تصویر روز – کوهی یخی شبیه به قارچ در گرینلند

نکات برگزیده مطلب
  • بین سالهای 2000 تا 2008 به علت گرم شدن زمین حدود 1500 میلیارد تن از تاقچه های یخی گرینلند از بین رفتند که این اتفاق باعث افزوده شدن آب دریاها شد.

تصویر روز – این تصویر متعلق به یک کوه یخی قارچ مانند است که زیر نور خورشید در امتداد دریای اسلولیست واقع در گرینلند غربی می درخشد. این تصویر را نشنال جئوگرافیک منتشر کرده است .

اسم این شهر به طور تحت اللفظی کالالیسات (لهجه ای از زبان گرینلندی) است.

این کوه یخ در آبدره یخی ایلولیست متولد شده که یک میراث جهانی یونسکو است و یکی از فعالترین یخچالهای طبیعی نیمکره شمالی است . قله یخی گرینلند بیش از ۱۰% از آب شرب جهان را تامین می کند و با افزایش دما  با سرعتی بی سابقه در حال ذوب شدن است.

کوه های یخ مجسمه های موقتی در دریا هستند و این تصویر مربوط به هفته پیش است.

عکاس این تصویر در مورد شرایط تصویر برداری از این کوه یخی گفته است : همینطور که با شنا کردن دور می شدم تا از یک کوه یخ مسطح عکس بگیرم شاهد شکستن و ناپدید شدن کوه یخ قارچی شکل بودم.

اطلاعاتی در مورد گرینلند

گرینلند نام ناحیه ای خودگردان در دانمارک است که در آب های اقیانوس منجمد شمالی  قرار دارد و کمتر از  ۶۰ هزار نفر جمعیت دارد. این سرزمین آب و هوایی سرد و خشک و قطبی دارد. ۸۱ % این سرزمین پوشیده از یخچال های طبیعی است و در آب های اطراف آن کوه های یخ بسیاری شناور هستند.گرینلند سرزمینی کم باران است، با این حال میزان بارندگی در جنوب این سرزمین بیشتر از شمال آن است.
بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ به علت گرم شدن زمین حدود ۱۵۰۰ میلیارد تن از تاقچه های یخی گرینلند از بین رفتند که این اتفاق  باعث افزوده شدن آب دریاها شد.
گرینلند به معنی سرزمین سبز یا سبزستان است.جمعیت گیرینلند را بیشتر اسکیموها  و مهاجران دانمارکی تشکیل داده اند. در این سرزمین تنها چند نقطه محدود برای زندگی وجود دارد و سایر مناطق بطور کلی خالی از سکنه می باشند. گرینلند از نظر جفرافیایی در قاره آمریکای شمالی واقع شده است اما بیشتر مراودات آنها از نظر سیاسی و فرهنگی با دو کشور دانمارک و نروژ است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید