حضور تماشاگران و VAR دو معضل فدراسیون فوتبال برای بازی‌‌‌های ملی

 بعد از دو پیروزی مهم و با ارزش تیم ملی فوتبال در شروع مرحله نهایی انتخابی جام جهانی، فدراسیون فوتبال در حال برنامه ریزی برای دو بازی دشوار در مهر ماه است.

در دیدار اخیر عزیزی خادم و اینفانتینو، رییس فیفا درباره دو مسئله مهم برای این بازی گفته است: پیگیری فدراسیون فوتبال در بحث میزبانی و اصرار بر آن ستودنی است و امیدوارم دو مسئله مهم VAR و حضور بانوان در ورزشگاه‌‌ها حل شود و بازی ایران – کره به میزبانی تهران با حضور زنان و VAR برگزار شود.

در رابطه با حضور تماشاگران، اولین بازی تیم ملی در انتخابی جام جهانی در ورزشگاه خالی از تماشاگر آزادی برگزار شد و به علت محدودیت‌های مربوط به ویروس کرونا در ایران، فدراسیون فوتبال نتوانست با هماهنگی ارگان‌ها و دستگاه‌های داخلی زمینه حضور تماشاگران را بعد از حدود ۲۰ ماه فراهم کند. با این حال از مدتی قبل عزیزی خادم و همچنین دکتر نوروزی، مشاور پزشکی فدراسیون فوتبال قول‌های مساعدی برای انجام اقدامات لازم برای حضور حداقلی هوادارانی که هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، دادند. در نتیجه، اقدامات و رایزنی‌ها برای حضور حداقل هوادار ممکن برای دیدار خانگی و دشوار با کره‌جنوبی آغاز شده تا با حمایت‌های تماشاگران تیم ملی این دیدار را با موفقیت پشت سر بگذارد.

اما همچنان مسئله مهم در این دیدار خانگی، حضور همزمان زنان و مردان در ورزشگاه است که در آخرین دیدار رسمی‌تیم ملی در تهران یعنی در بازی با کامبوج، حدود ۳ تا ۴ هزار تماشاگر زن هم در ورزشگاه حاضر شدند و به حمایت از تیم ملی پرداختند.

در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده اند و تا یک ماه آینده بخش زیادی از جامعه این واکسن را دریافت خواهند کرد و  این عدد به بیش از ۵۰ درصد جمعیت افراد واجد شرایط برای دریافت واکسن می‌رسد. به همین دلیل این امکان وجود دارد که مقامات محلی در صورت بهبود شرایط حاکم بر کشور، با حضور همزمان مردان و زنان در ورزشگاه موافقت کنند و دغدغه‌های فیفا فراهم و همینطور تیم ملی از این نعمت بزرگ بهره مند شود.

*سیستم کمک داور ویدیویی (VAR)

مشکل بعدی فراهم آوردن سیستم کمک داور ویدویی VAR می‌باشد. در این رابطه فدراسیون فوتبال چندی قبل اعلام کرده بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا به علت محدودیت‌‌‌های موجود از جمله شرایط تحریمی‌و مشکلات مربوط به گمرک ایران، قادر به ارسال سیستم VAR برای اجرا در ورزشگاه آزادی در دیدار با سوریه نشده بود اما این روزها عزیزی خادم مطمئن تر از گذشته درباره فراهم کردن این سیستم برای دیدار با کره جنوبی سخن می‌گوید.

اما عزیزی خادم در این باره گفت: «درباره VAR هم ما بحث این تجهیزات را برای چهار بازی خانگی تیم ملی داریم که آخرین مکاتبات‌مان را با فیفا انجام دادیم. تا یکی دو هفته آینده باید وضعیت تجهیزات پرتابل (قابل حمل) VAR مشخص شود. در همین خصوص با اینفانتینو صحبت کردم برندی که مورد تایید است به ما معرفی کنند تا برای بحث VAR به طور ثابت و موقت بتوانیم اقدام کنیم که ایشان قول مساعد را در این زمینه دادند. در وضعیت موجود هزینه ای بین ۲ تا دو نیم میلیون دلار برای تجهیز ورزشگاه‌ها باید درنظر گرفت. اگر هم بخواهیم از سیستم اجاره‌ای استفاده کنیم، برای هر بازی ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار می‌گیرند.»

در حال حاضر فدراسیون فوتبال روی سیستم اجاره‌ای تمرکز کرده تا در دیدار با کره‌جنوبی مشکل نبود VAR را مرتفع سازد و برنامه بلند مدت برای اجرای این سیستم در تمام ورزشگاه‌های ایران را در آرامش و بدون هیچ خللی پیش ببرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد صدای معتمد:
بستن
دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید