رکورد صادرات نفت ایران پس از برجام شکسته شد

سرویس اقتصادی و صنعتی پایگاه خبری صدای معتمدصادرات نفت ایران در دوره تحریم‌ها روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت بود که این تعداد در حال حاضر به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

پس از دی ماه سال ۹۴ یکی از دستاوردهای برجام، راه یابی فرآورده‌‌‌های نفتی ایرانی به بازارهای بین المللی بود. به این ترتیب که پیش از برجام  روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت ایرانی در بازار به فروش می‌رسید اما در حاضر میزان صادرات نفت ایران ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.

در واقع وزارت نفت توانست نه تنها میزان تولید را به ۳.۸ میلیون بشکه در روز برساند، بلکه رکورد صادرات نفت کشور در پیش از تحریم‌ها را نیز زده و رقم ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز را به ثبت برساند.

گفتنی است قبل از تحریم روزانه ٢ و نیم میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم که این میزان تا توافق موقت ژنو به یک میلیون رسیده بود و می‌خواستند پس از آن به صفر برسانند؛ اما از ٢٧ دی ٩۴ که تحریم نفتی برداشته شد فروش به یک میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز رسید. در این میان دو اقدام تاثیر گذار وزارت نفت به چشم می‌خورد. نخست آغاز بازاریابی جدید و احیای بازارهای قدیمی‌فرآورده‌‌‌های نفتی ایران بود. این عمل به طور همزمان توانست نگرانی بابت افزایش تولید نفت را برطرف کرده و سهم از دست رفته ایران در بازارهای بین المللی را احیا کند.

با وجود اینکه فروش نفت ایران در دوران پیش ازتحریم به مشتریان سنتی همچون هند و چین ادامه داشت اما میزان آن به حداقل خود رسیده بود. از سویی دیگر به دلیل مشکلات موجود در حوزه نظام بانکی کشور امکان انتقال در آمدهای نفتی به داخل کشور وجود نداشت و نتیجه آن سیل واردات کالاهای کم ارزش یا انتقال پول با روش‌‌‌های دشوار و پرهزینه بود. البته این وضعیت لطمات سهمگینی نیز به درآمدهای ملی همچون وجود اختلاس‌ها شد که اصلاح رویه وجودی آنها هزینه و انرژی گزافی را طلب می‌کند.

بخشی دیگر از فعالیت‌‌‌های اثرگذار وزارت نفت در راستای احیای منافع ملی را می‌توان ایستادگی وزیر نفت در اوپک بر سر سهم تولید ایران بود. آن هم در حالی که در حساس ترین شرایط فنی به لحاظ احیای توان تولیدی خود قرار داشت. در حال حاضر اروپا نیز به جمع خریداران نفت ایران پیوسته‌ که به عقیده کارشناسان، ورود این دسته از خریداران نفت توازن را در بازار ایجاد می‌کند و زمینه‌های لازم را برای تولید بیشتر نفت ایران فراهم خواهد کرد.

رکورد صادرات نفت ایران پس از برجام شکسته شد
رکورد صادرات نفت ایران پس از برجام شکسته شد

ایران قبل از تحریم‌ها حدود ۳۰ درصد از نفت صادراتی خود را به کشورهای اروپایی صادر می‌کرد که حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز را دربرمی‌گرفت. برهمین اساس و در سال‌‌‌های تحریم، برخی کشورها از جمله عربستان، روسیه و عراق توانستند از غیبت ایران استفاده کرده و سهم کشورمان در بازار جهانی را از آن خود کنند که بخش عمده ای از آن مربوط به بازار اروپا بود. ایران در دوران تحریم، روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام به اروپا صادر می‌کند، در حالی که تا پیش از تشدید تحریم ها، ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه از نفت خام ایران به مقصد پالایشگاه‌‌‌های اروپایی ارسال می‌شد.

البته به گفته کارشناسان علت کاهش درآمد نفتی سالیانه کشور از ۱۰۰ میلیارد دلار در زمان دولت اسبق به ۲۱ میلیارد دلار به دلیل کاهش قیمت نفت از ۱۳۸ دلار در هر بشکه به حدود ۴۰ دلار بود که بی شک با توجه به اینکه  پیش بینی می‌شو اعضای اوپک و غیر اوپک کاهش تولید نفت خود را تمدید کرده و از طرفی میزان مازاد عرضه در بازار نیز به مصرف می‌رسد، قیمت طلای سیاه تا حدود ۶۰ دلار افزایش یابد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید