بهبود بازده شیمی‌درمانی با کمک فناوری نانو توسط محققان ایرانی

سرویس سلامت پایگاه خبری صدای معتمد -محققان کشورمان موفق شدند با کمک فناوری نانو بازده شیمی‌درمانی در بیماران سرطانی را بهبود بخشند.

این نانو دارو سامانه رهایش فعال دارد که با امواج فراصوت هدفمند و کنترل شده عمل می‌کند.

فاطمه باغبانی، دکتری مهندسی پزشکی از دانشگاه امیرکبیر و مجری طرح «نانوامولسیون حاوی داروی شیمی‌درمانی دوگزوربیسین» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: داروهای شیمی‌درمانی از طریق گردش خون به همه جای بدن از جمله ارگان‌‌‌های اصلی و سلول‌‌‌های سرطانی منتقل می‌شوند و هر گونه رشد و تکثیر را متوقف کرده و یا کاهش می‌دهد.

وی یادآور شد: دارویی که اخیرا توسط یک شرکت دانش بنیان به تولید رسیده و حاوی لیپوزوم است با این طرح کاملا متفاوت است. این نانوامولسیونی که بدست آورده ایم سامانه رهایش فعال دارد که با امواج فراصوت هدفمند و کنترل شده عمل می‌کند.

مجری طرح «نانوامولسیون حاوی داروی شیمی‌درمانی دوگزوربیسین»  با بیان اینکه این داروها روی سلول‌‌‌های سالم هم اثر تخریبی دارند که به صورت عوارض جانبی نظیر سمیت قلبی، کلیوی و مغز استخوان بروز می‌کند، گفت: یکی از عوارض شیمی‌درمانی کاهش سلول‌‌‌های خونی است که می‌تواند موجب مرگ بیمار شود.

باغبانی با بیان اینکه افزایش چشمگیر اثر بازدارندگی رشد تومور داروی دوگزوروبیسین، قابلیت کنترل میزان رهایش دارو از نانو سامانه از طریق تابش دهی فراصوت را دارد، عنوان کرد: کاهش عوارض شیمی‌درمانی با کاهش احتمال ورود دارو به بافت سالم به دلیل محبوس کردن دارو درون نانو سامانه از جمله مزایای این روش به شمار می‌رود.

دکتر باغبانی افزود: به دلیل نفوذ دارو به بافت‌‌‌های سالم مقدار کمی‌از کل داروی تزریق شده به سلول‌‌‌های سرطانی می‌رسد و در نتیجه بازده درمان کم بوده و دوز مورد نیاز جهت تزریق بالا می‌رود.

بهبود بازده شیمی‌درمانی با کمک فناوری نانو توسط محققان ایرانی
بهبود بازده شیمی‌درمانی با کمک فناوری نانو توسط محققان ایرانی

این محقق با اشاره به سایر مزایای این طرح گفت: کاهش دوز مورد نیاز داروی مصرفی به میزان یک چهارم با افزایش احتمال تجمع دارو درون بافت سرطانی، افزایش بازده شیمی‌درمانی به دلیل درمان ترکیبی با دارو و تابش دهی فراصوت از ویژگی‌‌‌های این طرح محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: این محصول به دلیل استفاده از بیوپلیمر پلی ساکاریدی ماندگاری بسیار بالایی دارد (در مقایسه با حامل‌‌‌های دارویی که از جنس پروتئین لیپید) هستند. به علاوه پلیمر مورد استفاده که یک پلیمر ارزان قیمت است باعث می‌شود از نظر تجاری سازی مقرون به صرفه باشد.
این محقق با اشاره به نانو امولسیونی که حاوی داروی شیمی‌درمانی دوگزوروبیسین بوده و به تازگی این ترکیب را بدست آورده است، گفت: محصول حاضر نوعی نانو ذره هسته-پوسته حساس به فراصوت با پوششی از بیوپلیمر پلی ساکاریدی است که قابلیت آزاد کردن محتوای داروی خود به صورت کنترل شده و انفجاری تحت تابش دهی فراصوت را دارد.

باغبانی خاطر نشان کرد: این محصول نانو قطرات فلوروکربنی با پوسته آلژیناتی حاوی داروی شیمی‌درمانی دوگزوروبیسین با متوسط اندازه ذرات زیر ۱۰۰ نانومتر و بازده آنکپسولاسیون بالای ۹۰ درصد است. در مقایسه محصول لیپوزومی‌حاوی دوگزوروبیسین که هم اکنون تجاری شده است این نانو قطرات علاوه بر قابلیت رهایش داروی کنترل شده تحت تابش دهی فراصوت، به دلیل استفاده از پوسته پلیمری پایداری بیشتری طی دوره نگهداری دارد.

این محقق با تاکید بر اینکه این دارو در بیماران مبتلا به سرطان سینه آزمایش شده و نتایج آن از نظر کاهش سمیت و بازدارندگی رشد تومور نتیجه خوبی داشت، افزود: کار آزمایشگاهی این محصول به اتمام رسیده و اگر سرمایه گذاری باشد که این طرح را مورد حمایت قرار دهد می‌توانیم تولید آن را آغاز کنیم. ضمن اینکه این کار نمونه خارجی ندارد.

منبع
مهر
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید