حسین کلانی از تشکیل پرسپولیس و تیم شاهین می‌گوید – قسمت دوم+ صوت

پایگاه خبری صدای معتمد گفتگویی اختصاصی با حسین کلانی اسطوره فوتبال کشور و بازیکن اسبق تیم شاهین، پرسپولیس و تیم ملی انجام داده است.

گفتگو با حسین کلانی در ۹ قسمت تقدیم شما علاقه مندان خواهد شد.

قسمت اول گفتگوی اختصاصی پایگاه خبری صدای معتمد با حسین کلانی را می‌توانید در لینک زیر مشاهده نموده و بشنوید:

گفتگوی اختصاصی با حسین کلانی – قسمت اول

قسمت دوم گفتگوی اختصاصی با حسین کلانی تقدیم شما عزیزان می‌شود:

 

حسین کلانی – ما ۸ گل از تیم شاهین خوردیم و پس از این بازی آقای دکتر اکرامی‌پیغام فرستادند که بهتر هست که حسین ( حسین کلانی ) در تیم شاهین تمرین و بازی کند و من بعدا به تیم شاهین انتقال پیدا کردم و به مدت سه سال رزرو تیم شاهین بودم.

البته بارها اتفاق افتاد که می‌خواستم فوتبال را کنار بگذارم ولی خب می‌خواستند که من باشم. یعنی حتی من را جزو ۱۸  نفر هم انتخاب نمی‌کردند اما افتخارم این بود که عضو باشگاه شاهین هستم و با این تیم تمرین می‌کنم و دنبال امضا گرفتن از مرحوم پرویز دهداری، همایون بهزادی، حمید شیرزادگان و آقای جاسمیان و … هستم اما همبازی این افراد هم بودم.

گاهی  شرایط مناسبی هم داشتم اما همیشه آقای دکتر اکرامی‌معتقد بودند زمانی باید یک فوتبالیست وارد زمین بشود که مردم او را بپذیرند.

اگر همچین اتفاقی برای یک فوتبالیست نیفتد و در اولین بازی مورد تایید مردم  قرار نگیرد دیگر هیچ وقت نمی‌تواند بازیکن موفقی بشود. به همین دلیل و به علت محبت زیادی که نسبت به بنده داشتند با اینکه همه فکر می‌کردند من در شرایط خیلی خوبی هستم ولی ایشان اجازه نمی‌دادند من وارد زمین بشوم.

حسین کلانی از به تشکیل پرسپولیس و تیم شاهین می‌گوید - قسمت دوم+ صوت
حسین کلانی از به تشکیل پرسپولیس و تیم شاهین می‌گوید – قسمت دوم+ صوت
به مجرد اینکه برای اولین بار اجازه بازی کردن برای تیم شاهین به من داده شد برای ۱۵ دقیقه ی آخر وارد زمین شدم و همان موقع مورد تایید مردم قرار گرفتم و از یکی دو بازی بعد من جزو بازیکنان ثابت باشگاه  شاهین شدم و این موضوع ادامه پیدا کرد تا باشگاه شاهین را منحل کردند و ما بعد از چند ماه به باشگاه پرسپولیس پیوستیم.
طبق توافقاتی که مدیران باشگاه شاهین در آن زمان (مرحوم آقای دکتراکرامی،مرحوم آقای دکتر برومند و مرحوم آقای پرویز دهداری ) با مرحوم آقای عبده داشتند ما به تیم پرسپولیس پیوستیم که آن زمان باشگاهی بود و فعالیت فوتبالی آنچنانی نداشت اما تیمهای کوچکی درست کرده بود که اتفاقا آقای محمود خودبین هم یکی ازبازیکنان خود پرسپولیس بود که بعد به ما پیوست.
ما به باشگاه پرسپولیس پیوستیم و بعد از ۷ یا ۸ ماهی که ما در این باشگاه بودیم شرایط خاصی بوجود آمد که چون من جزو جوانتر‌‌‌های تیم بودم در جریان مسایل مدیریتی و توافقاتی که صورت می‌گرفت نبودم در نهایت توافقی شد بین آقای محمود خیامی‌و مرحوم آقای عبده صورت گرفت.
حاج آقا محمود خیامی‌یکی از بزرگمردان تاریخ صنعت ایران هستند و الان هم در انگلیس ساکن هستند و با اینکه آن سوی مرزها هستند خدمات شایانی به طرق مختلف به کشور ارئه می‌دهند از جمله اعمال  خیری که ایشان به عنوان کمک به خانه سالمندان، ساخت دبستان و…  انجام می‌دهند.
همچنین آقای محمود خیامی‌نقش بسیار خوبی در سیستم اقتصادی انگلیس دارند و لقب پر طمطراق سر را هم به ایشان اعطا کرده اند.به هر صورت ایشان از اشخاصی هستند که مایه مباهات کشور می‌باشند.
در نهایت با توافقی که حاج آقا محمود خیامی‌با مرحوم آقای عبده و مدیران و سرپرستان باشگاه شاهین انجام دادند ما به باشگاه پیکان پیوستیم. آن زمان به نوعی آغاز شکوفایی تیم‌‌‌های شاهین و پرسپولیس در رده ی بازیکنان جوان بود.
در تیم پیکان به هرحال حد اعلای اوج همه ی ما بود با اینکه وجود این تیم کمتر از یکسال دوام آورد ( که علت آن را هم بیان خواهم کرد ) تیم پیکان اولین تیمی‌در تاریخ فوتبال کشور شد که در لیگ ایران بدون شکست قهرمان شد و بعد از این پیروزی موفق شد جام دوستی که برای اولین بار برگزار می‌شد و قهرمان شوروی (زسکا ) و قهرمان رومانی و چند تیم دیگر در آن حضور داشتند را شکست داده و قهرمان اولین تورنمنت دوستانه باشگاهی در ایران شود.
محمود خیامی‌از بزرگمردان صنعت کشور
محمود خیامی‌از بزرگمردان صنعت کشور
بعد از این موجباتی و مسائلی در داستان‌‌‌های مدیریتی ایجاد شد که دستور و امریه ای آمد برای حاج آقا محمود خیامی‌که شما بین تیمداری و کارخانه داری باید یکی را انتخاب کنید.
البته این را هم اضافه کنم که آن زمان تیم پیکان تیم کارگری هم داشت و در تیم اصلی پیکان که تازه مشغول یارگیری شده بود آقای لطیفی مربی پیکان بودند و آقای علی پروین هم جزو بازیکنان تیم پیکان بود و آن زمان از تیم کیان به این تیم آمده بودند و تازه آغاز جوانی و شکوفایی ایشان بود.
نهایتا به علت این مشکلی که مطرح کردم چند ماهی وقفه بین تغییر باشگاه ما پیش آمد و بعدکه باز مرحوم آقای عبده موافقت کردند که تیم پرسپولیس با همان افراد دوباره سروسامان بگیرد.
یکی از بدعت هایی که در تاریخ فوتبال کشور گذاشته شد زمانی بود که تیم شاهین را منحل کردند و  بازیکنان باشگاه شاهین به هیچ تیمی‌نرفتند و ۸ ماه همگی در کنار هم بودند و بعد همگی به باشگاه پرسپولیس پیوستند که البته بعد از آن همگی به پیکان رفتند و در آنجا با دوستان جدید هم باشگاه شدند و این تیم شالوده پرسپولیس بزرگ دهه ۴۰ و ۵۰ را بنا نهاد که به اعتقاد من پر افتخار ترین تیم پرسپولیس بود و البته شرایط هم بسیار مناسب بود.
شما هر کدام از بازیکنان آن زمان را در نظر بگیرید اسوه‌ها و اسطوره‌‌‌های این مملکت هستند و علت اینکه همه به اسوه و اسطوره بودن این افراد اعتقاد دارند این بود که همه با هم و درکنار هم بودند و یک روح بودند در ۲۳ جسم، اصلا مطرح نبود که ۱۱ نفر داخل زمین هستند  یا ۵ نفر روی صندلی رزرو و بقیه از دور نظاره گر هستند.
در تمرینات همه با هم بودند،در شادی‌ها همه باهم بودند،درمهمانی‌ها همه با هم بودند ودر مشکلات تیمی‌همه دست به دست هم می‌دادند و به همین دلیل تیم بزرگ پرسپولیس را پایه گذاری کردند.شاهین تیمی‌مردمی‌بود و  تنها تیم تاریخ دنیا می‌توان گفت که  تمام اعضای آن تحصیلات بالای لیسانس، فوق لیسانس و دکترا داشتند.
حتی در یک دوره که ما باشگاه شاهین را برای بازسازی دوباره مجوزش را دریافت کردیم  رییس وقت سازمان تربیت بدنی تیمسار حجت وقتی اسامی‌بازیکنان شاهین را خواندند عنوان کردند این نفرات هرکدام می‌توانند مملکت را اداره کنند چون همگی وکیل درجه یک دادگستری، مهندسین درجه یک، اطبای طراز اول و یا از تجار مطرح بودند.
منظور از بیان این مطلب اینکه باشگاه شاهین بدعت خوبی گذاشت و این به علت دانشی که بازیکنان  شاهین داشتند و  نهایتا گرایش آنها به اهداف خدمت گذاری به وطن  و مردم خیلی بیشتر از این بود که به منافع شخصی و منافع زودگذر فکر کنند.به همین دلیل این تیم در شرایط خاص آن زمان تیم مردمی‌لقب گرفت.
حسین کلانی از به تشکیل پرسپولیس و تیم شاهین می‌گوید - قسمت دوم+ صوت
حسین کلانی از به تشکیل پرسپولیس و تیم شاهین می‌گوید – قسمت دوم+ صوت
آن زمان با الان تفاوت داشت  و شرایط مثل امروز نبود که تلویزیون یا رادیو باشد یا مطبوعات آنچنانی وجود داشته باشد. یک مجله هفتگی کیهان ورزشی بود و حتی بعضی از مجلات و روزنامه‌ها حتی یک صفحه یا حتی یک ستون خود را برای ورزش مخصوصا فوتبال مورد استفاده قرار نمی‌دادند. مضاف بر این همیشه و حتی اکنون ورزش اول ما کشتی بوده و هست و خواهد بود چون ورزش ملی ماست. در صورتی که فوتبال مثل دیگر ورزشها یک ورزش وارداتی است.
نهایتا باشگاه شاهین مساله ادب، تحصیل، احترام به بزرگتر، حمایت از کوچکتر و مردم را لایق احترام و محق دانستن نسبت به عملکرد بازیکنان بدعت گذاری کرد و حتی اگر گاهی اوقات مردم عصبانی شده وشعاری می‌دادند (که البته خیلی کم همچین مواردی پیش می‌آمد ) باز هم بازیکنان شاهین حق را به مردم می‌دادند و مردم را محق می‌دانستند.
بازیکنان شاهین بخاطر این مساله و بخاطر این که مورد تایید مردم قرار بگیرند سعی داشتند مواردی که از قدیم در فرهنگ ما بوده را رعایت کنند و مواردی مانند: ادب،نزاکت،احترام، رعایت کردن، صبوری و … را در باشگاه شاهین به افراد می‌آموختند و ما موظف به رعایت این موارد بودیم.
اگر کسی از ما کوچکترین قصوری در این موارد می‌کرد حتی اگر بهترین بازیکن زمین هم بود آقای مرحوم دکتر اکرامی‌خیلی مودبانه اجازه نمی‌دادند حتی در مهم ترین بازی فرد خاطی به میدان برود.
آن زمان  نه کمیته انضباطی داشتیم نه کمیته اخلاق بلکه مساله اخلاق و انضباط از فرهنگ قوی، قدیمی‌و اسطوره پهلوانی ما بود. یعنی مدیران باشگاه شاهین سعی داشتند که اساس تربیتی،اساس لوتی منشی که در ورزش ملی ما وجود داشت را وارد ورزش‌‌‌های وارداتی کنند و تقریبا موفق شده بودیم.
یک ورزشکار فوتبالیست ما یک پهلوان محل بود،یک ورزشکار پینگ پونگ ما یک قهرمان محل بود. همان توقعاتی که از یک پهلوان سنتی داشتند از این ورزشکاران نیز وجود داشت و به همین دلیل  رعایت آن برای همه ی ورزشکاران واجب بود.
به همین دلیل هم  ورزشکاران ما محبوب مردم بودند و در مساله ی شاهین هم این یک بدعت در فوتبال بود، شاهین یک تیم مردمی‌بود به پرسپولیس که آمد مردم را با خودش به پرسپولیس برد از پرسپولیس که به پیکان رفت هم مردم را با خودش برد  و مجدد هم که از پیکان به پرسپولیس بازگشت باز به همین اتفاق تکرار شد.
حسین کلانی از به تشکیل پرسپولیس و تیم شاهین می‌گوید - قسمت دوم+ صوت
حسین کلانی از به تشکیل پرسپولیس و تیم شاهین می‌گوید – قسمت دوم+ صوت
به همین دلیل ما پرسپولیسی‌ها و همه معتقد هستند که تیم پرسپولیس مردمی‌ترین تیم نه تنها در ایران بلکه در آسیا و حتی می‌توانیم ادعا بکنیم که در دنیا هم جزو چند تیم مردمی‌هستیم.البته مساله ی تیم‌‌‌های ملی را باید کنار گذاشت چون مساله ی ملی شرایط خاصی دارد و موضوعی است که با هیچ چیزی نمی‌توان مقایسه شود.
به هرحال ما به پرسپولیس آمدیم و دوران شکوفایی همه ی ما به عنوان بازیکن در باشگاه پرسپولیس شروع شد و  از آنجا به تیم ملی دعوت می‌شدیم و اکثرا بیشتر  بازیکنان تیم ملی متشکل از بازیکنان تیم پرسپولیس استقلال فعلی (تاج آن زمان )بود.
این مساله یک میثاق دوستی بین ما و بازیکنان تیم تاج و چند نفر از بازیکنانی که از تیم‌‌‌های دیگر بودند ایجاد می‌کرد. مثل بازیکنان تیم پاس، عقاب یا دارایی و … که الان هم هنوز این ارتباطات و دوستی‌ها تداوم دارد و ممکن است دوستان نزدیک و صمیمی‌ما از باشگاه‌‌‌های دیگر باشند.
نهایتا من به تیم ملی دعوت شدم و در این تیم من یکی از خوش شانس ترین جوانان این ممکلت بودم و در دوره ای وارد تیم ملی شدم که شاخص ترین و بزرگترین اسوه‌ها ی فوتبال کشورمان در این تیم بازی می‌کردند و من  وارد جمع این بزرگان شدم و نهایتا وقتی فردی وارد جمع افرادی می‌شود که خصوصیات منحصر به فردی دارند  مجبور به تلاش مضاعف است تا با آنها همگن و هماهنگ شود و اصطلاحا در آنها حل شود.
برای من نیز همین شرایط به وجود آمد و هر چه در زمینه ورزشی و زندگی ام به دست آوردم به خاطر حمایت ها، همگامی‌ها و همدلی این عزیزان بود.مضاف بر این که مربیان من،معلمین من، استادان من در دانشگاه، مردم، دوستان رسانه ای در این مسیر راهگشای من بودند.
دوستان رسانه ای من نقش عمده ای دار در این موفقیت‌ها داشتند و من نمی‌دانم  با چه زبانی می‌توان از آنها  تشکر کرد بعضی در قید حیات هستند و برخی متاسفانه بدرود حیات گفته اند.اینها کسانی بودند که ما هرچه داریم از این افراد داریم.
دوستان رسانه ای من یکی از بزرگترین عوامل  پیشرفت من بودند. انتقادات آنها همگی سازنده بود،تشویق‌‌‌های آنها همه منطقی بود،هیچ وقت بدون دلیل انتقاد یا تشویق نمی‌کردند و همین مساله نشان دهنده راه بود.
مرحوم اسداللهی ها،مرحوم دری ها،مرحوم گیلانشاه ها، این‌ها کسانی هستند که نمی‌توان از آنها یاد نکرد یا دوستانی که الان در قید حیات هستند مانند امثال آقای رفیعی،آقای زاهدی،آقای شعاع غفاری،آقای دهقان و خیلی از عزیزان دیگر که شاید الان حافظه من یاری نکند تا اسم آنها را بیاورم.
این افراد کسانی بودند که نه تنها راه گشای من بلکه راه گشا و نشان دهنده ی  راه موفقیت برای تمامی‌دوستان من در آن زمان بودند.
قسمت سوم گفتگوی اختصاصی با حسین کلانی به زودی در پایگاه خبری صدای معتمد منتشر خواهد شد.
قسمت اول گفتگو با حسین کلانی را می‌توانید در لینک زیر مشاهده نموده و بشنوید:
گفتگوی اختصاصی با حسین کلانی – قسمت اول

 

حسین کلانی از به تشکیل پرسپولیس و تیم شاهین می‌گوید - قسمت دوم+ صوت
حسین کلانی از به تشکیل پرسپولیس و تیم شاهین می‌گوید – قسمت دوم+ صوت
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید