تحلیل شهرام جزایری درباره کاهش نرخ سپرده‌‌‌های بانکی

سرویس اقتصادی پایگاه خبری صدای معتمد -در پی شایعاتی مبنی بر تغییر سود سپرده‌‌‌های بانکی شهرام جزایری نظر خود را در این مورد اعلام کرد.

تحلیل شهرام جزایری درباره کاهش نرخ سپرده‌‌‌های بانکی

‏اخیرا شنیده می‌شود که قراراست نرخ سود سپرده‌ها با دستوردولت کاهش یابد ؛ تحلیل بنده در این باره کاملا مشخص وشفاف است.

تقریبا همه بانکها برای اینکه مردم را متقاعدکنند تا منابع و سپرده جذب نمایند، برخلاف صراحت قانون مشغول بنگاه داری شده اند! و عملا تا کنون به اینگونه دستورات شورای پول و اعتبار کمترین توجهی نداشته اند! و از طریق بنگاههای اقتصادی خود انواع و اقسام سودها وامتیازات جور و ناجور را به مردم داده اند تا سپرده‌‌‌های آنها را حفظ و یا بمقدار بیشتری جذب نمایند! و بانک مرکزی هم تا این لحظه موفق به کنترل این وضعیت نبوده است.

هدف کاهش دستوری نرخ سود ؛ شاید درمقام کاغذ و قلم و از نظر تئوری درست باشد که با کاهش نرخ سود سپرده‌ها موجبات تقویت تولید وصنعت ازطریق هدایت نقدینگی وکاهش هزینه‌‌‌های مالی تسهیلات و خروج از رکود فراهم می‌شود،اما قدر متیقن چنین هدفی حاصل نخواهدشد و پرواضح است که عزیزان تصمیم گیر در این مهم کمترین اطلاعی از واقعیتهای اقتصاد عملیاتی ایران ندارند!

مهمترین دلیل مورد نظر من ناسلامتی و بیماری محض شبکه بانکی از یکسو و صنعت و تولیدکشور ازسوی دیگر است که اولا سیستم بانکی بهیچ عنوان به دستورات شورای پول و اعتبار تن نخواهدداد و ثانیا بانک مرکزی هم ثابت کرده که بهیچ عنوان ابزار و توان کنترل مویرگی شبکه بانکی کشور را ندارد و ثالثا تولید و صنعت کشور بهیچ وجه آمادگی مدیریت صحیح وسالم منابع مورد نظر را ندارد بدان معنی که تا بستر لازم برای چنین کاری فراهم نشده عملا امکان محقق شدن آن منفی و زیر صفر درصد است.

بنظر بنده مهمترین عامل رکود و ایجاد تورم درکشور، بروکراسی‌‌‌های دست و پاگیر دولتی بودن در اقتصاد است که هزینه پول و ثروت را در کشور بسیار بالا برده و اقشار ضعیف مردم نازنین کشور، تاوان این وضعیت را در قالب بیکاری و رکود و بخصوص تورم‌‌‌های افسار گسیخته و واقعی داده و هنوز هم میدهند. واقعیت این است که تا اقتصاد از چنگ دولت خارج نشود و به بخش خصوصی و مردم تحویل نگردد اوضاع همین است و روز به روز هم بدتر می‌شود.

من در همین جا و برای دفعات تکراری موکدا عرض می‌کنم، دولت هر دستوری به اقتصاد بدهد هزاران تبعات بعدی خواهد داشت و رانتهای متفاوتی شکل خواهدگرفت البته با پیچیدگی‌‌‌های بیشتر!

دولت باید تنها و تنها برای کوچک شدن و خصوصی کردن واقعی دستور و ابلاغیه عملیاتی صادر کند و فقط به وظایف حاکمیتی خود یعنی ایجاد امنیت و آرامش مطلق در اقتصاد توجه وعمل کند. نرخ واقعی سود سپرده وتسهیلات بانکی با دستور و فشار و دخالت دولتها هیچگاه موفق وعملیاتی نبوده است. عاملی که این نرخ‌ها را تعیین می‌نماید تنها و تنها عرضه و تقاضاست.

یعنی دولت با ایجاد امنیت لازم در کشور سبب جذب منابع بیشتر و ارزان تر و سهل تر برای تولید و صنعت واشتغال می‌گردد و به تبع آن با ایجاد پول و ثروت واشتغال، هزینه‌ها و نرخ سودها خود بخود کاهش می‌یابد.

مادامی‌که این ادبیات اولیه در اقتصاد را دوستان نازنین دولتی ماندانند و نفهمند وضع اقتصاد کشور روز به روز بحرانی تر وبدتر خواهد شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید