اساسنامه فداراسیون‌ها و نکات ناگفته آنها

طبق اخبار منتشر شده، تصویب اساسنامه فدراسیون‌ها با حواشی همراه بوده است. ماجرا از جایی آغاز می‌شود که هیات وزیران در جلسه ۱۴ مهرماه سال ۹۸ به پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان و به استناد تبصره ماده (۱۱) قانون فهرست نهادها و موسسات عمومی‌غیردولتی-مصوب ۱۳۷۳- اساسنامه فدراسیون‌‌‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی‌ایران را تصویب کرد.

پس از آن اساسنامه جدید فدراسیون‌‌‌های ورزشی پس از تغییراتی در کمیسیون اجتماعی هیات دولت و طرح در کمیته تطبیق قوانین مجلس در مهر ماه سال ۹۸ به تصویب رسید و در آذر ماه همان سال نیز نیز برای اظهارنظر و تایید نهایی به شورای نگهبان ارجاع شد تا پس از تایید، جهت اجرا به دولت ابلاغ شود، اما حدود ۲۰ماه طول کشید تا نهایت در شنبه ۱۲ تیر از سوی سخنگوی شورای نگهبان اعلام شد که چهارشنبه ۹ تیرماه ۱۴۰۰ اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی‌ایران، مورد بررسی قرار گرفته و مغایر با شرع مقدس و قانون اساسی شناخته نشده تا این‌گونه به تایید شورای نگهبان برسد و در نهایت ۱۹ تیرماه بود که از سوی معاون اول سابق رییس جمهوری جهت اجرا به وزارت ورزش و جوانان ابلاغ شد و اواخر مردادماه بود که از سوی این وزارتخانه جهت اجرا به فدراسیون‌‌‌های ورزشی ابلاغ شد.

بر اساس مفاد اساسنامه، فدراسیون‌‌‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی‌ایران، نهاد عمومی‌غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی مستقل و استقلال مالی و اداری با مدت فعالیت نامحدود و به عنوان بالاترین مرجع ذی صلاح عهده دار رشته/ رشته‌‌‌های ورزشی تحت پوشش در کشور است و از سوی وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک (فقط در رشته‌‌‌های مرتبط) به رسمیت شناخته شده است تا بر مبنای منشور المپیک و رعایت قوانین و مقررات مربوط در چهارچوب این اساسنامه فعالیت کند.

پس از تصویب اساسنامه،  مسعود سلطانی فر، وزیر سابق ورزش و جوانان ۳۰ مردادماه سال جاری در پیوست ابلاغی عطف به اساسنامه مصوب، به روسا و سرپرستان فدراسیون‌‌‌های ورزشی آورده است: با عنایت به تصویب اساسنامه فدراسیون‌‌‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی‌ایران که اخیرا به تایید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره ۶۲۶.۱۰۰.ص. ۴۰۰ مورخه ۱۴۰۰.۰۵.۱۲ ابلاغ گردید در جهت تسهیل در اجرای آن به پیوست متن تصویب نامه شماره ۲۲۴۰۳.ن۵۵۱۰۲.ه مورخه ۱۳۹۹.۰۳.۰۷ هیات محترم وزیران مرتبط با اساسنامه فوق الذکر ابلاغ تا همسو با ابلاغیه فوق الذکر به مورد اجرا گذاشته شود.

62029662

در مصوبه هیات وزیران مرتبط با اساسنامه فدراسیون‌‌‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی‌ایران که در تاریخ هفتم خردادماه سال ۱۳۹۹ از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول سابق رییس جمهوری ابلاغ شده آمده است:

هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۴ مهرماه سال ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ایران تصویب کرد:

بند اول: در فدراسیون‌‌‌های چند رشته ای به منظور انجام امور هر رشته به صورت مجزا، انجمن رشته مربوطه در چارچوب آیین نامه ای که به تصویب مجمع فدراسیون می‌رسد تشکیل می‌شود. انجمن از نظر شخصیت حقوقی مستقل و از نظر مسائل اداری، مالی، معاملاتی، فرهنگی و فنی زیر نظر فدراسیون خواهد بود. روسای انجمن‌‌‌های ورزشی که رشته/ رشته‌‌‌های ورزشی آن‌ها در بازی‌‌‌های المپیک، پارالمپیک، آسیایی و پارآسیایی شرکت دارند، عضو دارای حق رای در مجمع عمومی‌فدراسیون مربوطه هستند.

بند دوم: فدراسیون ورزش‌‌‌های همگانی، روستایی و بازی‌‌‌های بومی-محلی، زورخانه ای و کشتی پهلوانی و فدراسیون‌‌‌های چند رشته ای (به تشخیص وزارت ورزش و جوانان) از نظر ترکیب مجمع عمومی‌تابع دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان خواهند بود.

بند سوم آمده: فدراسیون پزشکی ورزشی و اسلامی‌ورزش زنان از نظر اهداف، وظایف و اختیارات، عضوگیری و ترکیب مجمع عمومی‌تابع دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان خواهند بود.

بند چهارم: فدراسیون‌‌‌های ورزش دانش آموزی، ورزش دانشگاهی و ورزش کارگری که عهده دار اداره رشته‌‌‌های ورزشی در بین جمعیت‌‌‌های تحت پوشش وزارتخانه‌‌‌های مربوطه هستند به عنوان فدراسیون صنفی شناخته می‌شوند. در مجمع عمومی‌این فدراسیون‌ها وزیر مربوط یا معاون ایشان به عنوان رییس مجمع عمومی‌تعیین شده و نماینده وزرات ورزش و جوانان نیز در مجمع عمومی‌با حق رای حضور خواهد داشت.

بند پنجم: آیین نامه نحوه فعالیت هیئت‌‌‌های استانی و شهرستانی در چارچوب اساسنامه فدراسیون‌‌‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی‌ایران و سایر قوانین و مقررات مربوط به تصویب وزیر ورزش و جوانان خواهد رسید.

بند ششم: آیین نامه‌‌‌های مرتبط با اساسنامه فدراسیون‌ها توسط وزارت ورزش و جوانان در چارچوب قوانین و مقررات مربوط ابلاغ می‌شود.

بند هفتم: وزارت ورزش و جوانان مسئولیت نظارت بر اجرای این تصویب نامه و اساسنامه فدراسیون‌‌‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی‌ایران در فدراسیون‌‌‌های ورزشی را بر عهده خواهد داشت. وزیر ورزش و جوانان به عنوان رییس مجمع عمومی‌تعیین و احکام اعضای هیئت رییسه فدراسیون توسط رییس مجمع صادر می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می‌شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید