اعتراض دست اندرکاران فوتبال فارس به گران شدن نرخ اجاره زمین فوتبال

شماری از مربیان و بازیکنان تیم‌‌‌های فوتبال محلات شیراز نسبت به گرانی اجاره سانس‌‌‌های زمین فوتبال انتقاد کردند. در نامه مربیان و بازیکنان  خطاب به مدیرکل ورزش و جوانان آمده است: همانگونه که مستحضرید ورزش محلات بستری مناسب در رسیدن به ورزش قهرمانی و حرفه ای است که نقش موثری در کشف استعدادهای نخبه ورزشی و پایه ‌گذاری اصلی برای قهرمان پروری دارد.

این نامه افزوده است: ادامه حیات ورزش درمحلات نیازمند توسعه زیرساخت‌‌‌های ورزش محلات ویا تسهیل در دسترسی آسان تیم‌‌‌های محلات به زیرساختهای فعلی در جهت پرورش قهرمانان است وبطور یقین هرچه این زیرساخت‌ها درمحلات افزایش و یا دسترسی به زیرساختهای فعلی توسط تیم‌‌‌های محلات آسانتر باشد به یقین درکنار پرورش ورزش قهرمانی از ناهنجاری‌های اجتماعی نیز درسطح محلات کاهش و در نتیجه، یک جامعه پویا و بانشاط خواهیم داشت.

در ادامه این نامه آمده است: اگرامروز شاهد این هستیم که بطور کلی ورزش فارس جایگاهی دربین مدعیان انواع ورزش‌ها نداشته (جز موارد معدودی) ناشی از عدم توجه به ورزش محلات است ویا ناشی از بالابردن هزینه برای ورزش محلات است.

امضا کنندگان این نامه از مربیان تیم‌‌‌های فوتبال محلات کلانشهرشیراز که افزون بر ۱۵۰تیم را شامل می‌شود، یادآور شده‌اند: بسیاری  از بازیکنان و پیشکسوتان فوتبال و نامی‌این شهر برخاسته از همین تیم‌‌‌های محلی هستند، آنچه امروز ادامه کار را برای ماسخت نموده و بعضا مجبور به انحلال تیم‌‌‌های محلی نموده است بالابردن هزینه ورزش برای ماست.

در ادامه آمده است: جناب آقای دکتر صفرپور ضمن تبریک به جنابعالی که مدت اندکی ازسکانداری شما درورزش فارس می‌گذرد به عنوان افرادی که بدون مزد و صرفا براساس وظیفه شرعی وانسانی و احساس مسئولیت درقبال جوانان این شهر اقدام به جمع کردن تعدادی جوان که درهرتیم ۲۵نفر هستند و بعضا از جیب شخصی اقدام به اجاره زمین، تهیه لباس، هزینه ایاب وذهاب برای برگزاری تمرینات و مسابقات دوستانه می‌کنیم اما متاسفانه روزبه روز وضعیت ادامه حیات تیم‌ها برای ما سخت تر می‌شود.

این نامه می‌افزاید: بطور مثال هزینه یک سانس استفاده اززمین‌‌‌های چمن، امروز ۴میلیون ریال تعیین شده که درصورت تمرین هرهفته ۲جلسه یکماهه ۳۲میلیون ریال باید هزینه شود؛ این درحالی است با وجود پرداخت این هزینه درهمه دنیا برای برگزاری یک مسابقه فوتبال نیاز به ۹۰دقیقه زمان مفید بازی بدون وقت اضافه حداقل ۱۵دقیقه گرم کردن بازیکنان قبل ازبازی و۱۵دقیقه بین دونیمه که جمعا ۲ساعت زمان موردنیازاست.

در این نامه آمده است: امروز سانس زمین‌‌‌های فوتبال یک ساعت  و نیم لحاظ شده که نه امکان گرم کردن وجود دارد و نه امکان استراحت بین دونیمه و به همین دلیل آمارمصدومیت بازیکنان تیم‌‌‌های فوتبال محلات بالا رفته است لذا خواهشمنداست دستور فرمایید مسولین امر نسبت به افزایش زمان سانس و کاهش هزینه سانس‌ها جهت رونق دوباره ورزش درمحلات اقدام لازم معمول گردد ضمن اینکه تمام شهرستانها سانس زمین‌ها ۲ساعته است وهزینه اجاره سانس‌ها بعضا نصف ویا یک سوم نرخ شیراز است.

همچنین سرپرست تیم فوتبال پیشکسوتان برق شیراز به ایرنا گفت: چند سالیست پیمانکارانی که زمین‌‌‌های چمن طبیعی و مصنوعی را از طریق مزایده از اداره  کل به صورت بلندمدت اجاره می‌کنند به طور نامتعارف و ظالمانه به روش هر سانس یک‌ ساعت و نیم با هزینه‌‌‌های هنگفت بیش از ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان در اختیار تیم‌‌‌های فوتبال قرار می‌دهند.

رضا یزدانپور افزود: این در حالی است که  در دیگر  شهرستان‌های این استان با هزینه‌های خیلی کمتر و با سانس ۲ ساعته در اختیار تیم‌ها قرار می‌گیرد، هرچند سانس اجاره زمین در شیراز یک ساعت و نیم است اما عملا یک ‌ساعت از زمین استفاده می‌کنیم و با این روش اصلا نمی‌توان مسابقه ای انجام داد.

وی اضافه کرد: امیدوارم مسئولان ورزش فارس به این امر رسیدگی کنند تا عدالت برقرار شود.

همچنین رئیس هیات فوتبال شیراز دراین باره  گفت: بیشتر زمین‌‌‌های چمن شیراز در اختیار بخش دولتی همچون دانشگاه، نیروهای مسلح، آموزش و پرورش و دیگر ارگان هاست.

محمد رضا حسینی افزود: در چند سال اخیر موجی راه افتاده است که زمین‌ها به ویژه مربوط  به نیرو‌‌‌های مسلح  است که با قیمت‌‌‌های گزاف اجاره می‌دهند و به تیم‌ها اجحاف می‌شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه باشگاه با هم نیستند وباید زمانی که مالکان زمین قیمت بالایی می‌گذارند در مزایده شرکت نکنند، اگراین همبستگی  وجود داشته باشد کار راحت می‌شود.

حسینی ادامه داد: زمین وررزشگاه شهید دستغیب که مربوط به اداره کل ورزش و جوانان استان است دراختیار بخش خصوصی است و قیمت گذاری سانس‌ها هم  مربوط به هیات فوتبال نیست و اداره ورزش شیراز نرخ را تعیین می‌کند.

وی تاکید کرد: تنها زمین حافظیه و آن هم با تحمل هزینه‌‌‌های زیاد در اختیار هیات فوتبال شیراز است که  فقط مسابقات تیم‌‌‌های فجر سپاسی و قشقایی برگزار می‌شود و این در حالی است که هیچ کدام از این دو تیم هزینه ای برای انجام مسابقه پرداخت نمی‌کنند در حالی که در سایر استان‌ها بابت هر مسابقه، تیم‌ها پول زیادی پرداخت  می‌کنند.

رئیس هیات فوتبال شیراز ادامه داد: سال گذشته در سطح شیراز در رده‌‌‌های مختلف ۱۷۰۰ مسابقه برگزار کردیم در حالی  که زمینی در اختیار نداشتیم و ناگزیر شدیم در زمین‌‌‌های بخش دولتی  برگزار  کنیم و با هزینه زیاد که فشار آن بیشتر روی باشگاه و تیم‌‌‌های ورزشی می‌آید.

حسینی افزود: اگر نرخ زمین‌ها کنترل نشود درفصل  تابستان که اوج فعالیت مدارس فوتبال است آنگاه فشار زیادی روی والدین و علاقه مندان به فوتبال که بسیاری از آنها از قشر محروم جامعه هستند می‌آید، چه بسا که از فرستادن فرزندانشان به مدارس فوتبال منصرف شوند.

رئیس اداره ورزش و جوانان شیراز هم با ارسال نامه ای صورت گرفت خطاب به  مدیران باشگاه‌‌‌های ورزشی  خصوصی و دولتی گفت: براساس مصوبه کمیته نرخ گذاری و تنظیم بازار سازمان صنعت و معدن و تجارت فارس، مقرر شد که باشگاه خصوصی و اماکن دولتی تحت پوشش اداره کل ورزش وجوانان مجاز به افزایش نرخ خدمات حداکثر تا ۲۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ هستند.

محمدعلی فرهنگ مهر افزود: با احتساب ۲۰ درصد نرخ سال ۱۴۰۰، برای سال ۱۴۰۱ باشگاه‌ها مجاز هستند مبلغ  حدود  ۱۳۰ هزار تومان برای هر یک و نیم ساعت اجاره زمین دریافت کنند.

وی گفت: این نرخ شامل زمین فوتبال شهید دستغیب هم می‌شود، بدیهی است هرگونه افزایش غیراز مصوبه اداره ورزش، تخلف محسوب شده و قابل پیگیری است.

به گزارش ایرنا، اماکن موجود ورزشی به ویژه زمین فوتبال در کلان شهر شیراز پاسخگوی جمعیت علاقه مند به ورزش نیست، از این رو همیشه این. وضعیت با انتقاد آنها روبرو بوده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید