برخورد با مراکز عرضه کننده قلیان آغاز می‌شود

سرویس سلامت پایگاه خبری صدای معتمد -صادق حضرتی قوانین موجود برای مبارزه با قلیان را کافی دانست و افزود: طبق هماهنگی‌‌‌های انجام شده طی چند روز آتی با عرضه کنندگان قلیان برخورد می‌شود.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن انتقاد از عرضه قلیان در واحدهایی که فروشنده مواد غذایی هستند افزود: برخورد با عرضه کنندگان قلیان شروع خواهد شد و اولویت با آنهایی خواهد بود که مجوز ندارند.

صادق حضرتی ادامه داد: ۱۰ سال است که قانون برخورد با عرضه قلیان در صنوف مختلف صادر و ۹ سال هم هست که شیوه نامه قانونی آن به نگارش درآمده است، اما زمانی که فشار افراد و اصناف وارد می‌شود موجب می‌شود تا کار رها شود.

حضرتی گفت: در پنج سال گذشته مصرف سیگار کمتر شده، اما در مقابل مصرف قلیان بیشتر شده است. بنابراین راهکار ما برای برخورد با این پدیده شوم، انجام اقدامات پلکانی و با اولویت است

حضرتی افزود: برای همه روشن است که مصرف تنباکو به شدت برای سلامت مضر است بنابراین مشکل ما بحث علمی‌نیست بلکه فرهنگ استفاده از این پدیده است که به پدیده‌ای تفریحی در بین خانواده‌ها تبدیل شده و جایگزینی هم برای آن دیده نشده است.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت باید در طی ۱۰ سال آینده ۲۵ درصد از مرگ و میرهای قابل کنترل را کاهش دهد که از جمله راه‌های آن، کاهش مصرف قلیان در بین جوانان است.

برخورد با مراکز عرضه کننده قلیان آغاز می‌شود
برخورد با مراکز عرضه کننده قلیان آغاز می‌شود

در ادامه محمدرضا مسجدی گفت: دزدی خلافی روشن است، همگان هم می‌دانند که باید با آن مبارزه کرد، حال قلیان هم دزدی سلامت است و این موضوعی است که همه می‌دانند. ما مخالف سود و زیان مردم نیستیم، اما با دزدیدن سلامتی مردم مخالفیم.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات که در یک برنامه خبری تلویزیونی صحبت می‌کرد، افزود: طرح جمع آوری قلیان‌ها طرحی ادامه‌دار است، اما متاسفانه در وسط کار به دلیل فشار اصناف و افراد بعضا شاهد عقب نشینی مسئولین در این زمینه هستیم.

مسجدی  ادامه داد: حداقل شش آیین نامه صادر شده که نشان می‌دهد هیچ قهوه‌خانه‌ای در تهران مجوز عرضه قلیان ندارد، آنهایی هم که داشتند باید در مدت یکسال جمع می‌شدند. این قانون برای سه سال پیش بوده که متاسفانه عملیاتی نشده است.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات افزود: در تنباکو مواد اعتیادآور و مخدر پیدا شده، ما مخالف قهوه خانه و سفره خانه سنتی نیستیم بلکه ما مخالف سرو قلیان در این مراکز هستیم.

مسجدی گفت: بزرگترین مشکل ما فرار از قانون است. اگر عده‌ای کار خلافی مرتکب می‌شوند، باید جلوی آنها ایستاد، اگر صنفی آمده پروانه قلیانی را برای کسبه‌ای صادر کرده طبیعتا مجرم است و باید در مقابل قانون پاسخگو باشد.

وی در پایان اشاره کرد: از بین ۱۵۰۰ قلیانسرایی که مجوز دارند، هیچکدام از وزارت بهداشت مجوزی کسب نکرده‌اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید