‌رود یعنی تبعاتی است که به واسطه مشکلاتی که بخاطر زن بودن مطرح می‌شود و یا زنان تجربه می‌کنند، در اینجا بارزتر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه جمعیت سالمندی کشور به سمت زنانه شدن در حال پیشروی است، گفت: بر اساس آمار ۵۱ درصد جمعیت کل کشور مرد و ۴۹ درصد زن هستند. در سالمندان بر عکس است و درصد مردان کمتر از زنان است.

عضو مرکز تحقیقات سالمندی ایران این مسئله را مشکل ساز خواند و افزود: آمار نشان می‌دهد مثلا در دوران سالمندی درصد بالایی از سالمندان کشور بی سواد هستند و در این بین جمعیت بیشتری از خانم‌‌‌های سالمند بی سواد هستند و به تبع این بی سوادی شانس اشتغال کمتری در دوران جوانی داشته اند و به تبع آن درآمد ندارند و درصد وابستگی آنها بیشتر شده و نیاز است که دولت حمایت بیشتری را از آنها بکند.

سالمندی در کشور به سمت زنانه شدن در حال پیشروی است
سالمندی در کشور به سمت زنانه شدن در حال پیشروی است

دکتر محمدی گفت: طبق آمار بسیاری از زنان سالمند تحت حمایت کمیته امداد هستند و این خبر خوبی نیست و یا اینکه درصد بسیاری از آنها تحت حمایت فرزندانشان هستند اما از طرفی سن ازدواج در جامعه ما دارد بالا می‌رود و ممکن است ازدواج نکنند و در نتیجه فرزند نخواهند داشت و در این صورت سالمندانی که الان به واسطه فرزندانشان دارند حمایت می‌شوند در سال‌‌‌های آتی این حمایت را نخواهند داشت.

دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی در پایان تاکید کرد: ما باید برای رویارویی با این تغییرات آماده باشیم و سازگار شویم. بحث تغییر مهندسی فرهنگی یک اصل اساسی است و باید تمام جامعه در حفظ ارتقای سلامت خود مشارکت داشته باشند باید NGOها فعال شوند و آموزش‌ها بالا رود و فقط نباید سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت وظیفه داشته باشند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید