تحلیلی دیگری بر دعوای ادامه دار اساسنامه فدراسیون فوتبال

رئیس پیشین کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال،  صفی ‌الله فغانپور، در گفت و گویی در خصوص اظهارات غلامرضا رفیعی مبنی بر اینکه فدراسیون فوتبال یک “موسسه غیر انتفاعی غیر دولتی” است، اظهار داشت: بحث غیر انتفاعی و غیر دولتی منافات با اساسنامه فدراسیون فوتبال دارد که در اسفند ماه سال 99 مصوب شد. وقتی می‌گوییم موسسه غیر انتفاعیِ غیر دولتی، یعنی این موسسه هیات امنا و هیات مدیره دارد. در موسسه غیر انتفاعی و غیر دولتی، هیات امنای آن انتصابی هستند و تعداد نفرات آن مشخص اما در اساسنامه جدید اشاره شده که این فدراسیون دارای ارکان مشخص است.

وی افزود: مهمترین رکن اساسنامه فدراسیون فوتبال، مجمع عمومی‌است که به صورت عادی و فوق العاده تشکیل می‌شود. اگر قرار باشد فدراسیون موسسه غیر انتفاعی غیر دولتی باشد، باید بندهای دیگر اساسنامه را هم اصلاح کنیم چون نیاز به مجمع عمومی‌نداریم. در واقع، این دو با هم سازگاری ندارند.

رئیس پیشین کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال تاکید کرد: یکی از مهمترین ارکان فدراسیون، مجمع عمومی‌است که وظایف اعضا در ماده 22 اساسنامه مشخص است. اینکه دوستان می‌گویند فدراسیون موسسه غیر انتفاعیِ غیر دولتی است یا بی اطلاع از اساسنامه حرف می‌زنند یا اینکه با اطلاع می‌خواهند مسیر را عوض کنند.

فغانپور تاکید کرد: به طور واضح و مشخص، موسسه غیر انتفاعی غیر دولتی با اساسنامه کنونی فدراسیون فوتبال سازگاری ندارد و با بندهای مختلف این اساسنامه در تناقض است. من مجددا تاکید می‌کنم که فدراسیون مطابق رای صادره از دیوان عدالت اداری نمی‌تواند سکاندار فوتبال کشور باشد و اساسا هدف رای دیوان عدالت اداری دست اندازی در اساسنامه فدراسیون نبود. تازه این رای مطابق ماده یک اساسنامه جدید مشروط است و زمانی شکل قانونی پیدا می‌کند که نامه فیفا به تصویب مجلس شورای اسلامی‌رسیده باشد.

وی ادامه داد: تاکید می‌کنم رای دیوان عدالت که به استناد ماده یک اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال صادر شده، یک رای مشروط تلقی می‌شود و اگر این ماده تغییر پیدا کند، به استناد آن می‌شود رای دیوان عدالت را هم منتفی کرد. در واقع، با اتکا به این رای که هنوز قانونی نشده، نمی‌توان پاسخ فیفا را دارد.

وی با انتقاد از اظهارات صورت گرفته توسط فدراسیون یادآور شد: موسسه غیر انتفاعی غیر دولتی با اساسنامه فدراسیون فوتبال منافات دارد و در این صورت، مجمع عمومی‌که از ارکان مهم تلقی می‌شود باید منحل شود چون آنها هم نادیده گرفته شده اند. با این شرایط، فدراسیون به این شکل یک جزیره بدون هیات‌ها می‌شود. خواهش من این است دوستانی که در بحث حقوقی پیشگام و صاحب نظر هستند، برای اینکه موضوع اساسنامه و پاسخ فیفا شفاف شود، وارد این بحث شده و روشنگری کنند تا راه‌های غلطی که قبلا طی و باعث شده تا در سال 86 مشکلات مختلفی ایجاد شود، دوباره تکرار نکنیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید