جهت کاهش طلاق اجرا می‌شود ؛ ۶ ساعت آموزش حضوری حین ازدواج

سرویس اجتماعی پایگاه خبری صدای معتمد -اولین دوره طرح ملی آموزش‌های هنگام ازدواج ویژه مربیان استان‌های تهران و البرز  از صبح امروز در سالن همایش‌های رازی دانشگاه ایران آغاز شد.

محمد اسحاقی معاون برنامه‌ریزی و فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق با اشاره به اینکه برنامه تشکیل، تحکیم و تعالی نهاد خانواده در ستاد ملی زنان و خانواده تصویب شده است، گفت: هرچند این برنامه ابلاغ شده اما لازم است در برنامه‌های بالادستی دیده شود و بر اساس اولویت‌ها در این زمینه اقداماتی داشته باشیم.

اسحاقی اظهار داشت: به این نتیجه رسیدیم که برای کاهش طلاق‌ها باید یک برنامه ملی تدوین شود؛ چراکه در حال حاضر ۵۰ درصد طلاق‌ها در کشور در ۵ سال نخست زندگی رخ می‌دهد و در این زمینه نیازمند آموزش هستیم.

وی افزود: ازجمله برنامه‌های اجرایی، برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق بوده که در دستورکار قرار گرفت تا برای جلوگیری از طلاق اقداماتی داشته باشیم.

رئیس کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق افزود: اگر بتوانیم از ازدواج نادرست جلوگیری کنیم، می‌توانیم خانواده‌‌‌‌های مستحکمی‌داشته باشیم.

اسحاقی بابیان اینکه سالانه نزدیک ۷۰۰ هزار زوج در کشور اقدام به ازدواج می‌کنند، تصریح کرد: این آمار باید به حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار زوج افزایش یابد تا ازدواج به‌هنگام در کشور داشته باشیم.

وی ازجمله عوامل شیوع طلاق در کشور را مربوط به علل فرهنگی، اجتماعی، ضعف آگاهی‌ها دانست و گفت: برنامه ارتقای مهارت‌ها در این زمینه تدوین شده است.

وی ازجمله کاستی‌ها و ضعف‌های آگاهی‌بخشی در خصوص ازدواج را کاستی‌های حوزه سلامت فردی، اجتماعی، پشتیبانی،‌ قضایی، انتظامی‌و کاستی در حوزه برنامه و بودجه اعلام کرد و گفت: ازجمله محورهای برنامه ملی کاهش طلاق می‌توان آموزش، مشاوره، ترویج فرهنگ‌سازی،‌ حمایت‌های اجتماعی اشاره کرد که این طرح در همه استان‌ها اجرا خواهد شد.

وی تأکید کرد: بسیاری از طلاق‌ها لازم و ضروری نیست و بهانه‌های واهی تبدیل به مسئله‌های غیرقابل تحمل و قابل‌حل می‌شود که با یک مشاوره مناسب در زمان طلاق می‌توانیم ۲۰ تا ۲۵ درصد در این زمینه بازگشت داشته باشیم.

جهت کاهش طلاق اجرا می‌شود ؛ 6 ساعت آموزش حضوری حین ازدواج
جهت کاهش طلاق اجرا می‌شود ؛ ۶ ساعت آموزش حضوری حین ازدواج

بالاترین نرخ طلاق در کشور متعلق به تهران، البرز و خراسان رضوی

رئیس کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق ابراز داشت:‌ بالاترین نرخ طلاق در کشور متعلق به تهران، البرز و خراسان رضوی است و به همین دلیل در قدم نخست تصمیم به آموزش در دو استان تهران و البرز گرفتیم.

رئیس کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق نبود پشتیبانی و حمایت اجتماعی را ازجمله افزایش طلاق عنوان کرد و ادامه داد: اجرای چنین برنامه‌هایی نیازمند بودجه است، ما در برنامه ششم توسعه توجه زیادی به خانواده نکرده‌ایم و به همین دلیل نمی‌توانیم چشم‌انداز مناسبی در این خصوص تا سال ۱۴۰۴ داشته باشیم.

اسحاقی با اشاره به اینکه آموزش‌های قبل و حین ازدواج باید تا ۵ سال نخست ادامه داشته باشد، از دیگر برنامه‌های پیش روی کاهش طلاق در کشور را آموزش برای تحکیم و پایداری خانواده پس از ۵ سال برشمرد.

رئیس کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق با اشاره به اینکه وزارت بهداشت در سال‌های گذشته آموزش‌های حین ازدواج برای جوانان در زمینه سلامت داشته است، گفت: با همکاری این وزارتخانه و استفاده از بستر موجود در کنترل و کاهش طلاق، برنامه‌های خود را پیش خواهیم برد و دوره‌هایی که این وزارتخانه تا پیش از این به ارزش ۲ ساعت اجرا می‌کرده است، با افزوده شدن آموزش‌ها و مشاوره‌های ازدواج به ۶ ساعت افزایش می‌یابد.

وی بابیان اینکه در صورت عدم اجرای طرح مداخله در حین ازدواج برای کاهش طلاق تا سال ۱۴۰۴ میزان طلاق در کشور افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها با ادامه روند موجود از هر دو ازدواج تا سال ۱۴۰۴، یک مورد به طلاق منجر می‌شود و ما می‌خواهیم با اجرای این طرح جلوی رشد و شتاب طلاق را بگیریم.

اسحاقی ادامه داد: خانواده‌ها در کنار مراسم و هزینه‌های گزافی که برای ازدواج جوانان انجام می‌دهند، به فکر آموزش نیز باشند.

در ادامه این مراسم محمد اسماعیل مطلق مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت و خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به سیاست‌های ابلاغی افزایش جمعیت مقام رهبری گفت: به دنبال پویایی و افزایش باروری در جمعیت ایران بوده‌ایم و رقم باروری با تلاش‌های این وزارتخانه در سال ۹۵ به حدود ۲ درصد افزایش یافته است.

مطلق از تربیت ۸۰۰ مربی در کشور برای ترویج ازدواج، تقویت آن و کاهش طلاق خبر داد.

مدیرکل دفتر جمعیت و خانواده وزارت بهداشت اظهار داشت: برای تشویق و ترغیب جوانان به ازدواج و ایجاد یک نظام مراقبتی در وزارت بهداشت، ‌دفتر جوانان فعال است که با کمک وسایل آموزشی مختلف در این زمینه به جوانان خدمات ارائه می‌کند.

علی محمد زنگانه مدیر پیشگیری‌‌‌های فرهنگی اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز بابیان اینکه از مجموع دعاوی، حوزه خانواده بیش از ۵۳۰ هزار پرونده در سال به خود اختصاص داده است که شامل طلاق، مطالبه نفقه و مهریه می‌شود، اظهار داشت: سیستم قضایی تا کی باید به فکر رسیدگی به پرونده‌های قضایی خانواده باشد؟

زنگانه ادامه داد: بهتر بود این آموزش‌ها از دوره پیش از ابتدایی و مقطع مدرسه اتفاق می‌افتاد و مفاهیمی‌مانند تاب‌آوری، صبر و قداست خانواده برای کودکان و نوجوانان تشریح می‌شد تا یک شهروند به‌هنجار، والد و همسر خوب در هنگام ازدواج داشته باشیم.

مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی معاون جلوگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تصریح کرد: برنامه‌های طرح ملی آموزش‌های هنگام ازدواج به دنبال پیشگیری از ایجاد این دعاوی است، اگرچه قدری دیرهنگام است اما اثر خودش را دارد.

جهت کاهش طلاق اجرا می‌شود ؛ 6 ساعت آموزش حضوری حین ازدواج
جهت کاهش طلاق اجرا می‌شود ؛ ۶ ساعت آموزش حضوری حین ازدواج

این کارشناس آموزش در مقطع متوسطه دوم برای دختران و در مقطع خدمت سربازی برای پسران را مفید اعلام کرد.

زنگانه مقطع آغاز زندگی را نیز گلوگاهی موثر برای آموزش‌های ازدواج عنوان کرد و گفت: البته باید به آن منطقی نگاه کنیم و به‌عنوان مقطعی برای آموزش سبک زندگی به آن بپردازیم.

وی با بیان اینکه از دعاوی نخست کشور ۵ مورد مربوط به دعاوی خانواده بوده است، گفت: با مشاوره‌هایی که در حال حاضر در مراکز قوه قضائیه انجام می‌گیرد این دعاوی به دو مورد کاهش یافته است، اما با دنبال کردن استراتژی آموزش در زمان عقد، می‌توانیم این مقدار را هم کاهش دهیم.

زنگانه دوره ۶ ساعته آموزشی را برای تمرکز بر تقویت مهارت‌های نگرشی و ارتقای سبک زندگی موثر دانست و خاطرنشان کرد: اگر در این دوره به دنبال ارتقای سبک زندگی برویم به نتیجه مطلوب‌ترین می‌رسیم، البته باید حدود ۱٫۵ تا ۲ ساعت این زمان به مباحث حقوقی بپردازیم.

مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی معاون جلوگیری از وقوع جرم قوه قضائیه بابیان اینکه پس از ایجاد اختلافات خانوادگی و مراجعه زوجین به دادگاه خانواده، مشاوره‌های روانشناختی، مددکاری، حقوقی و مذهبی دنبال می‌شود، تصریح کرد: اما هرچند بعدازاین مشاوره‌ها ۲۰ درصد موفق بوده‌ایم، ولی پس از گذشت زمان ۵۰ درصد ریزش داریم.

علیرضا زاهدیان معاون طرح‌‌‌های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار در ادامه این نشست خاطرنشان کرد: ما ۵ سال فرصت داریم تا بر روی برنامه‌های آگاهی‌بخشی به خانواده‌ها برای افزایش فرزندآوری تمرکز کنیم و آینده جمعیتی کشورمان را به این روش تضمین کنیم.

وی با اشاره به اینکه تعداد خانواده‌های یک نفره از سال ۸۵ تا ۹۵، ۸٫۵ رشد یافته است،گفت: در سرشماری سال ۹۵ بیشترین خانوارها مربوط به خانوارهای سه نفره هستند.

زاهدیان گفت: در حال حاضر میزان فرزندآوری در مناطق محروم بیشتر از مناطق برخوردار است، اما باروری روستایی نسبت به باروری شهری کاهش یافته و نسل دانشگاهی علاقه کمتری به فرزندآوری دارند که این نشان از مشکلات فرهنگی و اجتماعی است، نه مشکلات اقتصادی؛ چراکه توان مالی خوب هم بر اساس آمارها در کاهش زادوولد تأثیر داشته است.

زهرا آیت‌اللهی رئیس کارگروه پیشگیری طلاق و رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار داشت: نگرش دینی به ما امر می‌کند که برای تسهیل ازدواج و کاهش طلاق بکوشیم. علاوه‌بر این اسناد بالادستی تمامی‌دستگاه‌ها و مسئولان کشور را برای افزایش ازدواج ملزم کرده‌اند، به همین دلیل با توجه به سیاست‌های کلی خانواده ابلاغیه مقام رهبری موظف به‌عمل در این زمینه هستیم.

آیت‌اللهی با اشاره به تأکید مقام رهبری برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی گفت: یکی از آسیب‌های اجتماعی که همه کارشناسان و مسئولان در خصوص آن اتفاق نظر دارند، مربوط به طلاق است و هرچند وزارت کشور برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی فعال بوده در خصوص کاهش طلاق، شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئول شناخته شده است و برای کنترل و کاهش آن اقدام می‌کرد.

رئیس کارگروه پیشگیری از طلاق ابراز داشت: در سند مهندسی فرهنگی مکرراً در خصوص مسئولیت دستگاه‌ها برای تسهیل ازدواج و کاهش طلاق صحبت شده و با دستگاه‌های دخیل جلسات متعددی داشته‌ایم.

جهت کاهش طلاق اجرا می‌شود ؛ 6 ساعت آموزش حضوری حین ازدواج
جهت کاهش طلاق اجرا می‌شود ؛ ۶ ساعت آموزش حضوری حین ازدواج

وی آموزش‌های حین ازدواج را برای کاهش طلاق در کشور موثر عنوان کرد و گفت: البته این آموزش‌ها باید در دوران مدرسه اتفاق بیفتد که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دیده شده و در سال آخر متوسطه یک واحد درس اجباری تعریف شده است. همچنین دو واحد عمومی‌دانش خانواده و جمعیت در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌ها در حال آموزش است که معیارهای انتخاب همسر و مهارت‌های همسرداری را مورد توجه قرار داده است.

رئیس کارگروه پیشگیری از طلاق در خصوص مشاوره‌های زوج‌ها در زمان مراجعه به دادگاه‌های خانواده نیز تصریح کرد: شکل حاضر جوابگو نیست و باید پیش از تشکیل پرونده در جوار دادگاه‌ها مراکز مشاوره تشکیل شده و هر زوج در تیم سه نفره مشاوره مورد آموزش قرار بگیرند که با این روش می‌توانیم حتی روند طولانی طلاق را هم کاهش دهیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید