ریژآو آبشاری سه طبقه در کرمانشاه – تصویر روز

تصویر روز – آبشار ریژآو ( آبشار پیران ) از بلند ترین آبشارهای کشور می باشد که در شهرستان سرپل ذهاب واقع در استان کرمانشاه قرار دارد.

 آبشار ریژآو که آن را آبشار پیران نیز می نامند از جاذبه های گردشگری استان  کرمانشاه به شمار می رود که در شمال غرب شهر ریژآو در روستای ژالکه واقع شده است.

در قسمت بالایی این آبشار روستای ژالکه و در قسمت پایینی آن روستای پیران قرار دارد.

در مورد ارتفاع آبشار ریژآو محاسبات گوناگونی وجود دارد که این محاسبات متفاوت باعث اختلاف نظر در مورد ارتفاع این آبشار شده است.

محاسبات گوناگون حکایت از ارتفاع ۱۵۰ تا ۱۸۰ متری این آبشار دارد.اگر معیار ارتفاع آبشار محل فرود اولیه آب در نظر گرفته شود باید ارتفاع طبقه سوم آبشار که حدود ۳۰ متر می باشد را در نظر نگیریم همچنین اگر  ۱۰ متر اختلاف ارتفاع بالای آبشار با محل جاری شدن آب را که حدود ۱۰ متر می باشد را نادیده بگیریم ارتفاع ریژآو را ۱۵۰ متر می توان محاسبه نمود. اما با حذف نکردن موارد فوق ارتفاع این آبشار به ۱۸۰ متر می رسد.

 به دلیل ارتفاع زیاد و دیوار مانند صخره ها صعود از این آبشار غیر ممکنبنظر می رسد.

آبشار ریژآو ۳ طبقه دارد که دو طبقه بالایی بسیار بلند بوده و طبقه پایینی کوتاه تر از دو طبقه دیگر می باشد.به دلیل قرار گرفتن در زیر درختان طبقه سوم این آبشار از بالا قابل رویت نمی باشد.

واژه ریژآو در زبان کردی به معنای سر ریز آب است که متاسفانه در تابلوهای معرفی منطقه به اشتباه ریجاب نوشته شده و با این نام برای گردشگران معرفی شده است. در حالیکه ریجاب در هیچ کدام از زبانهای فارسی  و کردی دارای معنا و مفهومی نمی باشد. شایسته است مسئولین منطقه در مورد این امر بازنگری داشته و نسبت به تصحیح اشتباه فوق اقدامات لازم را انجام دهند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید