زنان که جهان را تغییر می‌دهند

زنان که جهان را تغییر می‌دهند- یادداشت دکتر محمد فاضلی-دکترای جامعه شناسی

زنان این روزها سخت معترض‌اند به فهرست وزرای کابینه‌ای که یک زن هم در میان ایشان نیست.

من با حضور زنان در کابینه موافقم اگرچه معتقدم در تغییر وضع اجتماعی و اقتصادی زنان تأثیر زیادی نخواهد داشت و بیشتر ارزش نمادین دارد.

مهمتر برای من این است که زنان در کابینه باشند یا نباشند، ایران ما را تغییر داده و تغییر خواهند داد و برای این گفته‌ام شاهد دارم.

می‌خواهم شما را به خواندن کتابی دعوت کنم که استدلال می‌کند «جامعه مدنی در ایران محدود به نیروهای بازار یا مذهبی نیست و گروه‌های اجتماعی دیگری مانند زنان نیز نقش مهمی‌در تحولات جامعه ایران ایفا کرده و می‌کنند؛ گروه‌هایی که لزوماً ثروتمند نیستند یا نفوذ و قدرت سیاسی ندارند.»

نویسنده می‌خواهد نشان دهد «زن و شهر و مناسبات آن‌ها تأثیر عمیقی بر تحولات جامعه معاصر ما گذاشته و در عین حال از این تحولات تأثیر پذیرفته‌اند.»

نویسنده کتاب «زنانه شدن شهر با تأکید بر فضاهای شهر تهران» قصد دارد به کمک مفهوم زنانه‌شدن فضا از دیدگاه زنانه شدن فضای شهری در ایران معاصر دفاع کند

نویسنده معتقد است «وزن زن در فضاهای شهری هر روز سنگین‌تر شده و می‌شود. … زنده بودن، زنده شدن و زنده ماندن با زن گره خورده است. … فضاها در جامعه ایرانی به اشکال مختلف متأثر از ذائقه زنانه است»

نویسنده مفهوم «سیاست پیشروی آرام» را که آصف بیات در کتاب سیاست‌های خیابانی برای تشریح وضعیت فرودستان شهری به‌کار گرفته بود، درخصوص زنان استفاده کرده و در فصل دوم ذیل عنوان «پیشروی آرام و پیشروی انقلابی زنان در فضاهای شهری» به مسائلی چون تاریخ زنانه‌ شدن فضای شهری، زنان در فضای شهری امروز، خیابان و پیشروی آرام زنان، انقلاب اسلامی‌و پیشروی انقلابی زنان، مدارس و زنانه‌شدن شهر، دانشگاه و زنانه‌شدن شهر، امنیت و زنانه‌شدن فضا، و مدیریت شهری و زنانه‌شدن فضا می‌پردازد.

زنان می‌توانند مطمئن باشند که جهان ایران معاصر را تغییر داده‌اند و هر روز شتاب این تغییرسازی بیشتر می‌شود. لحظه‌ای می‌رسد که دیگر نمی‌شود زنان را به هیچ وجه نادیده گرفت.
این را نمی‌نویسم که زنان دلشان خنک شود و از مطالبه‌گری برای حضور در عرصه‌های سیاسی دست بردارند؛ ابداً، بلکه کتاب زنانه‌شدن شهر نشان می‌دهد وقتی به آن‌چه تغییر کرده است نگاه کنیم، درمی‌یابیم که در زمانه‌هایی سخت‌تر، زنان دست‌آوردهای بزرگی داشته‌اند، و ناگزیر آینده نیز در برابر خواسته‌های ایشان تاب ایستادگی نخواهد داشت.
کتاب «زنانه شدن شهر» نوشته نعمت‌الله فاضلی عضو هیئت علمی‌پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است؛ کتاب در نود و نه صفحه توسط انتشارات علمی‌و فرهنگی، در بهار هزار و سیصد و نود شش و قیمت آن هشت هزار تومان است.
دکتر محمد فاضلی _دکترای جامعه شناسی
دیگر یادداشتها را می‌توانید در لینک زیر بخوانید
یادداشت
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید