اقلیم کردستان و واکنش دولت عراق ؛ گفتگو نخواهیم کرد

سرویس بین الملل پایگاه خبری صدای معتمد -حیدرالعبادی نخست وزیر عراق اعلام کرد که بغداد بر سر نتایج همه پرسی غیر قانونی در مورد جدایی اقلیم کردستان حاضر به گفتگو با مقام‌‌‌های این منطقه نیست.

اقلیم کردستان و واکنش دولت عراق ؛ گفتگو نخواهیم کرد

این خبر را خبرگزاری رویترز دقایقی قبل منتشر کرده است.

حیدر العبادی که دوشنبه شب در تلویزیون دولتی عراق سخن می‌گفت افزود: برای گفتگو در این زمینه آمادگی وجود ندارد زیرا این همه پرسی غیرقانونی است.

نخست وزیر عراق مشکلات موجود در اقلیم کردستان را داخلی و خارج از ارتباط این منطقه با بغداد می‌داند و معتقد است با جدایی این بخش از عراق این مشکلات افزایش خواهد یافت.مشکلاتی که به گفته وی ناشی از فساد اداری و مدیریتی است.

در همین حال مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان گفت: نتایج همه پرسی الزام آور نیست و به منظور مشروعیت گفتگوها با بغداد و همسایگان این کشور بر سر استقلال اقلیم کردستان انجام شده است.

رای گیری برای استقلال اقلیم کردستان عراق از دیروز دوشنبه آغاز شده و گفته می‌شود نتایج آن تا ۷۲ ساعت بعد اعلام خواهد شد.

گزارش‌ها از رای مثبت بیشتر به جدایی این منطقه حکایت می‌کند. از شب گذشته در شهرهای مختلف کردستان عراق جشن هایی برپا شده است.

برگزاری این همه پرسی با مخالفت‌‌‌های بسیاری همراه بود.ایران، ترکیه، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، ایالت متحده و دولت مرکزی عراق خواستار به تعویق افتادن این همه پرسی بودند.

ترکیه مرز زمینی خود با اقلیم کردستان را بسته و نیروهای نظامی‌خود را در این منطقه مستقر کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می‌دهد ارتش ترکیه تاکید کرده که نظامیان ترکیه و عراق در خطوط مرزی ترکیه با اقلیم کردستان رزمایش مشترک برگزار خواهند کرد.

دادگاه عراق نیز اعلام کرده است در مورد غیرقانونی بودن این همه پرسی شکایاتی واصل شده که موجب دستور این دادگاه برای تعویق این همه پرسی خواهد بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید