حس و حال بازیکن فولاد در مورد بازی با استقلال

ساسان انصاری بازیکن فولاد که در دو فصل پیاپی با دو تیم مختلف فاتح جام حذفی شده در مورد حس و حال این اتفاق و رخدادهای بازی صحبت کرد.

شب گذشته فولاد با بازی خوب و خستگی ناپذیرش توانست استقلال را در ضیافت پنالتی‌ها شکست دهد و برای اولین بار فاتح جام حذفی شود. ساسان انصاری بازیکن فولاد یکی از خوب‌‌‌های تیمش بود که در فینال پارسال هم با تیم تراکتور مقابل آبی‌ها ایستاده بود. انصاری در خصوص این قهرمانی با “ورزش سه” صحبت کرد که آن را می‌خوانید.

*مسابقه دیروز بازی مرگ و زندگی بود

شما دیروز یکی از بهترین بازی‌هایت را در مدت حضورت در این باشگاه انجام دادی آیا موافقی؟

انصاری:من همیشه سعی کردم در تمام بازی‌ها بهترین عملکرد ممکن را از خودم داشته باشم و قطعا بعضی بازی‌ها آن چیزی که من دلم می‌خواهد اتفاق نمی‌افتد ولی بازی دیروز یک بازی مرگ و زندگی برای ما بود و نتیجه زحمات یک فصل ما بود. نه تنها من و همه بچه‌های تیم سعی کردیم بهترین عملکرد ممکن را داشته باشیم و خداراشکر که توانستیم در یک عملکر خیلی خوب در ۱۲۰ دقیقه بنوانیم جام قهرمانی را برای خودمان و باشگاه‌مان به ارمغان بیاوریم.

*دویست دقیقه هم ادامه داشت، می‌دویدیم

خیلی سرحال بودی و ۱۲۰ دقیقه دویدی و در توپ ربایی هم خیلی خوب کار کردی و چند موقعیت خلق کردی، برنامه خاصی برای این کار داشتی؟

انصاری:من اگر دوندگی زیادی داشتم جدا از اینکه به نوع سبک بازی من برمی‌گردد نه تنها صد و بیست دقیقه و حتی اگر بازی دویست دقیقه هم ادامه داشت همینجور می‌دویدیم و همه تیم‌مان خستگی ناپذیر بودیم و این یک اتفاق مثبت و ویژه در تیم ما بود چون با همه وجود تمام ما می‌خواستیم جام بیاوریم برای مردم خوزستان و باشگاه‌مان باعث شد این اتفاق را رقم بزنیم. راجع به توپ ربایی من هم کادر فنی ما استراتژی خاصی برای این بازی در نظر گرفته بود و این‌ها به وظایفی که کادر فنی داده بود بر می‌گردد و در تایم‌هایی که باید پرس می‌کردیم و در تایم‌های دیگر مدیریت و خداراشکر به نحو احسن اجرا شد.

01632961

*قهرمانی در دوفینال پیاپی وصف ناپذیر است

به عنوان بازیکنی که در دومین سال متوالی فاتح جام قهرمانی حذفی شدی می‌خواستم بپرسم فینال امسال و پارسال چه تفاوتی با هم داشت و کدام سخت تر بود؟

انصاری:خدارا شکر می‌کنم در دو سال متوالی در فینال جام حذفی با دو تیم پر افتخار و بزرگ که هم با تراکتور که یک تیم پر هوادار است و همچنین باشگاه فولاد که تیم خودم است و در آن رشد کردم و آرزوی قلبی ام قهرمانی با این تیم بود. گرچه یک بار در لیگ با فولاد قهرمان شده بودم ولی چند سال بود فولاد حال خوبی نداشت و بعد از سه سال دوری به فولاد برگشتم و امیدوار بودم این برگشتن با قهرمانی همراه شود و با درایتی که باشگاه، کادرفنی و بازیکنان‌مان داشتند این فرصت پیش آمد. فینال‌ها شاید زیاد تفاوتی نداشته باشند و شرایطی که رقم خورد باعث شد هر دو فینال با استقلال باشد. فینال پارسال نوع بازی و شرایطی که پیش آمده بود متفاوت بود و استقلال شرایط خاصی داشت و امسال با توجه به از دست دادن فینال پارسال برای قهرمانی متحد بودند و بازی سختی بود ولی ما یک بازی بسیار حساب شده و خوبی انجام دادیم و قطعا حس شیرینی دارد دو فینال پیاپی قهرمان شدن و این حس وصف نا پذیر است.

*روحیه دادن من به فروزان نماد اتحاد ما بود

وقتی فروزان می‌خواست برای پنالتی در گل بایستد تو بغلش کردی و به او روحیه دادی، دقیقا چه اتفاقی افتاد و چه چیزی بین‌تان گذشت؟

انصاری: بعد از پنالتی هم من پیش محسن رفتم و اتفاق معمولی است که پنالتی زن‌ها بعد از گل کردن توپ به سمت دروازه‌بان شان می‌زوند که به او انرژی بدهند و این شاید آن لحظه‌ای که پیش محسن رفتم و از او خواستم همه وجودش را بگذارد که گذاشته بود و خیلی خوب هم توانست از عهده‌اش بر بیاید شاید نمادی از اتحاد و همدلی تیم ما در طول فصل بود و این را شما دیشب در پخش زنده دیدید ولی در کل فصل همه بازیکنان این شرایط را داشتیم و در کل فصل تلاش می‌کردیم و به هم کمک می‌کردیم. دیروز هم من سعی کردم به محسن فروزان انگیزه و آرامش دهم و به او تبریک می‌گویم که توانست به تیم کمک کند و همچنین احسان مرادیان هم در طول ۱۲۰ دقیقه خیلی به ما کمک کرد و محسن هم در پنالتی‌ها زحمت کشید و از هردو ممنونیم.

01632960

*دوست دارم لژیونر شوم

دیروز درباره احتمال جدایی از فولاد گفتی و اینکه از یک باشگاه خارجی پیشنهاد داری. آیا واقعا جدا می‌شوی و آیا دوباره فرصتی برایت مثل بازگشت به پرسپولیس پیش بیاید از آن استفاده نمی‌کنی؟

انصاری:مسلما من یکی دو پیشنهاد دارم که رسمی‌نیست و در حد صحبت‌‌‌های اولیه است. نه تنها من بلکه همه بازیکنان قطعا دوست دارند که بازی کردن بیرون از ایران را تجربه کنند و من هم دوست دارم این اتفاق بیفتد. فولاد خانه من است و فولاد سال دیگر شرایط بهتری خواهد داشت به شرطی که تیم برای سال آینده حفظ شود و مهمتر از آن بودن آقا جواد است که نعمت بزرگی برای فوتبال خوزستان است و همچنین آقاسعید آذری که این زوج توانستند فولاد را به روزهای خوب‌شان برگردانند و قطعا هواداران فولاد خوزستان ممنون دار این دو هستند و همه خواستار ادامه دادن کار آن‌ها در فولاد هستند. کارخانه و باشگاه قطعا در این فکر هستند. نه تنها من بلکه همه بازیکنان قطعا با توجه به کیفیتشان پیشنهادات زیادی دارند و باشگاه باید هر چه زود تر آنها را حفظ کنند.

*فولاد مردم خوزستان را شاد می‌کند

در کل نظرت راجع به فولاد و تیم خوبی که جمع کرده چیست؟ تیمی‌که بازار تشنه بازیکنانش است و احتمال خیلی زیاد بازیکنانش ممکن است جدا شود و با پنجره‌اش که بسته‌ است شرایط بدی پیدا می‌کند. فکر می‌کنی چه کار برای تقابل با این ماجرا کرد و آیا خودت برای ماندن پیش قدم می‌شوی؟

وی ادامه داد: همان طور که گفتم پنجره فولاد بسته است و فولاد نماینده ایران در آسیاست و از همه مهمتر در شرایطی که خوزستان شرایط خوبی از لحاظ اقتصادی و معیشتی ندارد این باشگاه فولاد است و این حمایت‌های کارخانه فولاد است که توانسته خوشحالی را برای مردم بیاورد و فکر می‌کنم حداقل حق مردم خوزستان این است که حمایت صد در صدی داشته باشند از این تیم و نگذارند از هم بپاشد و خیلی از بازیکنان قراردادشان و تمام است و دوست دارم اینجا تاکید کنم که جواد نکونام و سعید آذری عاملان اصلی برگشت فولاد به این جایگاه است که قابل احترام شده برای تمام فوتبال دوستان ایرانی و مورد تحسین قرار گرفته و باید حتما حمایت شود و در اولین کار ماندن این دو نفر باید انجام بگیرد و این ثبات می‌تواند باعث بهتر شدن فولاد از اینی که هست هم بهتر شود.

*به پنالتی از دست رفته‌ام اصلا فکر نکردم

تو زننده یکی از پنالتی‌های تیم هم بودی در شرایطی که در بازی حساس با گل گهر یک پنالتی حساس در ثانیه‌های آخر از دست دادی که شاید آن پنالتی می‌توانست فولاد را آسیایی کند، در این مورد حرف بزن و آیا اصلا موقعی پنالتی زدن به آن پنالتی از دست رفته فکر کردی؟

انصاری: بله دقیقا من اول فصل هفته سوم پنالتی با گل‌گهر را از دست دادم و خیلی از این موضوع ناراحت بودم چون پنالتی از دست دادن سخت است و من خیلی ناراحت می‌شوم. گوشه‌ای از ذهنم بود که آن پنالتی را از دست دادم اما اصلا در این بازی فینال به آن پنالتی فکر نمی‌کردم چون آن گذشته بود و تمام شده بود. من در طول هفته در تمرینات تیمم همیشه پنالتی تمرین می‌کردم و این خیلی به من کمک کرد همینطور هم‌تیمی‌ها و کادر فنی کمکم کردند به پنالتی گل گهر فکر نکنم. پنالتی زدن اصلش این است که اعتماد به نفس داشته باشی و تصمیمی‌که گرفتی را عوض نکنی  و تصمیمم را از قبل بازی گرفته بودم که اگر بازی به پنالتی کشید با قدرت و اعتماد به نفس ضربه را بزنم که خدا را شکر نه تنها من بلکه همه بچه‌ها توانستیم با اعتماد به نفس بالا پنالتی را گل کنند.

*مردم عادل را فراموش نکرده‌اند

در موقع توزیع جام هم با خودت پیراهنی با شماره ۹۰ آوردی، می‌خواستم بپرسم که یاداوری اسم فردوسی پور را با چه ذهنیتی انجام دادی؟

انصاری: درباره‌ی نشان دادن تیشرت نود و آقای فردوسی پور خب این اعتقاد شخصی من است و به تفکرات من برمی‌گردد و به نوعی شاید حرف بسیاری از مردم و دوست‌داران فوتبال است. همه عادل فردوسی پور را دوست دارند و ناراحت هستند که ایشان را در قاب تلویزیون نمی‌بیند و همه دوست دارند دوباره او را ببینند و من کاری که احساس می‌کنم درست است در این مدتی یکی دوسال که آقای فردوسی پور نیستند همیشه انجام بدهم. این کار به نوع اعتقاد و تفکر من بر می‌گردد و احساس می‌کنم به نوعی من نماینده خیلی از فوتبال دوستان هستم و برای نشان دادن این موضوع که همگی دوست داریم ایشان برگردد و دوباره او را در قاب تلویزیون ببینیم. خوشحالم که این حرکتم  با استقبال مردم رو به‌ رو شده است و این ارزش بالایی دارد.

01632958

*اگر پنالتی خراب کنی انرژی منفی می‌گیری

فرشید اسماعیلی در استقلال برای بار سوم در یک نقطه حساس پنالتی خراب کرد آیا این کش مکش ذهنی روی بازیکن باقی می‌ماند یا نه؟

انصاری: آن صحبتی که راجع پنالتی کردیم و فرشید هم قبلا پنالتی از دست داده بود و شاید بستگی به بازیکن دارد و آن لحظه ای تو می‌خواهی پنالتی بزنی به این فکر می‌کنی که پنالتی قبلی را از دست دادی و نکند که این را هم از دست بدهی قطعا انرژی منفی به سمتت می‌آید اما مهم این است که بتوانی خودت را کنترل کنی و اعتماد به نفست را بالا ببری و آرامش خودت را حفظ کنی. قطعا پنالتی از دست دادن می‌تواند تاثیر گذار باشد زمانی که پنالتی از دست دادی و دوباره بخواهی پنالتی بزنی و به این بستگی دارد که چقدر بتوانی خودت را کنترل کنی.

*دعوت شدن من به تیم ملی طبیعی بود

راجع به اینکه این فصل را خیلی خوب تمام کردی می‌خواستم از تو درباره حملاتی که در مقطع دعوت شدنت به تیم ملی به تو شد بپرسم صحبت‌های ناجوانمردانه ای که درمورد رابطه‌ات با اسکوچیچ مطرح می‌شد. می‌خواهم در این زمینه بدون سانسور حرف بزنی.

انصاری: اول فصل که به تیم ملی دعوت شدم شما اگر به عقب برگردید می‌بینید که زمان آقای کیروش نزدیک به هفت یا هشت تا اردو به تیم ملی دعوت شدم و با ایشان بودم. پارسال هم اول فصل که دعوت به تیم ملی شدم تمام بازی‌های تراکتور را در طول فصل بازی کرده بودم و بازیکن ثابت این تیم بودم و با تراکتور قهرمان جام حذفی شده بودم.

دعوت شدن من یک اتفاق نرمال بود. آقای اسکوچیچ دوسال مربی من بودند و خصوصیات فنی من  و نوع فوتبال من را می‌دانستند‌. در سوال قبلی گفتم که حمایت کردن من از عادل فردوسی پور شاید تبعاتی داشته باشد. این قطعا باب میل خیلی‌ها نیست  و سعی کردند به این صورت تلافی کنند و یک سری صحبت‌هایی شد که در حیطه وظایف آن‌ها نیست و به آن‌ها هیچ ربطی نداشت. من همه آن‌ها را می‌شناسم و می‌دانم بابت حضور  دوستانشان(در تیم ملی)  چه صحبت‌هایی را راجع به من مطرح کردند. البته رویه من احترام گذاشتن و سکوت بوده است و این مسائل مهم نیست. همیشه سعی کردم کاری که احساس می‌کنم درست است را انجام دهم و قطعا تمام وجودم را خواهم گذاشت تا یکی از کسانی باشم که به تیم ملی دعوت می‌شوم.

*تصمیمات اسکوچیچ به نفع فوتبال ملی است

فکر می‌کنی اسکوچیچ نظری روی تو داشته باشد؟
راستش نمی‌دانم ولی هر اتفاقی هم که بیفتد من آقای اسکوچیچ را به عنوان یکی از بهترین مربیان خارجی که وارد ایران شده و من افتخار کار کردن با او را داشته‌ام قبول خواهم داشت و ایشان هر تصمیمی‌بگیرد به سود فوتبال ملی خواهد بود.

*وقتی شاگرد نکونامی، حق بد بودن نداری

در مورد کار با جواد نکونام هم بگو که به هرحال سختی‌های خودش را دارد. در این زمینه اگر حرف بزنی کمی‌با جزئیات صحبت کنی و مقایسه کنی شیوه کارش را با مربیان دیگر جالب خواهد بود.

انصاری:اگر بخواهم درباره‌ی جواد نکونام صحبت کنم، قبلا استوری گذاشته بودم که در آن گفتم ایشان نماد یک استعداد به تمام معنا و سخت کوشی و سلامت و صلابت هستند. روندی که ایشان از مربی‌گری تیم ملی طی کرده اند چقدر اصولی و با فکر بوده است. از مربی‌گری تیم ملی شروع کردند و بعد از آن لیگ دسته اول با تیم خونه به خونه نتایج فوق‌العاده‌ای گرفتند و نیم فصل به نساجی آمدند و توانستد آن را بعد از چهل سال به لیگ برتر برسانند بعد به فولاد آمدند و توانستند در سال اول سهمیه آسیا بگیرند و سال بعد قهرمان شوند. این گویای همه چیز است و این نتایج همه چیز را نشان می‌دهد.

وقتی شما شاگرد نکونام هستید هیچ روزی نمی‌توانید متوسط یا بد تمرین کنید. فکر می‌کنم این یک اتفاق خاص در فوتبال ایران است. من سال‌های سال در فوتبال ایران بودم و با مربی‌های زیادی کار کردم که همگی مربی‌های عالی بودند. اما اینکه شما هر روز فوق العاده باشید و حتی اگر روزی متوسط کار کنید سخت گیری بسیاری به شما می‌شود این یک فوق العاده است. آنالیز‌هایی که از تیم‌ها انجام می‌دهند و تمرینات به روزی که انجام می‌دهیم و از همه مهم تر این است که یک مربی بتواند حین بازی و در کنار زمین تیمش را هدایت کند و راهنمایی کند و به سمت موفقیت ببرد بسیار مهم است. یک مربی اگر این خصوصیت را داشته باشد خیلی از راه را طی کرده است. آقای نکونام لب خط سرشار از انرژی است و خیلی خوب تیم را هدایت می‌کند و نکات را در لحظه به تیم می‌رساند. مثلا در صورتی که تیم حریف به آن صورتی که ما آنالیز کرده بودیم بازی نکنند در عرض یک یا دودقیقه به ما اطلاع می‌دهند تا ما هم روش بازی را تغییر دهیم.

به نظر من آقا جواد یکی از برترین مربی‌های ایران است و روندی که طی می‌کند به زودی نفر اول مربی گری ایران می‌شود و این می‌تواند به فوتبال ایران خیلی کمک کند.

01632959

*تیشرت قهرمانی کمترین کار برای خوزستانی‌ها بود

در مورد تیشرت متحدالشکلی که قهرمانی را به مردم خوزستان تقدیم کردید صحبت کن‌ کار خیلی قشنگی بود و دوست داشتم درباره اش بیشتر توضیح بدهی؟

انصاری: همان طور که گفتم تیشرت یک کار قشنگ از طرف باشگاه و آقای آذری بود و از ایشان تشکر می‌کنم. ایشان یک مدیر کار بلد هستند و همیشه جزئیات را رعایت می‌کنند. فوتبال ایران به مدیرهایی مثل سعید آذری بیشتر نیاز دارد. این تیشرت کمترین کاری بود که می‌توانستیم برای مردم خوزستان انجام دهیم مردمی‌که واقعا شرایط سختی دارند. من نزدیک به یازده سال در خوزستان بوده‌ام و با آن‌ها زندگی کردم و می‌دانم چقدر سختی می‌کشند ولی همیشه با سلامت و با غرور و پاک زندگی کردند و این کمترین کاری بود که می‌توانستیم برای آن‌ها انجام دهیم و با تمام وجود قهرمانی را به مردم خوزستان تقدیم می‌کنیم. امیدوارم همیشه سالم باشند. در آخر تشکر ویژه از باشگاه فولاد و هوادارها می‌کنم. فولاد مثل خانه من بوده است و بازی در سطح اول فوتبال ایران را مدیون باشگاه فولاد بوده‌ام و هوادارها که همیشه به من لطف داشتند. من از 16 سالگی به این باشگاه آمدم  و رشد کردم و به من اجازه پیشرفت داد. امیدوارم باشگاه فولاد و تیم فولاد هوادارانش همیشه سربلند و خوشحال و موفق باشند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد صدای معتمد:
بستن
دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید