توضیحات رویانیان پیرامون حذف پرسپولیس و استقلال از آسیا

مدیرعامل سابق پرسپولیس، محمد رویانیان، درباره اسناد رسمی‌که منتشر شده و  از او و زنده‌‌یاد کاشانی به‌عنوان مالک دو درصد سهام پرسپولیس نام برده شده است، گفت: من همین الان از این موضوع اطلاع پیدا کردم. این حرف‌ها اصلاً سندیت ندارد و با عقل جور در نمی‌آید. من نه اطلاع دارم و نه تأیید می‌کنم. این موضوع برای زمان علی‌آبادی است که در سال 84 رئیس سازمان تربیت بدنی بوده. من سال 90 به پرسپولیس آمدم. یعنی علی‌آبادی از شش سال آینده اطلاع داشته است؟

وی در پاسخ به این سوال که «چرا از این اسناد اسم شما درآمده است؟»، تصریح کرد: نمی‌دانم چه نامه‌هایی زده شده است. از سال 84 که علی‌آبادی رئیس بود، بعد از او سعیدلو آمد و بعد از آنهم عباسی در وزارت ورزش بود. ممکن است در زمان علی‌آبادی یک چیزی را طبق یک بند قانونی به اعضای هیئت مدیره یا مدیرعامل داده و بعد از آن بررسی کرده‌اند. من نیمه دوم سال 90 با رأی مجمع مدیرعامل باشگاه پرسپولیس شدم و تا سال 97 در ثبت شرکت‌ها بنده مدیرعامل شناخته می‌شدم و این یکی از تخلفات بَیِن وزارت ورزش بوده است. بعد از من هفت مدیر آمدند و همه سرپرست بودند که خلاف بوده است و باید در ثبت شرکت‌ها مدیر بعد از من معرفی می‌شد که هیچکدام از این مراحل اداری بعد از رفتن من طی نشده است. متأسفانه ثبت‌شرکت‌ها من را تا سال 97 مدیرعامل می‌دانست در حالی که من سال 92 رفته بودم. شاید در رسیدگی‌ به پرونده پرسپولیس به این مسئله استناد کردند که رسماً مدیرعامل چه کسی بوده است در صورتی که من اسماً مدیرعامل نبوده‌ام. بعد از اینکه سازمان تربیت بدنی تبدیل به وزارت ورزش شد، تنها مدیرعاملی که رسماً در مجمع باشگاه انتخاب شد من بودم که در ثبت شرکت‌ها تا سال 97 اسم من بود. تا زمان گرشاسبی همه مدیرانی که آمدند رسمی‌و قانونی مدیرعامل باشگاه نبودند.

مدیرعامل پیشین پرسپولیس درباره مدیرعاملی آجورلو در استقلال اظهار داشت: سردار آجورلو سابقه ورزشی‌اش از من بیشتر بوده است. او در باشگاه پاس مدیرعامل بوده و همچنین مسئولیت تربیت بدنی نیروهای مسلح را برعهده داشته است. آجورلو سابقه ورزشی زیادی دارد. به قول معروف شورت ورزشی هم شاید داشته باشد و به مسائل فوتبال آشناست.

رویانیان در گفت‌وگو با برنامه رادیویی «تهران ورزشی» در پاسخ به این سوال که «اگر به گذشته برگردید مدیرعامل پرسپولیس می‌شوید؟»، خاطرنشان کرد: اگر الان پیشنهاد شود، دوباره به پرسپولیس نمی‌آیم و مسئولیت قبول نمی‌کنم. در آن زمان هم که به من پست مدیرعاملی پرسپولیس را دادند، فردای آن روز استعفا کردم، ولی وزیر گفت که یک مدتی بماندم که این مدت نزدیک سه سال شد.

وی در واکنش به این موضوع که شاید اسناد را به جای شما امضا کردند و سهام را به نام شما زدند، تصریح کرد: نه بعید است. من مدیرعامل رسمی‌پرسپولیس بودم و در آن زمان اسم پیروزی را به پرسپولیس برگرداندیم. اینطور نیست که من در جریان نبوده باشم.

مدیرعامل پیشین پرسپولیس درباره حذف سرخابی‌ها از آسیا گفت: میلیون‌ها نفر طرفدار این دو باشگاه هستند و می‌خواهند تیم محبوب‌شان در آسیا باشد. حذف استقلال و پرسپولیس شوکی بزرگ برای هواداران‌شان است و چنین اتفاقی حق این تیم‌ها و هواداران‌شان نبود. اینکه چرا سال‌های سال دست روی دست گذاشتیم، قابل قبول نیست. چرا سیستم مدیریتی ما قبل از اینکه فیفا و AFC نظر بدهد، اصلاح نشد؟! از سال 90 مصوبه مجلس است که استقلال و پرسپولیس در لیست واگذاری به بخش خصوصی قرار بگیرند و هرگونه تخصیص پول از منابع دولت از سال 90 به این دو باشگاه ممنوع شد. خیلی تأسف‌بار است که می‌شنویم می‌گویند جعل اسناد شده است. نباید با عجله کسی را تخریب کنیم، ولی باید بپذیریم که نظام مدیریت فوتبال ما مسئول است و از صدر تا ذیل باید پاسخگو باشند و با دقت این موضوع را بررسی کنیم.

رویانیان در واکنش به این موضوع که گفته می‌شود حضور افراد سیاسی در ورزش باعث مشکلات استقلال و پرسپولیس بوده است، گفت: وقتی یک درختی می‌افتد تبردار زیاد می‌شود. این اتفاق شوکه‌‌کننده است و همه به دنبال زمین و آسمان می‌گردند و به همه جا وصل می‌کنند. من مدافع این موضوع هستم و می‌گویم مجمع پرسپولیس به بنده حکم داد که باید باشگاه را خصوصی کنیم. چند مدت کار و شرکت ایجاد کردیم و بعد از آن کنار رفتیم. تقریباً هشت سال است این موضوع رها شده و فقط می‌گوییم می‌خواهیم واگذار کنیم. وقتی دولت رها نمی‌کند مجبور است از خودش مدیر بگذارد و هر کسی را هم نمی‌تواند بیاورد و مجبور است که یا سیاسی باشد یا نظامی. نظام مدیریتی فوتبال ما اشکال دارد و عدم اجرای قانون یکی از اشکالات کار است. حالا هر فردی را دولت گذاشته، دندانپزشک یا ساختمان‌ساز که مدیر می‌شود، تقصیر ندارد. دولت باید این دو باشگاه را رها کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید