حسین کلانی از دلایل انحلال شاهین می‌گوید – قسمت سوم + صوت

گفتگوی اختصاصی سرویس ورزشی پایگاه خبری صدای معتمد با حسین کلانی اسطوره فوتبال کشور بیشتر از سه ساعت بطول انجامید.

در این گفتگوی سه ساعته مهندس حسین کلانی بازیکن سابق شاهین و پرسپولیس در مورد  مسائل مختلف خاطرات و نظرات خود را مطرح نمود.

در روزهای قبل قسمتهای اول و دوم گفتگو با حسین کلانی توسط پایگاه خبری صدای معتمد منتشر گردید.که لینک آن در پایان همین مطلب درج شده است.

قسمت سوم گفتگوی اختصاصی حسین کلانی با پایگاه خبری صدای معتمد را می‌توانید در زیر بشنوید:

 

جناب کلانی در صحبتهاتون اشاره داشتید به منحل شدن یا منحل کردن تیم شاهین یعنی یک نیروی بیرونی دخیل بود در این ماجرا، روایت‌‌‌های مختلفی از این موضوع مطرح شده، در این مورد اطلاعاتی می‌توانید در اختیار ما قرار بدید؟

حسین کلانی: ببینید من خیلی مختصر این مساله را توضیح می‌دهم. البته به این موضوع اشاره کنم که رقابت بطور معمول باعث ایجاد حسادت می‌شود و این امری طبیعی است چون یکی از خصلت‌‌‌های بشر همین خصلت حسادت اوست و به هر حال خداوند چیزی که در وجود مخلوق خودش قرار داده خالی از دلیل نیست و علتی دارد.

یکی از عوامل موثر در تکامل بشر نیز همین مورد میل به بهتر شدن اوست و چون می‌خواهیم بهتر شویم به دنبال کسب چیزهای بهتر می‌رویم از فکر، مغز، هوش و استعداد خودمان استفاده می‌کنیم و به دنبال بهتر شدن می‌رویم. خب در آن زمان بخاطر شرایطی که برای تیم شاهین  وجود داشت همانطور که قبلا عرض کردم شرایط مردمی‌بودن تیم شاهین، شرایط دانشگاهی بودن بازیکنان تیم شاهین و…، ما می‌دانیم همیشه تمام مسائل سیاسی و یا اعتراضات به عملکرد حکومت همیشه نشات گرفته از دانشگاه بود و  همیشه معترضین از دانشجوهای دانشگاه بودند.

آن زمان ما یک دانشگاه تهران داشتیم و  در کنار این دانشگاه، دانشکده فنی و ادبیات بود، دانشکده پلی تکنیک بود و بعد دانشگاه ملی اضافه شد و مدتی  بعد دانشگاه‌‌‌های شهرستان‌ها مثل خواجه نصیر طوسی،دانشگاههای تبریز،مشهد،شیراز و….

این افراد تماما کسانی  بودند که همیشه به علت اینکه تابع احساسات پاکی بودند و  برخی شرایط را که می‌دیدند که باید برای مردم مناسب باشد ولی نیست مخالفت می‌کردند. همین مخالفت مردم را به این افراد علاقه مند می‌کرد.بازیکنان شاهین هم به دلیل اینکه از همین دسته و کتگوری بودند و با اجحاف‌‌‌های دستگاههای دولتی مخالف بودند نهایتا مورد توجه مردم قرار داشتند.

حسین کلانی از دلایل انحلال شاهین می‌گوید - قسمت سوم + صوت
حسین کلانی از دلایل انحلال شاهین می‌گوید – قسمت سوم + صوت
به هر حال در هر دوره ای اختلافاتی بین همه مدیران وجود دارد و شرایط همیشه به گونه ای است که مردم به دنبال بهترینها هستند.باشگاه شاهین بهترین‌ها را داشت و آن مردم بودند و محبت مردم، هر کجایی می‌رفتیم،  هرکاری که انجام می‌دادیم  و هرچیزی که می‌خواستیم مردم به ما نهایت لطف را داشتند و ما در مقابل این محبت شرمنده بودیم  و به همین دلیل سعی ما این بود با پیروزی هایی که بدست می‌آوردیم محبت‌‌‌های مردم را جبران کنیم و چون تمام تلاشمان را به کار می‌بستیم حتی اگر شکست می‌خوردیم باز هم مردم از ما رضایت داشتند و ما را دوست داشتند.
هیچ وقت اتفاق نیفتاد که مردم به خاطر بازی خوب و بد به ما اعتراض کنند.چرا؟ چون مردم می‌دانستند و آنقدر فهیم بودند که می‌دانستند اگر روزی ما نتوانستیم خوب بازی کنیم حتما شرایط خاصی از لحاظ روحی و روانی وجود داشته است.این را مردم تشخیص می‌دادند چون آن زمان مسائل روانشناسی به این صورت در فوتبال و ورزش مملکت نبود.
در نهایت این محبت و این امتیازاتی که مردم  به عنوان بازیکن شاهین به ما می‌دادند باعث ناراحتی بعضی از مسئولین ورزش مملکت بود و یک مساله طبیعی بود.
نهایتا در یک برهه زمانی حاد برای اینکه این مساله را خاتمه بدهند با گزارشی که مقداری غرض در آن وجود داشت و آن گزارش را به مقام‌‌‌های بزرگ مملکت رساندند باعث  شدند دستور صدور تعطیلی باشگاه شاهین صادر شود. چرا؟ یکی از این مسائل را من الان خدمت شما عرض می‌کنم. در آن زمان وقتی مردم تیم شاهین را تشویق می‌کردند با پا به زمین می‌کوفتند و نام شاهین را فریاد می‌زدند.یعنی یک طرف به زمین پا می‌کوبیدند و طرف دیگر مردم شاهین را صدا  می‌زدند. این‌ها در گزارش به این صورت اعلام کردند که وقتی مردم تیم شاهین را تشویق می‌کنند بعد از صدای پا کوبیدن، سمت دیگر نمی‌گویند شاهین بلکه می‌گویند شاه هین یعنی شاه را به حیوانی تشبیه کرده بودند و این به هر حال توهینی به مقام اول سلطنت بود و همین موضوع را بزرگ و اگراندیسمان کردند و دستگاههای امنیتی هم به این مسائل کمک کردند.
نهایتا بعد از جنجالی که در یک بازی صورت گرفت و مدیر تیم شاهین مورد ضرب و شتم رئیس وقت فدراسیون قرار گرفت،مردم شلوغ کردند و شعار هایی سر دادند.بعد از آن بازی دستور داده شد  باشگاه شاهین منحل شود. این تقریبا خلاصه قضیه هست و خیلی از مسائل دیگر هم ممکن است بعضی از دوستان دیگر که در ارتباط نزدیکتری هستند می‌توانند بهتر از من که دور از مسائل  و در حال و هوای دیگری بودم در مورد این مساله صحبت کنند.
حسین کلانی از دلایل انحلال شاهین می‌گوید - قسمت سوم + صوت
حسین کلانی از دلایل انحلال شاهین می‌گوید – قسمت سوم + صوت
ـ جناب کلانی چرا الان فوتبال ما امثال دکتر اکرامی‌ها را ندارد؟ یا تیمی‌مثل شاهین نداریم. ما نمی‌بینیم چنین باشگاهی یا چنین شخصیتی یا حداقل کمتر پیدا می‌شود. دلیل این موضوع را کجا می‌توان جستجو کرد؟
حسین کلانی: البته ببینید ما افراد فرهیخته ای در ورزش کشورمان داریم و هنوز هم این افراد وجود دارند اما شرایط کشور ما و دنیا به دلیل مسائل تکنولوژیکی و جهش تکنولوژیکی که در سطح جهان در این پنجاه سال اخیر اتفاق افتاده همچنین شرایط اقتصادی و تغییر نماد فکری افراد تصمیم گیرنده در مسائل سیاسی،اقتصادی و اجتماعی و… متفاوت شده است، مثلا  الان در دنیا جنگ فیزیکی نقش آنچنان پررنگی جز تخریب نمی‌تواند داشته باشد اما نقش اقتصادی بزرگ ترین نقشی است که می‌تواند از لحاظ اساس و بنیاد یک منطقه را دچار بهم ریختگی و آشوب کند.
وقتی شما کشوری را در بحران مسائل اقتصادی غرق کنید این کشور بزرگترین لطمه ها  را از همه جهات خواهد خورد. ازلحاظ فرهنگی،اجتماعی و زیست محیطی و…. این‌ها مسائل ساده ای هستند.
در محیطی که مسائل اقتصادی حرف اول را می‌زند و مسائل احساسی و عاطفی تحت الشعاع مسائل مادی قرار گرفته و همه به سمت مساله اقتصادی سوق داده شدند و از طرف دیگر به علت چیزهای خوبی که بوجود آمده ومردم می‌بینند و حس می‌کنند  و حق دارند که مطالبه کنند.
در  چهل یا پنجاه سال پیش  روابط مردم خیلی محدود بود دیدگاه‌‌‌های مردم خیلی کم و طولانی به همدیگر منتقل می‌شد برای اینکه عوامل این ارتباط و بوجود آورنده ی تشخیص دیگران نبود و وجود نداشت. ما ماهواره،اینترنت، تلویزیون، تلفن آنچنانی و  … نداشتیم اما الان هر اتفاقی و رویدادی و هر چیزی که تولید می‌شود چند ثانیه بعد در همه نقاط دنیا مردم می‌توانند آن را مشاهده کنند..خب وقتی شما در آن طرف دنیا یک پیراهن قشنگی را تن  یک جوان می‌بینید چطور توقع دارید جوانی در اینجا دلش نخواهد این پیراهن را داشته باشد.
 شما وقتی امکانات غذایی را در آن طرف دنیا می‌بینید چطور ممکن است در این طرف دنیا مردم این امکانات را نخواهند.من راجع به این مساله خیلی عامیانه صحبت می‌کنم.
تکنولوژی بزرگترین عامل مخرب در سیستم فرهنگی دنیاست و باعث مخدوش شدن  تمدن شده است. ما آدم‌‌‌های متمدنی نیستیم ما آدم های  متجددی شدیم و تجدد برتمدن حاکم شده است.
همانطور که عرض کردم ما متاسفانه در دنیا متجدد هستیم  یعنی وقتی ممالک اسکاندیناوی را  قیاس می‌کنند، می‌گویند به علت برخوردشان با خودشان و سایر ملل و قدمت تاریخی شان متمدن ترین کشور‌‌‌های دنیا هستند.ما اگر مطالعه کنیم می‌بینیم که اینها چقدر خوب فکر می‌کردند و مسئولین مملکت هایشان چقدر کشورشان را بر هرچیزی ارجح می‌دانستند اما  الان می‌بینیم که تجدد بر همه چیز حاکم هست خب این تجدد  در نحوه ی خواست‌ها در نحوه ی  برداشت‌ها و متاسفانه در ورزش که در مورد آن صحبت می‌کنیم اثر گذار است.
متاسفانه در ورزش کشور ما که تقریبا  از دو دهه پیش وارد کردن دنیای حرفه ای به ورزش آغاز شد به همان صورت که در دنیا هم متاسفانه مسائل حرفه ای وارد ورزش شد  و المپیک که بدعت گذار ورزش پهلوانی و مردمی‌و مردانگی بود را بعد از چند دوره برگزاری به مسائل حرفه ای گره زدند. به هر صورت فرهنگی که در ورزش حرفه ای حاکم است با فرهنگ حاکم بر ورزش آماتوری متفاوت است. ورزشکار آماتور همان پهلوان‌‌‌های قدیم خودمان بودند همان ایثارگرانی که سرپرست خانواده‌ها حتی اگر مسافرتی می‌رفتند خانواده خود را به این افراد می‌سپردند و آن پهلوان‌ها و قهرمان‌ها تا پای جان از مردم شهر و کشورشان دفاع می‌کردند و رعایت احترام بزرگتر‌ها هم از خصوصیات دیگرشان بود.
دنیای مادی که وارد ورزش شد رقابت افراد در تمام شئون برای بیشتر داشتن و منتفع شدن از مادیات در زندگی روزمره  شکل گرفت.بنده دلم میخواهد دو ماشین داشته باشم  یا دوست دارم  انواعی از ماشین‌ها را داشته باشم به فکر این نیستم که یک ماشین داشته  باشم که کارم را انجام دهم چون روز به روز تنوع اینها بیشتر می‌شود و بشر هم هر چیز خوبی را که می‌بیند  دوست دارد داشته باشد.
در سایر مسائل هم همینطور و همین گونه وقتی پول وارد ورزش شد معیار‌‌‌های ورزشی از بین رفت،رقابت‌ها خشن شد برای برنده شدن و منتفع شدن، در نهایت یک فرهنگ خاصی وارد ورزش شد که بزرگان ورزش دنیا با وضع قوانینی این مسائل را کنترل کردند اما متاسفانه در کشور ما رعایت این مساله نشد رعایت ملتی که دارای یک تمدن و فرهنگ غنی چند هزار ساله است نشد رعایت فرهنگی که بنیان گذار تمام رویداد‌‌‌های بزرگ تاریخ جهان است نشد.حتی فدرالی که در کشورهای مختلف دنیا پیاده شده تاریخ ما از زمان قبل هخامنشی بوده که اینها را به وجود آورده است.
حسین کلانی از دلایل انحلال شاهین می‌گوید - قسمت سوم + صوت
حسین کلانی از دلایل انحلال شاهین می‌گوید – قسمت سوم + صوت
ما به دنیا علم، فرهنگ، هنر و انسانیت دادیم ما کشورگشایی می‌کردیم ولی هیچ وقت کشوری که مغلوب ما می‌شد پشیمان نمی‌شد چون ما امکانات بهتری را از زمانی که تحت حکومت خودشان بودند را به آنها می‌دادیم.
آزادی عقیده را به آنها می‌دادیم،آزادی زندگی کردن و حق اظهار نظر و حق حکومت به خودشان را به آنها می‌دادیم. ما این‌ها را به آنها می‌دادیم اما الان ببینیم آیا ما این‌ها را داریم؟ آیا ما در شرایط فعلی خودمان  چه داخلی چه برون مرزی  این‌ها را داریم؟ آیا ما می‌توانیم از جوانهای خودمان که در این سی چهل سال چیزی به آنها یاد ندادیم توقع داشته باشیم که آن چیزی که ما دوست داریم باشند و برایمان انجام دهند؟ حالا در هر زمینه ای.
ما ملتی هستیم که از نظر ژنتیکی از تمام دنیا باهوش تریم و این یکی از مشکلات ما هست. ما تیم ورک و کار گروهی را به دلیل اینکه آموزش ندیده ایم نمی‌توانیم در کشور خودمان انجام بدهیم اما جوان‌‌‌های ما  در کشورهای دیگر این هوش را داشتند و به ارث بردند ولی چون در یک قوانین اجتماعی و قوانین تیم  ورکی رشد کردند بهترین کارها را به بهترین شکل انجام میدهند و موفق ترین افراد هستند.
من تجارب زیادی از جوانانمان در خارج از کشور طی چندین سالی مشاهده کردم و جوانانی که در خارج هستند مانند جوانان داخل کشور باعث مباهات ما هستند ولی ما متاسفانه نخبگان خودمان را حفظ نمی‌کنیم و به علت یک شرایط خاصی که برای آنها بوجود می‌آوریم و به دلیل نادانی‌‌‌های خودمان دانایان جوانمان را فراری می‌دهیم. حالا یا آن حسادتی است که اشاره کردم یا کج فکری نمی‌دانم چه اسمی‌روی آن بگذارم. نمی‌دانم چه بگویم
به همین دلیل وقتی دانشگاه استنفورد (که یکی از بزرگترین دانشگاههای دنیا بشمار می‌رود) اعلام می‌کند ده نفر از  شاگرد اول دانشکده‌‌‌های مختلف آن دانشجویان ایرانی هستند ما هیچ انعکاسی را در مملکت خودمان نمی‌بینیم.
وقتی می‌بینیم در بیش از پنج هزار دانشکده در آمریکا ( فقط آمریکا من از اروپا اطلاعی ندارم) اعلام می‌شود از هر ده شاگرد ممتاز حداقل پنج  نفر دانشجویان ایرانی هستند ما انعکاسی در کشورمان نمی‌بینیم. وقتی ما می‌بینیم که یک دختر خانم ایرانی بزرگترین ریاضی دان دنیا شناخته می‌شود ما انعکاسش را خیلی محدود در کشور خودمان می‌بینیم. وقتی می‌بینیم مدیران ارشد ناسا بزرگترین مرکز علمی‌دنیا از ایرانی‌ها هستند خیلی محدود درباره آن صحبت می‌کنیم
 ما جوان‌‌‌های شاخص خودمان را بدون اینکه توجهی به آنها بکنیم به کام مرگ می‌فرستیم. چند سال پیش دانشجویان ما و جوان‌‌‌های ما که از شاگردان ممتاز المپیاد‌ها بودند در یک تصادف چند نفر از آنها از بین رفتند
ببینید اینها دردهایی است که من و دوستانم داریم ولی نمیتوانیم بیان کنیم چون به مجرد اینکه بیان کنیم ممکن است انگی به ما بچسبانند.
هیچ ایرانی چه در داخل ایران و چه در خارج نمی‌تواند ادعا کند که کشورش را از یک ایرانی دیگر بیشتر دوست دارد.ولی ما می‌خواهیم این مساله را القا بکنیم، فرو بکنیم به مغز و وجود همه که ایرانی که در خارج دم میزند که کشورم را دوست دارم ایرانی خائنی است! چرا؟ چون از نظر فکری ممکن است با بنده متفاوت باشد؟
مگر در جنگ هشت ساله هموطنان کلیمی‌ما و هموطنان ارمنی ما یا حتی هموطنان بی دین ما در این جنگ ما مسلمانها را همراهی نکردند؟ مگر جان ندادند؟ مگر شهید نشدند؟ مگر فداکاری نکردند؟ کشورشان است، مملکتشان است.
حسین کلانی از دلایل انحلال شاهین می‌گوید - قسمت سوم + صوت
حسین کلانی از دلایل انحلال شاهین می‌گوید – قسمت سوم + صوت
در دنیا ما افتخار می‌کنیم به جوان‌ها و مردم خودمان، به تجار،اطبا و مهندسین خودمان از هر قشری در دنیا شاخص‌ها را داریم.در داخل هم همینطور. در داخل هم اگر شما برنامه‌ها و اخبار را دنبال کنید عنوان می‌شود که جوان‌‌‌های ما چه اکتشافاتی کردندچرا ما نباید به همه بگوییم یکی از مشکلاتی که در  مساله ی انرژی داشتیم به دلیل سانتریفیوژهای ما بود که جوانان ما با  قیمت خیلی کمتر و کیفیت بهتر درست کردند و دست خارجی‌ها را برای اینکه بیایند میلیون‌ها سرمایه ی ما را تاراج کنند کوتاه کردند و بعد خارجی‌ها شروع کردند این مشکلات را سر راه ما ایجاد نمودند.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید