جام جهانی فوتسال زنان در راه است؟

زنان مطرح فوتسالیست در جهان در آستانه شروع جام جهانی فوتسال مردان به میزبانی لیتوانی،در نامه ای اعتراض آمیز به رئیس فیفا خواهان پایان دادن به رفتار بسیار تبعیض آمیز در فوتسال بین زنان و مردان شدند. به گزارش روزنامه گاردین چاپ انگلیس، در این نامه از فیفا خواسته شده است  مسابقات جام جهانی فوتسال زنان نیز برگزار شود.

در این رابطه «ناتالیا اوریوه» بازیکن اسپانیایی و رئیس انجمن فوتسال زنان اسپانیا گفت: ما مورد تبعیض قرار گرفته ایم. این کلید ماجرا است. نمی خواهم از کلمه تبعیض به عنوان قربانی نام ببرم چرا که این یک واقعیت است. او که نویسنده نامه اعتراضی به فیفا است، اضافه کرد: این بسیار ناعادلانه است و در اسپانیا به آن marginada (حاشیه نشین) می گویند. برای این سئوال که چرا چنین اتفاقی می افتد جوابی ندارند اما با قوانین و اصول اخلاقی آنها مغایرت دارد. در استراتژی فیفا برای فوتبال زنان در سال ۲۰۱۸، آنها در مورد برابری و فراگیر بودن صحبت کردند و اینکه زن و مردم با هم تفاوتی ندارند اما آنها فوتسال را بدون هیچ توضیحی فراموش می کنند.

همچنین در ادامه گزارش روزنامه گاردین آمده است: «تنها ۵۵ کشور از ۲۱۱ کشور عضو فیفا دارای تیم ملی زنان هستند، در حالی که حدود دو سوم (۱۴۰ کشور) تیم مردان دارند. در انگلستان، اتحادیه فوتبال این کشور نتوانست به تعهد خود برای ایجاد تیم زنان انگلیس عمل کند و فعالیت تیم مردان خود را برای کاهش هزینه ها در شروع همه گیری کووید در سال ۲۰۲۰ متوقف کرد.

بازیکنان برجسته فوتسال که از کمپین رسانه های اجتماعی همراه با درخواست از فیفا حمایت می کنند عبارتند از آماندینای برزیلی صاحب ۶ عنوان بهترین بازیکن جهان، آنیتا لوخان کاپیتان اسپانیا و قهرمان یورو ۲۰۱۹، فرشته کریمی صاحب دو عنوان قهرمانی آسیا با تیم ایران و آنا کاتارینا دروازه بان بنیفکا و پرتغال.»

فرشته کریمی بازیکن برجسته تیم فوتسال بانوان ایران که با این تیم صاحب عنوان قهرمانی آسیا شده است، عدم برگزاری جام جهانی زنان را «بزرگترین ضعف فیفا» دانست و گفت: امیدوارم این تبعیض جنسیتی به زودی در فوتسال از بین برود و ما زنان فوتسالیست به آرزوی خود برسیم.

در پاسخ به درخواست مذکور، سخنگوی فیفا اعلام کرد که این نهاد در حال بررسی چشم انداز مسابقات فوتبال زنان است که تمام رشته ها از جمله فوتسال را هم در بر می گیرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید