از VAR چه خبر؟

سخنگوی فدراسیون فوتبال، حسین شریفی، در مورد استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی در فوتبال ایران اظهار داشت: از روز ابتدایی که کار شروع شد متوجه شدیم حدود 15 تا 18 ماه زمان نیاز داریم که این سیستم را در ایران راه اندازی کنیم. برای بازی ایران و کره شرکتی دعوت شد و شرایط را پیش برد، اما فضایی که ایجاد شد و دلیل آن همه هجمه را متوجه نشدم. در نهایت آن شرکت اعلام کرد که نمی تواند در ایران ادامه همکاری داشته باشد و کار را رها کرد.

وی ادامه داد: باید موضع رسمی فدراسیون را اعلام کنم. فضایی ایجاد شد که آن شرکت اعلام انصراف کرد و گفت از ادامه همکاری معذور است. 29 آبان 1400 نامه ای را از فیفا گرفتیم که انحصار 15 شرکتی که لحاظ شده بودند و با فیفا کار می کردند برداشته شد. از ابتدای ژانویه یا جولای هر کسی که ادعا دارد که می تواند در پروژه کمک داور ویدئویی کمک کند اعلام آمادگی کند. ما این اطلاعیه را در سایت فدراسیون هم قرار دادیم. فدراسیون ها هیچ دخل و تصرفی در این پروسه ندارند و با لینکی که قرار دادیم می توانند به شکل مستقیم ارتباط های لازم را برقرار کنند.

سخنگوی فدراسیون فوتبال، عنوان کرد: اینگونه نیست که هر کسی دلش خواست از فردا در لیگ ایران VAR را اجرا کند؛ بلکه باید تست های مدنظر فیفا را پاس کند و سپس به لیست شرکت های مورد تایید فیفا اضافه خواهد شد. از جولای 2022 برچسب کیفیت فیفا برای VAR هم اجباری می شود. با فیفا مکاتبه کردیم و استعلام گرفتیم که آیا باید مذاکرات را با همان شرکت های قبلی ادامه دهیم یا منتظر تعیین تکلیف شرکت های جدید باشیم؟

شریفی که میهان تلفنی برنامه ورزش و مردم بود، افزود: پیرو مکاتبات قبلی کارمان را با فیفا پیش بردیم و منتظر اعلام نظر فیفا هستیم. ابتدا نام 3 شرکت اعلام شد و حالا این تعداد به 5 رسیده است. ما برای اینکه روزه شک دار نگیریم از فیفا استعلام رسمی گرفتیم تا ببینیم شرکتی در ایران یا خاورمیانه وجود دارد یا خیر.

وی درمورد هزینه حدود 300 هزار دلاری این پروسه گفت: قیمت ها VAR متفاوت است. اینگونه نیست که بگوییم 300 هزار یورو یا دلار حتماً باید هزینه شود. با توجه به شرکتی که انتخاب می شود قیمت ها فرق می کند؛ از 120 هزار تا 900 هزار دلار ممکن است هزینه شود. در بازی ایران و کره جنوبی از همراه اول کمک گرفتیم و می خواهم بگویم که تامین زیرساخت ها هم بسیار سخت خواهد بود. نباید فراموش کنیم که فیفا از سحت افزار و کپی رایت VAR در حال کسب درآمد است و همه بابت هزینه ای که انجام می شود باید قوانین خاصی را هم رعایت کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید