حریفان ایران در جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا

بر اساس برنامه ریزی‌‌‌های انجام شده، قرار است بیستمین دوره جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا از ۳۰ دی ۱۴۰۰ به میزبانی هند آغاز می‌شود و ۱۲ تیم حاضر در سه گروه به مصاف هم می‌روند. در پایان دور گروهی جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا دو تیم برتر به همراه دو تیم از برترین تیم‌های سوم راهی مرحله یک چهارم نهایی خواهند شد.

تیم ملی ایران برای اولین بار به جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا راه پیدا کرده و در گروه اول با چین، چین‌تاییه و هند به رقابت می‌پردازد.

تا به حال ۱۹ دوره (هر دو سال یک بار) جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا برگزار شده که ژاپن و تایلند در ۱۶ دوره حضور داشته‌اند و چین و هنگ‌کنگ هم در ۱۴ دوره شرکت کرده‌اند. در ادامه به بررسی سابقه حضور رقبای ایران در این مسابقات می‌پردازیم.

چین، پرافتخار و مدعی

چین، پرافتخارترین تیم در جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا است که هشت بار عنوان قهرمانی را به دست آورده است. زنان فوتبالیست چین اولین قهرمانی خود را در مسابقات ۱۹۸۶ کسب کردند و ۶ دوره پیاپی از آن دفاع کردند تا اینکه در سال ۲۰۰۱ کره شمالی قهرمان شد و چین در جایگاه سوم قرار گرفت.

چین در مسابقات سال ۲۰۰۳ جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا در جایگاه دوم قرار گرفت و دور بعد برای هشتیمن بار عنوان قهرمانی را به دست آورد. عنوان دومی، چهارمی‌و دو بار سومی‌جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا دیگر نتایج این تیم از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ است.

چین تایپه، دور از جام

۱۴ بار جواز حضور در جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا را به دست آورده است. این تیم در اولین حضور خود در سال ۱۹۷۷ قهرمان شد و  این عنوان را در دو دور بعد هم حفظ کرد که همراه با کره‌شمالی (با سه قهرمانی) پس از چین در جایگاه دوم کسب جام قرار دارد.

این تیم در ادامه دو دوره حضور نداشت و بار دیگر که پا به مسابقات گذاشت در جایگاه دوم قرار گرفت. از دیگر عناوین این تیم در جام ملت‌ها یک مقام دومی، دو مقام سومی‌و دو مقام چهارمی‌طی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۹ است. از آن پس چین تایپه در چهار دوره بعد موفق به صعود از دور گروهی نشد و از سال ۲۰۱۰ هم در این مسابقات شرکت نکرد تا اینکه در سبد رقابت‌های ۲۰۲۲ قرار گرفت.

هند، رویای مقام‌آوری در خانه

در نهمین دوره حضور خود در جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا، میزبانی مسابقات را برعهده گرفته است. این تیم هیچگاه قهرمان جام ملت‌ها نشده اما در اولین حضور خود در سال ۱۹۷۹ در جایگاه دوم قرار گرفت و در دو دوره بعدی هم به ترتیب سوم و دوم شد.

هند در چهار دوره بعدی جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا حضور نداشت و پس از ورود دوباره در پنج دوره به کار خود در مرحله مقدماتی پایان داد. در ادامه هم در ۶ دوره دیگر شرکت نکرد تا اینکه به جام ملت‌های ۲۰۲۲ راه یافت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید