ایده سوپر لیگ آسیا و کنفدراسیون فوتبال آسیا

طی گزارشی نشریه «الاتحاد» نوشته است: کنفدراسیون فوتبال آسیا در حال مطالعه پروژه‌های متعددی برای توسعه مسابقات خود در سطح باشگاهی با هدف ارائه چشم‌اندازی جامع است که ارزش این مسابقات را از نظر فنی، تجاری و بازاریابی افزایش دهد. انتظار می رود که ‌رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا، نامزدی خود را برای انتخابات بعدی ریاست AFC در اوایل سال ۲۰۲۳ اعلام کند، زیرا او از حمایت زیادی از سوی فدراسیون‌های عضو در این قاره برخوردار است تا ریاستش بر بالاترین نهاد فوتبالی آسیا را که شامل پروژه‌های توسعه متعددی بوده، تکمیل کند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از تصمیم‌گیری برای افزایش تعداد تیم‌های شرکت کننده در لیگ قهرمانان آسیا و رساندن آن به ۴۰ تیم، امکان‌سنجی برای تداوم برگزاری این رقابت‌ها به این شکل را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و ممکن است در دوره آتی طرحی جایگزین با هدف توسعه این مسابقات ارائه کند که آن را تبدیل به قوی‌ترین تورنمنت باشگاهی در تاریخ رقابت‌های باشگاهی AFC می‌کند.

افزایش تعداد بازیکنان خارجی هر تیم به ۶ بازیکن (۵ بازیکن غیرآسیایی و یک بازیکن آسیایی) و تنظیم تاریخ برگزاری مسابقات از تاریخ سپتامبر ۲۰۲۳ تا می ۲۰۲۴ شروعی برای توسعه مسابقات است که نحوه کاهش تیم‌ها در فرمت جدید در حال بررسی است، مسابقاتی که بیشتر شبیه یک سوپرلیگ خواهد بود و شامل تیم‌های برجسته آسیا می‌شود. تورنمنت مدنظر احتمالاً ۲۰ تا ۲۴ تیمی خواهد بود که شامل قویترین تیم‌های قاره خواهد بود.

مکانیسم ارزیابی لیگ قهرمانان تا پیش از فصل ۲۵-۲۰۲۴ تغییر خواهد کرد و ممکن است بر اساس “معیار فنی تجمعی” نباشد که به تنهایی توزیع یا تعداد سهمیه‌ها را برای هر کشور کنترل می‌کند، به خصوص پس از ایده کاهش تعداد تیم‌های شرکت کننده. ارزش مسابقات AFC کاپ نیز افزایش خواهد یافت و احتمالاً اجازه حضور باشگاه‌های حرفه‌ای در آن نیز صادر خواهد شد.

در روزهای آینده این احتمال آشکار می‌شود که آیا در آسیا شاهد برگزاری یک تورنمنت با فرمت “سوپرلیگ” خواهیم بود یا خیر، تورنمنتی که شامل باشگاه‌های قدرتمندی از لیگ‌های ایران، امارات، ژاپن، عربستان سعودی، کره جنوبی، استرالیا، چین، قطر و ازبکستان خواهد بود.

به گزارش ایرنا؛ در صورت آغاز به کار سوپرلیگ آسیا، باشگاه‌های بزرگ ایرانی می‌توانند درآمد کلانی از حضور در این رویداد کسب کرده و مشکلات مالی خود را به حداقل برسانند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید