جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق درگذشت

سرویس بین الملل پایگاه خبری صدای معتمد – تلویزیون دولتی عراق گزارش داد: جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق درگذشت

جلال طالبانی، رئیس‌جمهور پیشین این کشور و دبیرکل حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در  ۸۴ سالگی درگذشت.

به گزارش رویترز آقای طالبانی از سال ۲۰۱۲ به علت معالجات طولانی ناشی از سکته مغزی در بیمارستانی در آلمان بستری شد و بارها مورد معالجه قرار گرفت. این وضعیت به استعفای وی در سال ۲۰۱۴ انجامید.

زندگینامه جلال طالبانی

جلال طالبانی سال ۱۹۳۳ در روستایی در نزدیکی اربیل به دنیا آمد. دوران کودکی وی در همان روستا سپری شد تا اینکه با انتخاب پدرش به‌ عنوان مرشد تکیه طالبانی در شهر کویسنجق به همراه خانواده به این شهر مهاجرت کردند.

جلال طالبانی از اوایل دهه ۱۹۵۰، به عنوان عضو بنیانگذار اتحادیه دانشجویان وابسته به حزب دموکرات کردستان فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد و سالهای بعد به مقام عضو ارشد حزب ارتقا یافت.

وی در سال ۱۹۶۱ در قیام علیه حکومت عبدالکریم قاسم، رییس جمهوری وقت عراق، شرکت کرد و پس از سرنگون شدن قاسم، به عضویت هیاتی درآمد که برای مذاکره با رییس جمهوری عراق انتخاب شده بود.

جلال طالبانی سالیانی بعد به همراه جمعی دیگر از همفکرانش حزب اتحاد میهنی کردستان را تاسیس کردند.

طالبانی از جمله چهره‌های سیاسی عراق بود که در خلال ۴ دهه گذشته در صحنه سیاسی عراق حضوری پرنگ و فعال داشت.

سال  ۱۹۹۲، در انتخاباتی که در کردستان عراق برگزار شد، حزب میهنی بیش از ۴۲  درصد آراء را کسب کرد و با توجه به اینکه هیچکدام از دو حزب موفق به کسب اکثریت آرا نشدند توافق شد که منطقه به دو بخش مساوی تقسیم شده و هر کدام از احزاب به اداره بخشی از آن بپردازند. این توافق دو سال بعد و در سال ۱۹۹۴ به جنگ داخلی شدیدی میان دو حزب منجر شد.

در پی این جنگ داخلی و پس از برگزاری چندین نشست بین اعضای ارشد دو حزب، سرانجام در سال ۱۹۹۸ توافقنامه صلحی بین رهبران دو حزب ( مسعود بارزانی و جلال طالبانی ) به امضا رسید.

آقای طالبانی در سال ۲۰۰۵ و در حالی که دو سال از سقوط حکومت صدام می‌گذشت به سمت رئیس جمهوری عراق برگزیده شد.

وی هفتمین رئیس جمهور عراق و دومین رئیس جمهور پس از سقوط صدام بود. همچنین طالبانی اولین رئیس جمهور غیر عرب عراق بشمار می‌رود.

جلال طالبانی هنگام مرگ ۸۴ سال داشت و در بیمارستانی در برلین آلمان درگذشت. وی از سال ۲۰۱۲ برای درمان به آلمان رفته بود ولی امروز ( سه شنبه ۱۱ مهر ) وضعیت سلامتی‌اش رو به وخامت گذاشت و منجر به فوت او شد.

طالبانی سال‌ها از مشکلات جسمی‌و برخی بیماری‌ها رنج می‌برد. قلب رئیس جمهور سابق عراق در سال ۲۰۰۸ در ایالات متحده جراحی شد و پس از آن برای ادامه مداوا، به اردن رفت.

این شخصیت برجسته کرد بیشتر عمر خود را صرف مبارزه چریکی با رژیم صدام کرد.آقای طالبانی نخستین مقام عراقی بود که اواخر سال ۲۰۰۳ در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا خبر بازداشت صدام را اعلام کرد.

طبق مطالب منتشر شده در کتاب زندگینامه وی اجداد پدری جلال طالبانی اصالتاً ایرانی و از کُردهای بوکان بوده‌اند که در دوره صفویه به عراق مهاجرت کرده‌اند.خاندان طالبانی به ایل زنگنه تعلق دارد.جد این خاندان به ملامحمود زنگنه مشهور است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید