شکر هم جشن تولید ملی گرفت، تولید شکر رکورد زد

اخبار صنعت پایگاه خبری صدای معتمد – چند سال پیش بود که فریاد کارخانه داران فعالین صنعت شکر بلند شد و هشدار دادند این صنعت هم در حال دچار شدن به وضعیت صنعت نساجی است.

دیروز روز دیگری در برای این صنعت بود.آمار تولید این محصول نشان از فعالیت و برنامه ریزی دولت و بخش خصوصی جهت پیشرفت این صنعت می‌دهد.

روز گذشته اعلام شد شکر داخلی رکورد تولید صد و بیست ساله را شکسته است.

قسمت مسرت بخش دیگری هم وجود داشت: استفاده صحیح از منابع و فناوری باعث شده است تولید شکر با پنجاه درصد صرفه جویی آب به تولید برسد.

دیروز مسئولان دولتی و فعالان این صنعت گرد هم آمدند و جشن ملی شکر را برگزار کردند.

محمود حجتی وزیر کشاورزی، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران و علیرضا اشرف رئیس هیات مدیره انجمن صنایع قند ایران از جمله حاضران در این مراسم بودند.

وزیر کشاورزی در این مراسم گفت: دولت گذشته کمر تولید کنندگان شکر را شکست و با واردات بی رویه و بدون حساب این محصول باعث شد مزارع چغندر قند به زیر کشت سیب زمینی بروند.

حجتی ادامه داد: در آن زمان نیاز ما به شکر سی تا چهل‌ هزار تن بود اما با سهل انگاری  دو ‌میلیون و پانصد هزار تن از این محصول به کشور وارد شد که این موضوع میزان تولید را به پانصد ‌هزار تن کاهش داد، در نتیجه  در همه بخش‌های مرتبط  ایجاد خسارت شد.

حجتی افزود: بعد از همین اتفاقات و سیاست‌ها بود که کشاورزان به جای چغندر، سیب‌زمینی کاشتند که موجب توزیع سیب‌زمینی‌های مجانی شد.

شکر هم جشن تولید ملی گرفت،  تولید شکر رکورد زد
شکر هم جشن تولید ملی گرفت، تولید شکر رکورد زد
وزیر کشاورزی کشت پاییزه چغندر را عامل پیشرفت تولید در این صنعت دانست و اضافه کرد: این تولید، مصرف آب را ‌درصد کاهش داده و این درحالی است که ما در تابستان با محدودیت منابع آب مواجه هستیم  اما در پاییز می‌توانیم همراه با استفاده از آب سرد تولید را افزایش دهیم.
وی اظهار امیدواری کرد با حفظ شرایط موجود و تعامل دولت و بخش خصوصی در چهار سال آینده به خودکفایی در این محصول دست یابیم.
غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران هم در این مراسم سخنانی ایراد کرد.
شافعی گفت: در‌ سال هشتاد و یک به ازای هر مترمکعب آب، صد و بیست گرم شکر تولید شده است  در حالی که این عدد در ‌سال نود  به چهارصد و سی و هفت گرم و در‌ سال نود و پنج به  ششصد گرم رسیده که یک اقدام و رکورد بسیار فوق‌العاده است.
شافعی در پایان سخنانش به بی سابقه بودن تولید شکر در سال گذشته اشاره نمود و افزود: با هماهنگی  و مشارکت همه تلاشگران افزایش پنجاه‌ درصدی تولید این محصول  در کشور محقق شد.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید